• $13,4726
  • €15,2894
  • 793.592
  • 2011.16
31 Ağustos 2011 Çarşamba

Almanya'da erken seçim olabilir!

Avrupa Birliği ülkelerinde güncelliğini koruyan ve dünyayı da etkileyen ekonomik kriz Almanya'yı da gerek ekonomi gerekse siyaset açısından sarsmaya başladı. İkinci çeyrek büyümesi %0.1'de kalan Almanya şimdi de siyasal bir krizle karşı karşıya.
İktidardaki CDU/CSU-FDP koalisyonu son aylarda yapılan kamuoyu yoklamalarında %40'ın üzerine çıkamazken, şimdi de koalisyon partileri içinde anlaşmazlıklar ön plana çıkmaya başladı. Koalisyonun küçük ortağı FDP (Hür Demokrat Parti) bir taraftan büyük oy düşüşüyle uğraşırken, diğer taraftan da eski parti başkanı ve halen de Dışişleri Bakanı olan Westerwelle ile, Parti Başkanı Rössler arasındaki anlaşmazlık da, Libya olayı yorumları dolayısıyla su üstüne çıkmış durumda. Westerwelle, Libya'da muhaliflerin Kaddafi'nin devrilmesinde en önemli paya sahip olduğunu söylerken, Rössler de Libya'daki başarının NATO desteğine ait olduğunu söyleyerek kendi Dışişleri Bakanı'nın aksine düşündüğünü belirtmekte.
Fakat en büyük anlaşmazlık euro konusunda gelişmekte. Yunanistan'a yapılan mali yardım konusunda Anayasa Mahkemesi'ne yapılan itirazın 7 Eylül günü ele alınacağının açıklanması üzerine, Başbakan Merkel'in aynı tarihte Rusya'ya yapacağı resmi ziyaret ertelendi. Karlsruhe'deki Anayasa Mahkemesi'nin vereceği karar önümüzdeki on yıl için AB oluşumunu etkileyecek. Alman Parlamentosu'nun Almanya Bütçesi konusunda alacağı kararlarda Brüksel'in söz hakkının olması, bu kararla belirlenecek. Alman Maliye Bakanı Schaeuble'nin (CDU) arzu ettiği gibi EURO'nun Avrupa Birleşik Devletleri için ilk adım olup olmayacağı belirlenecek.
Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff da Nobelli iktisatçıların toplantısında yaptığı konuşmada Avrupa Merkez Bankası'nın borç krizi içindeki AB üyelerinin devlet bonolarını satın almasını eleştirerek, diğer ülkeleri mali olarak desteklemeyi, onlarla dayanışmada tek ölçü olarak görmenin yanlışlığını belirtiyordu.
 Geçtiğimiz çarşamba günü, Internationale Politik (Uluslararası Politika) dergisinde, eski Başbakan Helmut Kohl'un bir ropörtajı yayınlandı. Kohl bu ropörtajında, 'Almanya içeride ve dışarıda pusulayı şaşırmış durumda' sözleriyle Merkel'i ağır şekilde eleştirmekte.
 Cuma günü, ARD (Almanya Radyo ve Televizyon Kurumu) tarafından Hıristiyan Demokratların Bavyera kolu olan CSU'nun, Merkel ile Sarkozy arasında varılan AB mutabakatı, özellikle de bir AB Maliye Bakanlığı oluşturulması konusunu kabul etmek için şartlar ileri sürdüğü açıklaması yayınlandı. Cumartesi günü FDP de aynı kapsamda bir açıklama yaptı.
Bütün bunlar eylül ayının üçüncü haftasında parlamentoda yapılacak olan EURO oturumunun ön sarsıntıları olarak görülmekte. Ayrıca 4 Eylül 2011 tarihinde Mecklenburg -Vorpommern ve 18 Eylül 2011 günü Berlin Eyalet parlamento seçimlerinin yapılacak olması da ayrı bir hassas siyasal unsur olarak görülmekte. Her iki seçimde de SPD/Yeşiller koalisyonunun iktidar olmasına kesin gözüyle bakılmakta. Tek tartışılan koalisyon partilerinin ne oranda oy kaybedecekleri. Bu durumda 2013 yılında yapılması gereken genel seçimlerin daha erken bir tarihe alınması dahi mümkün görülüyor.

Bütçede birlikte hareket edebilirler
Başbakan Angela Merkel Euro-Bond uygulamasını kesin olarak reddetmekte. Sarkozy ise bu uygulama için erken olduğunu ileri sürmekte. AB ülkelerinin çıkarabileceği müşterek borç senetleri de pek çok kişi tarafından ekonomik krizden tek çıkış yolu olarak görülmekte. İlginç olan, SPD, Yeşiller, ihracatçılar ve bankacılar arasında bu konuda bir ittifak oluşması. Bu adımın AB ülkeleri arasında daha geniş bir entegrasyonu gerçekleştireceğine inanılmakta. Böylece hiç olmazsa bütçe politikası konusunda birlikte hareket edecekleri düşünülmekte.

<p> </p>

'İBB Engelleniyor' algısı neden yapıldı?

Karın ağrısı ile doktora gitti! Midesinden çıkanlar şoke etti

İşte kilo verdiren besinler! İşte listede yer alan yiyecekler...

Simpsonlar'ın kehanetleri şok etkisi yarattı! Koronanın bitiş tarihini verdi