• $16,8853
  • €17,8334
  • 992.103
  • 2554.08
15 Haziran 2012 Cuma

Alexis kötü konuşmuyor!

Başbakan Yardımcısı Bakan Ali Babacan çarşamba günü İstanbul'daki medya, yani gazete ve televizyon ekonomi yorumcularıyla buluştu ve dört saate yakın bir sunum ve soru cevap paylaşımıyla geleceğe dönük birçok konuda bilgi aktardı.
Bakan Babacan, Avrupa konusunda oldukça endişeli ama diğer taraftan da kötümser değil. Biz de kendisine katılıyoruz. Bugün olması gereken yaklaşım tedbirli iyimserliktir. Bakan Türkiye'nin şimdiden gerekli önlemleri aldığını defalarca vurguladı. Ülkemizin kredi balonunu, aşırı büyümeyi ve büyük cari denge açığını kontrol altına alma yolunda epey mesafe kat ettiğini de ekledi.
Bakan'ın sunumunun içeriğini önümüzdeki günlerde bu sütuna taşıyacağız. Tabii ki, eğer Yunanistan tek para sisteminden çıkarsa, büyük sorunlar yaşanır ve  hatta bu sorunlar tüm dünyayı da etkiler ama bu tek paradan çıkışın  gerçekleşme olasılığı da giderek azalıyor. Ama bugün tekrar Yunanistan'a dönüyoruz.
Geçtiğimiz 13 Haziran Çarşamba günü Financial Times'e bir beyanat veren Syriza partisi lideri Alexis Tsipras  açık ve seçik bir şekilde aşağıdaki söylemlerini gündeme oturttu.
Syriza Partisi, hiç şüpheniz olmasın, Yunanistan'ı AB içinde tutma konusunda kararlı. Bırakın şimdi ve önce büyüyelim ama uzun vadede ABD Başkanı Obama'nın söylediği gibi, borç ve bütçe açıklarını  da sürekli ve kararlı şekilde kontrol altına alalım.
Pazar günü Yunan demokrasisinin bize iktidarı teslim edeceğine inanıyorum. Yunan vatandaşları bizden ülkenin içinde bulunduğu insani krizi sonlandırmamızı bekliyor. Syriza Yunanistan'da,  ekonomik , sosyal ve siyasi anlamda stabilite sağlama potansiyeli olan tek siyasi hareket ve partidir. Şu anda İspanya'nın yaşadıkları, krizin Yunanistan krizi değil, Avrupa krizi olduğunun en iyi delilidir ve Yunanistan kendini toparladıktan sonra, yeniden Avrupa'ya katkı yapan bir ülke haline gelecektir.
Planımıza göre devlet harcamalarını GSYİH oranı olarak yüzde 44 düzeyinde sabitleyeceğiz. Doğrudan vergi hasılatını dört yıl içinde Avrupa ortalaması olan GSYİH oranı olarak yüzde 4 düzeyine çıkaracağız. Vergi rejimini de tüm vatandaşların gelir ve servet düzeylerini araştırarak tespit ettikten sonra yeniden düzenleyeceğiz. Vergi yükü adil bir şekilde dağılacak.
Bankaların yaşayabilecek olanlarını transparan bir hale getirecek ve sermayelendireceğiz. Bankalar kamuya yani vatandaşlara hizmet eder hale getirilecek. Finansal sistem transparan olacak.
Arthur Miller bir gün demişti ki 'Bir dönem o dönemin temel illüzyonları bittikten sonra sona erer. İki partili eski tür Yunan demokrasisinin temel hayalleri artık bitti. Bu rejim ülkenin büyümesini ve Avrupa Birliği'nde güçlü  yer almasını sağlayabilecek durumda değil. Bu pazar günü biz seçimi kazanarak Yunanistanı yeni bir büyüme ve zenginleşme dönemine götüreceğiz !'
 Bu sözler biraz genel sözler ama hem Yunanistan'ı hem de AB'nin tümünü büyük bir belaya sokmaya niyetli birinin sözleri olarak gelmiyor bana!
İnşallah yanılmam!

<p>Odaknoktasında; kaliteli ve sağlıklı hayat tarzını, aile yaşamını ve insanıönceleyentv4 bunu yapa

tv4 Ekranlarında Bizleri Neler Bekliyor? Filiz Zengin Akşam tv'ye anlattı.

Sosyal medyada merak konusu oldu! Sudaki kırmızı rengin nedeni belli oldu

Operasyonlara helikopterli eğitimle hazırlanıyor! Jandarmanın ''hassas burunları''

Uludağ'da aç kalan ayılar oteller bölgesine indi! O anlar kameralara yakalandı