• $13,5907
  • €15,3066
  • 793.408
  • 1951.17
17 Ağustos 2011 Çarşamba

Akıl iyi dinlemek ve anlamaktır

Bu sütunda hem ekonomi hem de futbol okuyorsunuz. Her ikisini de anlamak için önce dinlemek veya okumak gerekir.
Dün önemli bir gündü. Sabahleyin Merkez Bankası Başkanı 1 saatten fazla konuştu, öğleden sonra da Futbol Federasyonu Başkanı 1 saatten fazla konuştu ve soruları cevapladı. İkisi de pek anlaşılamadı. Bugünkü medyaya baktığımda nüfusun yarısının durumu çakamadığını düşünüyorum.
Futbol Federasyonu Başkanı M.A. Aydınlar ve ekibi zeki, dürüst ve bilgili insanlar. M.A. Aydınlar konuşmasında 'kararsızlık kararı' aldıklarını açıkladı. Savunma alınmadığı, gizlilik kararı kalkmadığı ve belgelerin sadece bir kısmına bakılabildiği nedeniyle bugünkü karar, adli hukuk sisteminde iddianame oluşturulup, gizlilik kaldırılıp, savunma alınıp, belgelerin tümü Federasyon'a geldiği zamanı beklemek demektir. Şu anda da Federasyon günün şartları ve elindeki bilgilere göre salt disiplin cezası verebilecektir. Ağır kararlar için beklemek gerekiyor.
Mehmet Ali Aydınlar açıklamasını yaptıktan sonra sorulara cevap verdi. Bir soruya Mehmet Ali Aydınlar'ın verdiği cevap, durumu daha da iyi anlamaya yarıyor. Aydınlar soruya cevap vermek için kürsüden ayrılıyor, Etik Kurulu'nun hazırladığı, ama bize verilmeyen raporu alıyor, bir bölümünü basına okuyor. Raporda ne deniyor?  Naklen M.A. Aydınların ağzından ve 'aynen' aktarıyoruz. 
'Kurulumuz, dosya içeriği ile sınırlı olarak yaptığı incelemeler sonunda kanaat oluşturmaya yeterli düzeyde kanıt bulunan bazı müsabakalardaki eylemlerin ilgili kişiler ve kişilerin eylem ve davranışlarının kulüplere izafesi mümkün durumlarda, kulüpler bakımından şike, şike teşebbüsü, teşvik primi veya prime teşebbüs oluşturduğu kanaatine ulaşmıştır.'
Yani kişilerden kulüplere bulaşan ve her ikisine de ceza gerektiren şeyler var diyor. Bu paragraf ağır ceza içeren eylemlere girişen kişiler olduğunu ve bunların ceza gerektiren bazı eylemlerinin, bazı kulüpleri de bağladığını tespit ettiklerini, ama hukuk usulüne aykırı bir adım atmamak için kararsızlık kararı aldıklarını açıklıyor.
Fenerbahçe, Sivas, Manisa ve Trabzon gibi kulüplerin yaptıkları açıklamalara bakarak bu durumun anlaşılmadığını gördüğümüzü söyleyebiliriz. Sanki 'af çıktı' gibi beyanatlar vermişler. Bu doğru bir durum değerlendirmesi değil! Riskler hala orada, sadece zaman içinde ileride!
Şimdi gelelim Merkez Bankası Başkanı'nın açıklamalarına. Merkez Bankası Başkanı aşağıdaki konuların altını çiziyor.
ABD'deki olay bir Lehman vakası değildir. ABD'de büyüme yavaşlamaktadır, ama çöküş yok! Ancak Avrupa'daki gelişmeler bize daha yakındır ve zarar verebilir. Ama vermeyebilir de.
Ülkemizde ikinci çeyrek büyümesi yatay olacaktır. Cari denge açığı ve krediler düzeliyor. 2011 yıllık reel büyümesi yüzde 5 civarında olacaktır.
Borsalarda ve altında görülen aşırı hareketler yurtdışından gelen bir reaksiyoner satış dalgası sonucudur ve geçicidir.
Reel kesimde dış ekonomilerin sorunları nedeniyle dış kaynaklı sorun başlarsa, faizleri daha da düşürebiliriz zaten hükümet önlemler almaktadır. 
Geniş sepet bazında hesaplamalar TL'nin yüzde 5-10 civarında gerekenden hızlı değer kaybettiğini göstermektedir. Kur olması gereken yere dönmezse, elimizde yeterli derecede enstrüman vardır. Cari dengedeki net hata ve noksan olgusu ise doğaldır, her ülkede vardır, hile yapılmıyor!       
Bunlara karşılık, birinin dediği gibi 'Merkez enflasyonu bıraktı, kur hedeflemeye başladı!' denilebilir mi? Yoksa Merkez Bankası olarak 'Piyasalarda aşırı hareketlere karşı önlem almamız gerekirse alırız, rüzgara karşı direnme silahımız da var!' mı deniyor? Ciddi akademisyenlerin bildiği gibi enflasyon hedeflemesinde kura nasıl davranılması konusu teoride bile tartışmalıdır!

<p> </p>

İlçe belediyelerine tuz yerine kum mu verildi?

Çay tiryakilerine kötü haber! Öyle bir zararı var ki...

Bizi böyle kandırıyorlarmış! Tüm hileleri ortaya çıktı

Çıngıraklı yılanın kuyruğunda bakın ne var!