• $13,5431
  • €15,4411
  • 787.77
  • 2070.49
28 Ağustos 2011 Pazar

ABD kötü gitmiyor, şirketler bankalar, hane halkı nakit üzerinde oturup

ABD'de yeni siparişler artıyor. Şirket karlarında da sorun yok. Sadece bu parayı harcamak istemiyorlar. Beklentilerin altında gelen büyüme rakamı da konjonktürün bir ürünü...
Bir gün evvelki analizde Bernanke'nin cuma günkü Jackson Hall konuşmasında önemli bir şey söylemeyeceğini vurgulamıştık. Gerçekten önemli bir şey söylemedi.  
Yeni bir parasal genişlemenin sinyalini vermediği bu yılki Jackson Hall konuşmasının medyadaki satır başları aşağıda özetleniyor.  'Finans sektöründeki son çalkantılı dönem büyümeyi frenledi. Uzun vadede ABD ekonomisinin büyüyeceğine yönelik beklentiler güçlü ama Fed'in attığı adımlarla ABD'nin uzun vadeli büyümesini  tek başına koruması güç. Avrupa ise nihayet sorunların nedenini anlamış durumda, doğru adımları atarlarsa tüm dünya için iyi olur. Piyasaların oynaklığı, tüketici güveni için olumlu bir şey değil. Washington yönetimi de yeni vergi ve diğer mali politikaları dikkatle uygulamalı. ABD ekonomisinde toparlanma hızı beklenenden düşük ama ekonomin desteklenmesi için ne gerekiyorsa yapıyoruz. FED'in büyümeği sağlamak için Q3 dışında başka  araçları da var. Eylülde bir yerine iki gün toplanacak ve ek parasal destek sağlanması konusunu bir kere daha gözden geçireceğiz. Bundan sonraki çeyreklik dönemler için büyüme tahminlerini biraz aşağıya çektik. Enflasyonun ise önümüzdeki çeyrekler boyunca yüzde 2 veya altında gerçekleşmesini bekliyoruz. Finans piyasalarındaki stres ABD ve tüm dünya  ekonomileri üzerinde önemli bir baskı yaratmaya devam ediyor. Bu nedenle ekonomik görünümde iyileşme zaman alacak. Finansal riskler de dahil olmak üzere tüm ekonomik toparlanma risklerine karşı alarmda olmaya devam etmeliyiz. Uzun süreli işsizliğin yüksek seviyelere ulaştığı göz önüne alındığında, kısa vadede güçlü toparlanmayı sağlayacak tüm politikalar ekonominin uzun vadeli performansına destek olur.' Yani Bernanke bekleyelim diyor, çünkü ABD ekonomisinden hem pozitif hem negatif mesajlar gelmekte. Biz güçlü pozitiflere bakalım.

Siparişler beklentileri katladı
ÖRNEĞİN ABD dayanıklı tüketim malları yeni siparişleri temmuz ayında yüzde 4 arttı. Beklenti yüzde 2 idi. Otomotiv siparişleri çıkarılsa bile artış  0.7 oldu. Artışta, otomotif, sivil uçak, makina teçhizat ve metal talebi büyük katkı yaptı. Aşağıda aslında çok dalgalanan otomotif siparişleri çıkarttıldığı ve mevsimlik düzeltme yapıldığı zaman, kriz öncesi yakalanmasa da, sürekli bir artış trendi olduğu açıkça görülüyor.

Herkesin derdi riskten kaçmak
AŞAĞIDAKİ tabloda şirketlerin stok ve sermaye değerlendirmesi sonrası karları da 1990 1. çeyreğinden 2011 ikinci çeyreği sonuna kadar sergileniyor. Sorun şirketlerin karı olmaması değil, karlarını yatırıma ve harcamaya çevirmemeleri. Şirketler, bankalar ve hanehalkı nakit üzerinde oturup bekliyorlar. Yani riskten kaçıyorlar.

"deniz.20110827235534.jpg"

Resesyon yok ama yavaşlama kötü
SONUÇTA, Japonya'daki deprem ve nükleer kaza, ABD'de çok zor bir kış dönemi ve ABD'li siyasilerin 2 Ağustos borç limiti sorunları çerçevesindeki kavgaları, AB siyasilerinin karar alamamaları da, ABD reel büyümesinde yavaşlama getirdi. Aynen Almanya'nın yatay gidişatı gibi ABD de çok sınırlı büyüyor. 2011 ikinci çeyreğinde yıllıklaştırılmış yüzde büyüme sadece yüzde 1 oldu. ABD resesyona düşmese de yavaşlaması kötü.

<p>Programda öne çıkan başlıklar:</p><p>AK Parti MKYK Üyesi Emre Cemil Ayvalı:  CHP'nin tüm yandaşla

Başkan Erdoğan'dan Arnavutluk'ta

Ölüm makinesi ile birlikte yüzdü! Korku dolu anlar

Yeni taşındığı evde gizli geçit buldu! Kapağı açınca hayatının şokunu yaşadı

Para yerine taş kullanıyorlar! İşte ülkeler hakkında ilginç bilgiler...