• $13,4931
  • €15,43
  • 789.784
  • 2096.26
16 Ağustos 2011 Salı

300 bin kişi yeni iş buldu ama tarım dışında artık düşüşün sonuna geldik

Bazı kişiler ekonomik yorum yapmayı boş konuşma haline getirdiler. Bunun devam etmesi mümkün değil, çünkü artık genç iktisatçılar o kadar başarılı teknik inceleme, durum analizi ve bilimsel tahmin yapıyorlar ki kimsenin uçması mümkün değil.
'Betam' yani Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi araştırmacıları, bu sütuna aktardığımız gibi zaten iki aydır tarım dışı işsizliğin arttığını tespit etmişler ve durumu yayınlamışlardı. Geçtiğimiz günlerde de 2011 ikinci çeyreğinin büyüme içermediğini tahmin etmişler ve ikinci çeyrek büyümesinin yatay olacağını vurgulamışlardı. Her iki tahmin de doğru çıktı. Genç meslektaşlarımı tebrik ediyorum. Kariyer net verileri için de onlara teşekkür borçluyuz.
Betam araştırmacıları Dr.Seyfettin Gürsel, Dr.Gökçe Kolaşin ve Ayşenur Acar TUİK tarafından pazartesi günü yayınlanan  tarım dışı istihdam verilerini de analiz ettiler. Bulguları aşağıda özetleniyor.
TÜİK'in 15 Ağustos'ta açıkladığı işgücü verilerine göre mayıs döneminde (nisan-mayıs-haziran) istihdam 24 milyon 445 bin, tarım dışı istihdam ise 18 milyon 172 bin seviyesinde bulunuyor. Ham işgücü verilerine bakıldığında nisan döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre tarım dışı işgücü 669 bin (yüzde 3,3), tarım dışı istihdam 948 bin kişi (yüzde 5,5) artmış, tarım dışı işsizlik oranı da yüzde 13,8'den yüzde 12 seviyesine gerilemiştir. Tarım dışı işgücünün yıllık 669 bin kişi artması, yapısal eğilimine geri döndüğüne işaret etmektedir.

BETAM'a göre endişe verici
MEVSİM etkilerinden arındırılmış verilere göre mayıs döneminde nisan dönemiyle kıyaslandığında tarım dışı işgücü 74 bin artarak
20 milyon 513 bin seviyesine yükseldi. Mevsimsellikten arındırılmış tarım dışı işgücü de trendine dönerek yıllık 649 bin kişi arttı. Buna karşın tarım dışı istihdam sadece 32 bin artarak 17 milyon 815 bin oldu. Bu gelişmeler sonucunda tarım dışı işsiz sayısı 42 bin artmış, mevsim etkilerinden arındırılmış tarım dışı işsizlik oranı ise yüzde 13.2'ye yükseldi. Mevsim etkilerinden arındırılmış tarım dışı işsizlik oranının son üç dönemde yüzde 12,8'den yüzde 13,2'ye artmış olması endişe vericidir.

En iyi ihtimalle yatay seyreder
Betam nisan ayı işgücü piyasası araştırma notundan başlayarak Kariyer.net tarafından sağlanan ve işgücü piyasasının seyrine dair bilgi içeren yeni bir seriyi analizlerine dahil etmişti. İlan başına başvuru sayısının azalması bir yandan münhal işlerin artmasına diğer yandan da başvuru sayısının azalmasına bağlıdır. Münhal işlerin artması büyümenin hızlanmasına bağlanırken, başvuruların azalması iş arayan sayısının azalmasına bağlı olacaktır. Mevsim etkilerinden arındırılmış tarım dışı işsizlik oranı ile Kariyer.net tarafından sağlanan ilan başına yapılan başvuru sayısı oldukça uyumlu. Başvuru sayısında yatay seyir temmuzda da devam etmektedir. Bu veriler tarım dışı işsizlik oranının haziran döneminde en iyi ihtimalle yatay seyredeceğine işaret etmektedir.

"deniz.20110815230440.jpg"

LONDRA ESNAFI DUVARA TOSLADI
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, dün yaptığı konuşmadı, TL'nin şu anda yüzde 5-10 arasında düşük değerli olduğunu ve 2011 ikinci çeyreğinin büyümesinin yatay olacağını teyit etti. Zaten bu ülkede en sağlam ekonomik analizin Merkez Bankası tarafından yapıldığını ve 'Londra finans esnafının' da ağaca tosladığını söylemek zorundayım. Ne oldu da politika değişti türü tezler bir kaç haftada çöp tenekesine gidiyor.

<p> </p>

Hisar O+ neden önemli?

Yıllar sonra ağacın gövdesinden çıktı! Dehşete düşürdü

En sağlıklı 50 yiyecek belli oldu! İşte o liste

Efsane geri döndü! Hurda aracın hayran bırakan değişimi!