• $13,4492
  • €15,3012
  • 794.858
  • 2042.08
12 Ocak 2013 Cumartesi

2012 büyümesi yüzde 2.7 gelecek

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi Betam, 2012 yılının dördüncü çeyreğiyle ilgili son büyüme ve cari açık tahminlerini yayınladı. Araştırmacılar Dr.Zümrüt İmamoğlu ve Barış Soybilgen'e göre 2012 yılı dördüncü çeyreğine ilişkin veriler açıklandıkça ekonomide yeniden canlanma yaşandığı netlik kazanıyor.
Bir tahmin özeti vermek gerekirse 2012 yılının dördüncü çeyrek kesin verileri birkaç ay sonra  gerçekleştiğinde, 2012 yılı  GSYİH reel  büyüme oranının yüzde 2.7 olarak gerçekleşmiş olacağı hesaplanıyor.
Dördüncü çeyreğin büyüme oranının ise, bir evvelki çeyreğe göre mevsim ve takvim etkilerinden arındırılma yapıldığında, yüzde 1.2 olarak gerçekleşeceği düşünülmekte.
Geçen yıla göre ve takvim etkilerinden arındırılmış GSYİH reel büyüme oranının da yüzde 3.0 olarak gerçekleşeceği tahmin ediliyor.
Diğer taraftan ise 2011 yılı sonunda GSYİH oranı olarak yüzde 10 olarak gerçekleşmiş bulunan cari açığın  2012 sonu itibarıyla yüzde 6.4 düzeyinde gerçekleşeceği hesaplanıyor. Dolar bazında bakıldığında 2012 yılı Kasım ayında kümülatif  52 milyar dolar ve 2012 yılı Aralık ayı sonunda tüm yıl için kümülatif 51 milyar dolar civarında açık gerçekleşeceği tahmin edilmekte. 2011 yılı sonunda cari açık  77 milyar dolar civarında idi ve 2012 yılında kabaca ayda ortalama 2 milyar dolar civarında bir hızla azalmış bulunuyor.       
Araştırmacılara göre kasım ayında ithalatta meydana gelen artış iç talepteki canlanmanın belirgin bir göstergesi. Sanayi Üretim Endeksi henüz tam anlamıyla yüksek bir canlanmaya işaret etmese de, aralık ayında Kapasite Kullanım Oranı'ndaki artış ümit verici. Tüketim ve yatırım ithalatı artmaya devam ediyor. 

FAİZLER DÜŞÜYOR
Finansal taraftaysa İMKB 100'de devam eden yüksek performans 2013'ün finansta 2013 birinci çeyreği için de yüksek büyümeye işaret ediyor. Kredi faizleri de düşmeye devam etmekte. Konut kredisinde faizler 2010'daki dip seviyelere yaklaşmış durumda. Kredi faizlerindeki düşüş kredi artış hızını son 4 çeyrektir ilk defa artırdı. 2008-2009 krizi sonrasında yüksek hızda artan krediler 2011'de hız kaybetmiş, 2011 yılının son çeyreğinden itibaren de yavaşlamaya başlamıştı. 2012'nin son çeyreğinde ise artış hızının küçük de olsa yeniden pozitife döndüğünü gözlemleniyor. Kasım ayında ihracattaki düşüş ağırlıklı olarak altın ihracatındaki düşüşten kaynaklandı. Betam'ın hesaplarına göre altın hariç ihracat dördüncü çeyrekte güçlü artışlar gösteriyor. Ancak iç talep canlanmasıyla  ithalattaki artışın hızlanması net ihracatın büyümeye katkısını negatife çevirmiş durumda. Betam'ın tahminlerine paralel olarak üçüncü çeyrekte net ihracatın büyümeye katkısı oldukça azalmıştı. Dördüncü çeyrekte bu katkının negatife döneceğini tahmin ediliyor.   
Beklentilerdeki düzelme sonrası özel tüketim harcamaları, yatırım harcamaları ve kamu harcamalarında 2012 yılının sonundaki yeniden artış kökenli iç talep yükselmesi büyümenin yeniden canlanmasının temel nedeni!

<p>New York Belediye Başkanı Eric Adams. tezgâhın gece geç saatlerde açık olduğunu belirtti. Manavla

New York Belediye Başkanı, Türk manavını seçti

Cam parçalarından evlilik teklifi! Herkes onu konuşuyor

Bu deliğin altında bakın ne var! Gözlerinize inanamayacaksınız

Sarımsağı böyle tüketenler dikkat! Bu hatayı sakın yapmayın