• $16,8853
  • €17,8334
  • 992.103
  • 2554.08
27 Haziran 2012 Çarşamba

2012 Avrupa için son değerlendirme !

2012 Avrupa Şampiyonası yarı final maçlarına gelindi, üç maç kaldı. Ben ise ilk iki grup maçlarından sonra bu sütunda Portekiz, Almanya, İspanya ve İtalya yarı finale kalır, finali İspanya ve Almanya oynar ve Almanya kazanır demiştim. Bu tahmin gerçekleşecek gibi. Tabii bir çok da yanıldığım maç oldu. Hollanda'nın güzel futbolu bırakıp, sertliğe ve fizik mücadelesine dönmesinin zarar verceğini tahmin etmiştim, benzer şekilde İngiltere'nin de er geç eleneceğini baştan biliyordum. Bilemediğim Rusya'nın elenmesi, Çekler'in ve İngiltere'nin de gruplardan üst tura çıkması oldu. Ama Portekiz'e bireylere dayanan futbol nedeniyle ve yıldızı Ronaldo'ya rağmen güvenmiyordum. İtalya savunma futbolu yerine hücum futboluna dönmek için  değişim yaşıyor ve başarılı, ama henüz Teknik Adam Prandelli'nin tüm etkisi 'sahaya yansımadı' (aynen şike gibi, bu söylemi çok sevdim!) ve onlar da büyük çapta Pirlo'nun giderek form tutması ile ayakta kaldılar. İspanya da gol atmakta zorlanıyor ve bu nedenle Almanya'yı favori görmeye devam ediyorum.
Bu arada ülkemizde spor yazarlığı da bir değişim geçirmeye başladı. Tuğrul Akşar futbol ekonomisini toplumumuza tanıştıran kişi oldu, cilt cilt kitap yazdı. Uğur Meleke genç kuşağın parlak yıldızı haline geldi, çünkü verilere ve güçlü analize dayanmayan hiç bir şey yazmıyor, tarafgir de davranmıyor, arşivi ve hafızası da müthiş. Diğer taraftan SKY 360 televizyonunda program yapan Murat Fevzi Tanırlı kardeşimiz de müthiş sayısal verileri ve analizleri ile göze çarpıyor. Aşağıda onun  tesbitlerini aktaracağım.
Murat Tanırlı önce oyuncuların çoğu hangi liglerden diye sormuş. 79 oyuncu İngiltere, 48 oyuncu Almanya, 33 oyuncu İspanya, 31 oyuncu İtalya, 29 oyuncu Rusya, 27 oyuncu Ukrayna, 25 oyuncu ise Fransa liglerinde oynayan oyuncular. Ya Türkiye? Türkiye liginden sadece 9 oyuncu bu turnuvada yer almakta. Bu kritere bakarak Avrupa'nın en iyi ligleri İngiltere, Almanya, İspanya, İtalya demek oldukça doğru demek ki.
Eğer ligden takıma dönülürse, Bayern Münih'ten 13, Real Madrid'den 11, Dinamo Kiev'den ise 10 oyuncu bu turnuvada oynamakta. Bayern neden hep ayakta kalıyor sorusunun cevabı açık.
Ancak teknik adam kriteri kullanılırsa da en önde Mourinho gözüküyor. Tam on oyuncusu, Casillas, Mesut Özil, Sami Khedira, Sergio Ramos, Arbeloa, Pepe, Coentrao, Christiano R onaldo, Albiol ve Xavi Alonso bu on kişiyi oluşturuyor.
Bir başka bakış açısı da ülke milli  takımının kaç oyuncusunun kendi ülkesi takımlarında oynadığı kriteri. İngiltere 23, Rusya ve Ukrayna 21, İtalya 20, İspanya ve Almanya 19, Yunanistan 16 ve Fransa 12 milli oyuncusu kendi ülke takımlarında oynayan ülkeler. İngiltere, Rusya ve Ukrayna'nın hatta İtalya'nın pek oyuncu ihraç etmediği ortada. İspanya ve Almanya, Barcelona ve Bayern Münih nedeni ile milli oyuncuları kendi ülke takımlarında tutabiliyorlar. 
Yaş ortalaması kriterine bakıldığı zaman da turnuvaya katılan tüm takımların tüm oyucularının yaş ortalaması 27. Pek başarılı olamayan Rusya, İtalya, İrlanda ve İsveç'in yaş ortalaması ise 28. Benim finali kazanma favorim Almanya ise ortalama 24.
Tabii yaşlı oyuncuların önemli katkı yapanlarını kenara atıp unutmuyoruz. İtalya'nın oyun kurucusu Pirlo ilk dört maçta, 2 gol, 2 asist, 10 adet ceza sahasına isabetli pozisyon pası üretti, sadece bir faul yaptı ve kendisine 12 faul yapıldı. Maçlarda da 11.5 kilometre koştu. Teknik adam Prandelli maç sonrasında  onun için: 'Ne zaman ki Pirlo adım adım performansını artırdı, işte o zaman rahatladım. O her ihtiyacımızı giderebilecek bir yıldız. Her şeyi yaptı!' demiş. Hoca daha ne desin ki ? 
Turnuva bitince İngiltere'yi analiz edeceğiz, bu ülke bizim açımızdan çok önemli!

<p>Odaknoktasında; kaliteli ve sağlıklı hayat tarzını, aile yaşamını ve insanıönceleyentv4 bunu yapa

tv4 Ekranlarında Bizleri Neler Bekliyor? Filiz Zengin Akşam tv'ye anlattı.

Bakan Karaismailoğlu, kazı çalışmalarıyla ilgili bilgi aldı! Yüzde 95'i tamamlandı

Gösteri sırasında piton adamı boğdu! Dehşet anları

Yeni keşifler için çalışmalar başladı! ''Tarihin sıfır noktası''