• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
8 Temmuz 2011 Cuma

Yeni kabineden notlar

Kabine açıklandı; Başbakanlık'tan Meclis'e geçtim. Genel Kurul dağılmış, bakanlar kuliste tebrikleri kabul ediyordu.  
- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'a bir meslektaşımız espriyle takıldı:
'Arkanızı sağlam yere dayadınız!'
(Kastı, birkaç ay öncesine dek bakanlık müsteşarı olan, yeni Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'dı.) 
Günay kahkaha attı: 'Beni konuşturamazsınız.' Sonra dayanamadı: 'Allah'tan depolarımı kurtarmıştım.'  O da Topkapı Sarayı depolarından söz ediyordu. Askeri malzemelerin konduğu tarihi depoları, Kültür Bakanlığı birkaç hafta önce Milli Savunma Bakanlığı'ndan devraldı. 
- Mehdi Eker'e 'hayırlı olsun' derken hatırlattım: 'Tarım Bakanlığı, 70'li yıllardaki adına geri döndü'
'Durun orada' dedi.  'Bunun benim için anlamı çok farklı. Yıl, 1978. Öğrenciyim. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı sınav açtı. Kazanıp evrak kayıt memuru olarak işe başladım.'
Evrak kayıt memurluğundan bakanlığa... 'Başarı öyküsü' dedikleri bu olmalı. 
- Devlet Bakanlıkları devri bitti; Hayati Yazıcı'nın bakanlığının da adı değişti: Gümrük ve Ticaret Bakanlığı. Sanayi ve Ticaret'in beş genel müdürlüğü, artık bu çatı altında. Yazıcı, Ulus'taki tarihi Gümrük Müsteşarlığı binasına geçmeye hazırlanıyor. (Leylek yuvası manzaralı o binada Şükrü Saracoğlu başbakanlık yapmıştı) Yazıcı'dan boşalacak makam odası da yeni başbakan yardımcılarından birine tahsis edilecek. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı da birkaç ay içinde Eskişehir Yolu'nda yaptırılan yeni binaya taşınıyor.  
- Zafer Çağlayan'ın bakanlık yükü arttı. Dayanamayıp sordum: 'Ekonomi Bakanlığı deyince, akla Maliye, Hazine geliyor?' 'Kapsamlı bir toplantıyla anlatacağız onu hiç merak etmeyin' dedi. Başbakan, kabineyi açıklarken, 'Kimse endişe etmesin. Cari açık son çeyrekte düzelecek. Bunun çalışmaları başladı' dedi. Sohbette, bu 'nokta hedefi'in ipuçları da çıktı. Çağlayan, cari açığın temel nedenlerinden ara malı ithalatında, 'demir-çelik, otomotiv ve makine' sektörlerine odaklandıklarını söyledi. İlgi çekici bir formül üzerinde çalışıyorlar. İthalat yapılan büyükler, 'Türkiye'ye gelin' diye davet edilecek. 

TÜRKİYE'NİN CEVAPLAMADIĞI O ANKET
'Futbol, pek çok insanın ortak olmak istediği bir statüdür. Suçlular da çoğu kez, suç dünyasının dışında, kendilerine böyle bir patron statüsü arar. Ve futbol onlara, paranın nereden geldiğinin önemli olmadığı bir kulüpte, kendilerine şükran duyulacak bir destek, kendilerini bu yolla 'tonton' biri gibi göstermelerini sağlayacak bir fırsat sunar. Bir futbol kulübüne yatırım yapmak, bir suçluya istenen statüyü sağlar.'
Alıntı, 'Futbol Sektöründe Kara Para Aklama' adlı 2009 tarihli FATF raporundan.
OECD bünyesindeki FATF'nin bütün işi, kara para aklama ve terörizmin finansmanı alanına giren faaliyetlerde hükümetleri 'uyandırmak. Türkiye de FATF'nin kural ve tavsiyelerini, MASAK aracılığıyla uyguluyor.
'Futbol Sektörüne Kara Para Aklama',  okuyunca insanı sarsan, gerçek kayıtlara dayalı tespitlerle dolu. (O dönem bu raporu, yazılarımın yayımlandığı T24 için çevirmiştim.)
Bu uluslararası rapor, FATF'in 25 ülkenin futbolla ilgili kuruluşlarına yaptığı anket cevaplarından oluşmuştu.
'Futbolla bağlantılı suç gelirlerinin aklandığı bir olay biliyor musunuz' diye başlayan dokuz soruluk bir anketti bu. Ve sadece dört ülkeden yanıt gelmemişti.
 Biri de Türkiye'ydi...

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak