• $13,5946
  • €15,3114
  • 794.352
  • 1951.17
5 Ağustos 2011 Cuma

YAŞ: Yanılgıdan çıkan ders

Kriz zamanlarında habercilik risklidir. Hesapta olmayan öyle gelişmeler çıkar, dengeler öyle hızlı değişir ki, kesin sanılan ihtimaller bir anda devre dışı kalabilir.
YAŞ kararları, bu riskin ne kadar yüksek olduğunu da gösterdi.
Dün bazı gazetelerdeki haberlere bakarsanız; Jandarma Genel Komutanlığı'na İkinci Ordu Komutanı Orgeneral Servet Yörük, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na Korgeneral Abidin Ünal  vekaleten atanmış; Harp Akademileri Komutanı, tutuklu Orgeneral Bilgin Balanlı ise açıkta kalmıştı.
Oysa,  -di'li geçmiş zaman kullanımında hiçbir sakınca görülmeyen bu haberler yazıldığında,  Başbakan Tayyip Erdoğan kararları imzalamamıştı.
Mesleki açıdan can sıkıcı. Fakat bu ağır yanılgı bile, bu YAŞ'ın kendine has dinamikleri nedeniyle,  bize önemli bir şey anlatıyor:  O da,  hükümet ile asker kanadı arasında, imza aşamasına kadar canlı bir siyaset-hukuk satrancının geçtiğini. Belli ki, iki kanat da ellerindeki enstrümanları bütün imkanlarıyla kullanmaya çalışmış. Yasaların çizdiği yetki alanı, bariyerler, riskler, güç dengeleri, ikna çabaları devreye girmiş. Teamüllerin dışına kısmen çıkılmış ama hukuk kuralları aşırı derecede zorlanmamış.
Eğer uzlaşmaya 'haydi el ele tutuşalım, aynı anda aynı şeyi söyleyelim' diye değil; 'bir arada soluk alabilmenin ortak zemini için karşılıklı taviz' olarak bakanlardansanız, kriz ile başlayan YAŞ'tan, iki kanadın karşılıklı tavizleriyle uzlaşma tablosu çıkmış görünüyor.
TEMDİT: ÖZEL'İN HATIRI MI, PRAGMATİZM Mİ?
YAŞ'ın en kaydadeğer sonucu, tutuklu 14 askerin görev sürelerinin' bir defalığına' uzatılması oldu. Peki tutuklu generalleri emekli etme ısrarı bilinen Başbakan'ı, tutum değişikliğine götüren sebep ne olabilir? Orgeneral Özel'in hatırı mı? Siyasi pragmatizm mi?
Bu soruyu açarken, bir not düşelim:
Şura'ya iki gün kala görevi bırakan eski Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner, halefi Özel'in omuzlarına ağır bir sorumluluk yükleyip gitti. Koşaner'in veda mesajındaki  'personelinin hak ve hukukunu koruyamadığı' ifadesi, Orgeneral Özel'i, Şura arifesinde, önemli bir sınavın eşiğine getirdi. Eğer tutuklu 14 komutanın görev süreleri uzatılmasaydı, yeni Genelkurmay Başkanı, bu psikolojik sınavı geçememiş olacaktı.
Bu açıdan Erdoğan'ın,  temdit talebini 'bu defalık' diye kabul etmesi, hatır gözetme olarak yorumlanabilir.
CHP'NİN İPTAL BAŞVURUSU
Peki emekliliğe sevk kararı, Başbakan açısından göründüğü kadar kolay mıydı?
Değildi... Zira, Başbakan'ın bu tavrını hayata geçirmesi, -mevcut yasa izin vermediği için- ancak KHK yetkisi kullanılarak, TSK Personel Kanunu değişikliğiyle mümkündü.
Nitekim bu ihtimal çokça tartışıldı.
Ama.. CHP, Erdoğan'ın elinin altındaki en önemli koz olan yetki yasasını, dün Anayasa Mahkemesi'ne götürdü.  Ana muhalefet partisinin bu girişimi; YAŞ sürerken biliniyordu...Doğaldır ki, bugünden başlayarak, Yüksek Mahkeme'nin bu yasayı iptal olasılığı teorik de olsa mevcut. Bu olasılığın gerçekleşmesi; emekliliğe konu komutanların, görevlerine iadesi gibi,  yeni kaos anlamına gelecekti.  
Kaos bir yana, böyle bir durumda, Başbakan açısından ilk anda 'zafer' gibi görünen bir adım, bir süre sonra muhalefetin zaferine dönüşecekti. 
Sonuçta, 14 askerin görev süresinin uzatılması, Başbakan açısından bir geri adımdan ziyade, siyasi pragmatizm gibi görünüyor.

<p> </p>

İBB karla mücadelede neden sınıfta kaldı?

Çay tiryakilerine kötü haber! Öyle bir zararı var ki...

Bizi böyle kandırıyorlarmış! Tüm hileleri ortaya çıktı

Çıngıraklı yılanın kuyruğunda bakın ne var!