• $13,4726
  • €15,2894
  • 793.592
  • 2011.16
9 Ağustos 2011 Salı

Tüzmen: Suriye'deki hadise küresel bir dış ticaret oyunu

Ankara-Şam hattında rüzgar sert esiyor.
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun seyahati, yükselen tansiyonu düşürür mü?
Bu sorunun cevabını herkes gibi, belki herkesten biraz daha fazla merak ediyoruz.
'Herkesten biraz fazla' kısmı şu: 90'lar sonu, 2000'ler boyunca, -yani Suriye'nin Öcalan'ı sınır dışı etmesinin ardından- esen ve aslında hiç de kısa sürmeyen bahar havasının canlı tanıklarından biriydim.
İlişkilerin hızla ısınmasında öncü rol ise iki dış ticaret alanındaki gelişmelere aitti. Ekonomi muhabiri olarak,  gözle görülür bir iyileşme sağlanan dış ticaretteki gelişmeleri iki kez yerinde (Şam'da) izleme fırsatı bulmuştum. 
O dönem gerek resmi, gerekse iş dünyasındaki heyetler  son derece istekli ve iyi niyetli görünüyordu...
90'ların sonu ve 2000'ler boyunca neler mi oldu?
200 milyon dolar düzeyindeki dış ticaret hacmi, istikrarlı bir artışla 2 milyar dolarlar düzeyine erişti.  Türkiye'nin Şam Borsası'nının kurulmasına öncülük etmesi, finansal yapının standartlarının yükseltilmesi için yardımcı olması, sermaye piyasası alanında eğitim vermesi, hatta geçen yıla kadar Ziraat Bankası'nın şube açma girişimine kadar bir dizi olumlu gelişmeyi beraberinde getiren bir süreçti yaşanan. 
Dahası ,'komşularla sıfır problem' şiarındaki kuvvetli iddiayı, büyük ölçüde dış ticaret alanındaki bu gelişmenin beslediği kanısındayım.   
O İKİ ÜLKE
Peki ne oldu da bu süreç bozuldu?
Dün ekranlarda Suriye eksenli 'son dakika'lar dönerken, Kürşad Tüzmen'i aradım. Tüzmen, Türkiye-Suriye bahar döneminin aktif isimlerinden biriydi. Üç yıllık dış ticaret müsteşarlığı ve altı yıllık bakanlığı döneminde iki Şam gezisini izlediğim Tüzmen'e, emek verdiği bir sürecin bozulmasını nasıl değerlendirdiğini sordum.
'Suriye de hadisesi de Libya da küresel bir dış ticaret oyunudur' dedi.
'Yani?' dedim.
 'Tırnaklarımızla kaza kaza oluşturduğumuz pazarı küçültme savaşıdır. Yeni bir düzen kuruluyor. Arkalarına NATO'yu da aldılar.'
Biraz açmasını rica ettim. Ancak milletvekili olmasa bile, aktif politikayla ilişkisi AK Parti MKYK üyesi olarak sürdüğünden ihtiyatlı bir üslubu tercih ediyordu.
O İSYANLARIN BİR FİNANSMANI VAR
 'Soruna diplomasi gözlüğüyle bakanların, biraz da dış ticaret gözlüğüyle bakmasının iyi olacağını' söyledi:
'Biz oraya Makyol'u, Tekfen'i kolay mı koyduk. Baktılar ki Türk mallarının kalitesi, Türklerin yaptığı bütün işler birinci sınıf. Oradaki payımızı azaltmak için giriştiler bu oyuna.'
'Kim onlar?' soruma ise iki ülkeden söz etti ancak isimlerini açıklamamamı rica etti.
'Halk isyanlarının dış ticaret payının düşürülme isteğiyle ilişkisini nasıl kuruyorsunuz?' diye son bir soru yönelttim.
'O isyanlar parasız mı oluyor sanıyorsunuz. İsyan çıkarmak için finansman lazım. PKK parayı nereden buluyor. Konuşturmayın beni.'
Tüzmen' in kısa fakat yalın tespitleri, fotoğrafın az görünen eksik parçasını, birinci ağızdan yansıtması açısından kayda değer.

<p> </p>

'İBB Engelleniyor' algısı neden yapıldı?

Piton ve timsahın ölümcül mücadelesi! Görenler dehşete kapıldı

Vücudu koruyup virüsleri öldürüyor! İşte o muhteşem besin ve faydaları

Karın ağrısı ile doktora gitti! Midesinden çıkanlar şoke etti