• $9,4303
  • €10,9784
  • 546.748
  • 1510.16
31 Mayıs 2013 Cuma

TÜSİAD ve Kılıç’ın uyarıları

Başbakan Tayyip Erdoğan ile TÜSİAD ilişkisinin, gerilimli bir seyir izlediği, herkesin bildiği sır. Ülkenin temel meseleleri üzerinde, TÜSİAD’ın önceki başkan Ümit Boyner döneminde yaşanan görüş ayrılıkları, zaman zaman pinpon maçını hatırlatan görünümler sergiledi.   
“TÜSİAD’dan eleştiri-Başbakan’dan bir sert cevap daha” diye özetlenebilecek bu çatışmalı dönemin üzerinden, fazla zaman geçmedi. 
Erdoğan’ın; yerli otomobil üretiminden, eğitim sistemine, Uludere ve Afyon facialarından yeni anayasaya kadar uzanan geniş yelpazede TÜSİAD’ın eleştirilerini nasıl karşıladığını hatırlamakta yarar var:   
Anayasa konusunda “Kimse bizden irade beyanı isteyemez”; 444 Eğitim Sistemi tartışılırken; “Biz seçkinlerin, elitlerin, patronların hükümeti değiliz. Kusura bakma TÜSİAD senin değil halkın istediği olacak”, Afyon ve Uludere facialarında “ne olduğunu bilmek hakkımız” diyen Ümit Boyner’e “Öğrenmek hakkımızdır falan, neyi ne kadar öğrenmek, kimin hakkı, kimin hakkı değil, onun ölçüsünü Ümit Boyner belirlemeyecek. O işine baksın” cevabı, yahut “Siz geçmişte iktidarlarla kedi-köpek gibi oynadınız” sözleri, herhalde fikir verir... 
Yeni TÜSİAD yönetiminin, bu yüksek tansiyonun ardından nasıl bir yol izleyeceği merak ediliyordu. Geçtiğimiz nisan ayında ortaya çıkan, ilk işaret başta biraz tereddüt yarattı. 
Muharrem Yılmaz başkanlığındaki TÜSİAD yönetimi, Ankara’ya yaptıkları ziyaretlerde bütün siyasi liderlerle görüştükleri halde Başbakan Erdoğan’dan önce randevu alamamıştı. Beklenen kabul, birkaç hafta sonra gecikmeli olarak geldi ve görüşme gerçekleşti. Başkan Yılmaz da çıkışta olumlu mesajlar verdi. 

İLİŞKİNİN TARİHİ 
İşte dün Ankara’da toplanan TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi toplantısını, bu ilişkinin tarihi üzerinden “okumak” gerektiği kanısındayım. Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’ın konuşması ve verdiği mesajları, önceki dönemi dikkate almadan değerlendirmek eksik olacaktır. 
Kılıç’ın “önemli bir konuşma yapacağı”nın sinyalleri önceden verilmişti. Herkes merakla bekliyordu. Anayasa Mahkemesi Başkanı’nın, hükümete, dikkatli bir üslup kullanarak yönelttiği eleştiriler, salondaki bazı katılımcılar tarafından “çok sert” bulunurken, bazıları da tam tersine “fazla kapalı ve dolambaçlı” yorumunu getirdi. 
Bununla birlikte, “alkol yasağı” demeden hayat tarzlarına müdahalenin yaratacağı yorgunluk, 180 bin olarak açıkladığı hakaret davası sayısı ve bunun tehlikesine dikkat çekişi, muhalefet partilerinin iktidarı sıkıştırma gücünün önemi, kamu gücünün bireysel seçimleri sorguladığı dönemleri karanlık olarak nitelemesinin altını çizmek gerekiyor. Kılıç, toplantının konuşmacısı olarak belirlenirken, “alkol” tartışmasının henüz gündemde olmadığını da not düşelim. 
Toplantı açılışında konuşan Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Erkut Yücaoğlu ile Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz, siyasi yorumlar girmeden, ağırlıklı olarak ekonomik mesajlar vermeyi yeğledi. 
Tabloya buradan bakıldığında, TÜSİAD, daha önce farklı araçlar ve üslupla kamuoyuna aktardığı görüşlerini bu kez, daha dolaylı bir yolla yansıtmış oldu. TÜSİAD’ın yeni dönemde hükümet ile ilişkilerde daha “ılımlı” bir yol izleyeceğini söylemek mümkün. 
  

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Geçen hafta ABD merkezli teknoloji devi Apple'ın çevrim içi olar

Facebook ismini değiştiriyor mu? | TeknoZone #6

Dev timsah ve köpek balığı karşı karşıya gelirse...

Tam 4 bin 250 yıllık! Anadolu'dan kaçırıldı, Londra'dan Türkiye'ye iade edildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan Azerbaycan'a geldi