• $13,5322
  • €15,2677
  • 802.952
  • 1973.86
12 Ocak 2011 Çarşamba

'Türkiye toplumu' ve sivil anayasa

Başbakan Tayyip Erdoğan, seçimlerde iktidarını tazeleyeceği konusunda şüphe taşımıyor.

Bu inancını belirgin haliyle ilk kez, referandumun ardından, geniş kapsamlı bir sivil anayasa hazırlığı söylemiyle yansıtan Başbakan'ın özgüveni, Erzurum'daki konuşmasına da yansıdı.

Erdoğan'ın, 'Temmuz gibi Türkiye-Yunanistan arasındaki ilişkileri daha ileriye götürmek istedikleri' sözü, başbakanlığının süreceğine dair inancını teyit ediyordu.
Bugün, seçim sonuçlarından daha kesin olan konu ise 'sivil anayasa' tartışmasının, seçim rüzgarıyla daha da ısınacağı.
Bütün siyasi partiler, yeni anayasa çalışmalarını hızlandırıyor. 
AKP'nin seçim beyannamesinin ana temasını, 'insan odaklı anayasa' olarak belirledi. 
Dün 'salı'ydı. Ancak AKP Grubu,  Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Kuveyt Katar gezisi dolayısıyla toplanmadı.

AKP İCRAAT KİTABI HAZIRLIYOR
AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik ile Dikmen Vadisi'ndeki bürosunda sohbet ettik.

Seçim beyannamesinin yanı sıra, ayrıca bir de 'İcraat Kitabı' hazırladıklarını açıkladı.
Çelik, Başbakan Erdoğan'ın talimatıyla bugünlerde, başta 'yatırımcı'lar olmak üzere bütün bakanlıklardan bilgi toplamaya başlamış.

Sekiz yıl boyunca; eğitim, sağlık, ulaştırma, ekonomi, yatırım gibi akla gelebilecek her konuda gerçekleştirilen projeler liste haline getiriliyor.

Listeler ortaya çıkınca, projeler tasnif edilecek. Çelik, kitapçık hazırlanırken dikkate alacakları temel kriterin, 'vatandaşın günlük hayatının nasıl değiştiği' konusu olacağını söylüyor.

TÜRK OLMAK NİYE RAHATSIZ EDİYOR?

Peki iktidar partisi, sivil anayasayı nasıl tasavvur ediyor?
Çelik'in ilk yanıtı 'Prensipler koyan bir metin' oluyor. 'Amerika'yı yeniden keşfedecek halimiz yok. Bütün ileri ülkeler nasıl bir yol izlemişse, biz de insanı önceleyen demokratik bir anayasa tasavvur ediyoruz' diye sürdürüyor.
Kürt sorununun, nasıl vücut bulacağına dair öngörülerini sorduğumda ise şu karşılığı veriyor Çelik:

'Anayasalar ırk temelli olamaz. Herkes Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır. Siz şimdi Türk ve Kürt halkları derseniz, Çerkezler, Arnavutlar, Lazlar ne diyecek. Olur mu böyle şey?'
Kendini 'Türk' olarak tanımlamayı reddedenlerin bunu yüksek sesle ifade ettiklerini nasıl değerlendirdi soruma, soruyla karşılık veriyor Çelik:

'Türk toplumu, Türk halkı demekten rahatsız olanlar Türkiye toplumu diyor değil mi? Peki oradaki Türk kelimesinden niye rahatsız olmuyorlar?'
Niye? Siz söyleyin diyorum...

'Ekonomik standartlar yüksek olsa, kültürel haklar tanınmış olsa, bölgedeki kimse 'Ben Türk değilim' demez. Sorun demokratik ve ekonomik standartlarda. Gerçekten demokratik bir cumhuriyet olabilmekle ilgili.'

AKP Genel Başkan Yardımcısı Çelik, ilginç bir de not ekliyor, 'Biliyor musunuz, Osmanlı İmparatorluğu döneminde bile 'Türkiye'  kavramı kullanılmış. Bugüne kadar yaptığım araştırmalarda Cumhuriyet öncesi pek çok kaynakta, söz gelimi Times'da Türkiye ifadesine çok sık rastlamışımdır.'

Çelik, yeni anayasanın kısa ve sade bir metin olması gerektiğini de söylerken YÖK örneğini veriyor. 'Ne gerek var, şimdi oraya YÖK'ü koyarken, bütün yetkileri maddeye boca etmeye?'

'İcraat Kitabı' ile 'sivil anayasa': İktidar partisinin seçime hazırlanırken öne çıkan iki gündeminden son notlar böyle.

<p>İstanbul Ticaret Üniversitesi Ulaştırma Sistemleri Uzmanı  Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı araç içinde

Yolda kalan sürücüler araç içinde ne yapmalı?

256 yaşında ölen adamın sırrı açıklandı!

Rusya'nın en korkutucu köyü! Kimse gitmeye cesaret edemiyor

Akbabalar evcil köpeklerin peşine düştü! Korku dolu anlar