• $9,5287
  • €11,0934
  • 546.923
  • 1455.42
2 Mart 2012 Cuma

TL simgesine Duriye Hanım yorumu: Tırpana benziyor, tırpan da hasattır

Liradan sıfır atma, sekiz yıl önce Süreyya Serdengeçti döneminde başlayıp Durmuş Yılmaz döneminde tamamlanan bir operasyondu.
Başbakan Erdoğan'ın katılımıyla tanıtılan TL simgesi, bu zorlu maratonun nihai etabı oldu.
Dün Merkez Bankası salonunda toplantıyı izlerken, bu sürece yakından tanıklık etmiş pek çok arkadaşımla birlikte gözlerimiz eski başkanları da aradı.
Aslında sadece Yılmaz ile Serdengeçti de değil, keşke yaşayan bütün eski başkanları salonda görebilseydik. Yerinde bir jest, emeği kıymetlendiren vefalı bir fotoğraf olurdu. 
Durmuş Bey, toplantıyı evde eşiyle televizyondan izlemiş. Daha doğrusu, bu toplantıyı izleyebilmek, için evden geç çıkmış. Değerlendirmesini sorduğumda 'estetik ve iletişim açısından herkes bir yorum yapabilir. Ben işin o tarafında değilim' dedi. Israrlarıma rağmen kendi fikrini söylemedi ama eşi Duriye Hanım'ın TL simgesi ekranda görünür görünmez yaptığı yorumu paylaştı.

DURİYE HANIM TIRPANA BENZETTİ
Duriye Hanım -t harfinin yukarıya doğru kıvrılan kısmını kastederek- simgeyi tırpana benzetmiş.
'Bilir misiniz tırpanı?' dedi. 'Bilirim elbet' dedim.
'Yalnız' demiş Duriye Hanım, 'Bu tırpanın çift sapı var'
'Yani?' dedim. Durmuş Bey güldü:  'Yanisi, şimdi hasat ve verimlilik zamanı diyoruz' dedi. Ardından ekledi:
'Ekonomimizi iyi yönettiğimiz, enflasyonu koruduğumuz sürece bu simgenin önce ülkemizde, sonra bölgemizde en sonunda da tüm dünyada yerleşeceğine inanıyorum. Bunu da canı gönülden diliyorum. Bu paranın itibarını bütün dünyaya gösterelim' dedi.
-Almamız gereken mesafe var mı?
YÜZDE 10 FAİZ YÜKSEK

-Var tabii. Yüzde 10 faiz yüksek. Buna paralel olarak faizlerimiz yüksek. Enflasyonu faiz belasından kurtarmak lazım. Birinci nesil ekonominin onarım ve tamir dönemi bitti. Biz birinci bozulma dönemini tamir ettik. Şimdi verimlilik zamanı. Paranın alım gücünü korumamız, yeni sıfır eklemeye meydan verecek şeylerden kaçınmamız lazım. Hedefimiz cari açığı kontrol etmek, yüzde 9'luk büyümeyi sürdürülebilir büyümenin yollarını aramamız lazım.
-Bunun için ne gerekiyor?
-Vergi sisteminin gözden geçirilmesi, ürettiğimizden çok tükettiğimiz alanlara çok dikkatli bakmak ve tabii ki eğitimin kalitesi de ekonomi için çok önemli.
-Meclis'teki yasa, bu hedefe ulaşmaya yardımcı olur mu?
-12 yıllık zorunlu eğitim ülke için faydalı. Seçim hakkı vermeyi doğru görüyorum. Ama bu hak verilirken, toplam kaliteyi artıracak gelişmelerden kesinlikle taviz verilmemeli.
-Toplam kaliteden kastınız?

MESLEKİ EĞİTİMİ, İMAM HATİP NARINA YAKTIK
-Özellikle ara eleman yetiştirilmesi açısından bu şart. Biz geçmişte mesleki eğitim gibi hayati bir konuyu, imam hatip okullarının narına yaktık.  Bunun ceremesini çekiyoruz, öbür taraf da çekti. Bence şimdi bunun telafi edilmesi lazım. Mesleki eğitimdeki açığın kapatılması için, bu bir fırsat olabilir.
TL simgesiyle başlayıp, mesleki eğitime uzanan bu kısa ama verimli sohbet, Cumhurbaşkanı Baş Ekonomi Danışmanı'nın ekonomi ile eğitim ilişkisi arasındaki görüşlerini öğrenmeye vesile oldu.
Üreten bir ekonominin, nitelikli işgücüne ihtiyacı ne kadar gerçekse, bütün bir ömrü kuşatacak meslek seçimi için 13-14 yaşın çok erken olduğu da o kadar gerçek. Oldubittiye getirilemeyecek kadar da yaşamsal.

<p>Verdiğiniz nefes aldığınız nefesle  karışmıyor. Akıllı maske telefonla kontrol ediliyor.</p><p>Ak

Akıllı maske nefes aldıracak

Güney Kore ilk yerli roketi 'Nuri'yi uzaya fırlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üsküdar'da bir kafede vatandaşlarla sohbet etti

Niğde'de 20 milyon yıllık fosil bulundu