• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
5 Nisan 2013 Cuma

Süreç ilerliyor ama trafik ters akıyor

- Başından beri "Çözüm Sürecinin tek muhatabı hükümettir. Parlamento sürece dahil edilmeyecek" diyen hükümet, önerge vererek Parlamento'yu sürece dahil edecek adım attı!  
- Başından beri çözümün adresinin Parlamento olduğunu dile getiren CHP, Komisyon adımı atılınca üye vermeyeceğini açıkladı! CHP, geçmişteki önerilere bakılmasını tavsiye edip hükümetin geç kaldığını ima ediyor.  
- CHP, Akil Adamlar Komisyonu'nu, kamuoyu gündemine taşıyan ilk partiydi. Genel Başkan Kılıç-    daroğlu'nun, geçen Temmuz'da iki yardımcısıyla Başbakan Erdoğan'a sunduğu dosyadaki iki temel unsurdan biriydi. Öneri akim kaldı. 
- CHP'nin bu önerisinden sekiz ay sonra Başbakan Erdoğan "Akil İnsanlar üzerinde çalışıyoruz" dedi. CHP öneriyi sahiplenerek savunabilirdi. Bunu yapmak yerine "Bizimkine hiç benzemiyor" diye kestirip attı. Oysa CHP'nin projeyi savunması, eleştiri hakkından vazgeçmesi anlamına gelmezdi. 
AK Parti'nin düne kadar reddettiği girişimi ansızın başlatması, PKK'nın sınırdışına çekilme konusunun "Silahları mağaraya gömsünler"  kolaylığında gerçekleşmeyeceğini anlatıyor. Daha doğrusu bunun böyle olduğunun görüldüğünü. 

CHP ZEMİN DIŞINA ÇIKMAMALIYDI 
CHP'nin yer almayacağı bir Çözüm Süreci, CHP'li bir Çözüm Süreci'nden daha verimli ve yapıcı sonuçlar getirmeyecektir. Haftalardır, her düzeyde ve defalarca "Meclis'in devredışı kaldığından" yakınan CHP'nin Komisyon'a üye vermeyi reddetmesi iyi olmadı. Sürece zaman zaman destek veren tutumuyla da çelişti. 
"Ama siz o zaman değerlendirmemiştiniz, şimdi de biz yokuz" mealindeki geçmişe atıflar, ana muhalefet partisinin kendisini böyle bir zeminin dışına çekmesine gerekçe oluşturmamalıydı. Tersine, asıl proaktif davranan partinin CHP olduğu, iktidar partisinin bunu sonradan fark edip,  -değişikliklerle de olsa- hayata geçirmeye çalıştıkları tezi, bir fırsat olabilirdi; kaçtı. 

SANCAR: ELEŞTİRİ VE ENDİŞELER DE RAPORA GİRER
Başbakanlık'ça açıklanan Akil İnsanlar'a biçilen rolün; ikna, anlatma ve telkin amaçlı olduğu söyleniyor.  Akil İnsanlar Listesi'nde Marmara Bölgesi Başkanvekili olarak yer alan Mithat Sancar, bu tezi reddediyor. 
Prof. Sancar, "Rapor hazırlanacağına göre, eğilim, kaygı, beklenti ve eleştiriler de kaydedilecek. Sadece anlatma değil aktarma da olacak" diyor. Sancar'la dün Dolmabahçe yolundayken telefonla görüştüm. Son bir hafta içinde "mesele ne kadar sulandırılmaya çalışılırsa çalışılsın, zihinsel bir ka-bulün oluştuğunu" söylüyor. Prof. Sancar, bir aylık sürenin kısa olmadığını, "uzamasının magazinleşme riski doğuracağını" vurguluyor.
Akil İnsanlar'ın en büyük dezavantajı, toplumun belli kesimlerinde "hükümet sözcüsü", daha ileri ifadeyle "memuru" gibi algılanmaları. Bu algı, kendilerine yüklenen beklentiyi biraz ağırlaştırıyor.

 

<p class='MsoNormal'>Fatih'te arıza yapan İETT otobüsü, vatandaşlar tarafından  yaklaşık 300 metre i

İETT otobüsü arızalanınca 300 metre itildi

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!