• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
8 Şubat 2011 Salı

'Soruşturma yok, evrak gönderme var'

Muammer Güler, Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarı... Bir yılı aşkın süredir Ankara'da...  Dink'in öldürüldüğü 2007'de İstanbul valisiydi. 15 duruşmadan sonra dün ortaya çıkan gelişme üzerine Güler'i aradım.

Hakkında ihmali olduğu gerekçesiyle soruşturma açılmasını nasıl karşıladığını soracaktım ki, nazikçe sözümü kesip, 'Hanımefendi, yok böyle bir soruşturma' dedi.
Peki saatlerdir dönen haberi biz mi yanlış anlamıştık? Müsteşar Güler, 'Soruşturma değil, suç duyurusu' dedi bu kez. Ve ardından şu değerlendirmeyi yaptı: 'Davanın avukatı, suç duyurusunda bulunmuş. Herkes suç duyurusunda bulunmakta serbest değil midir? Savcılık da bu suç duyurusu üzerine, ilgililerle ilgili evrakı, ilgili yerlere göndermiş. Olay bundan ibaret.'

'Yani Sayın Müsteşar' diye sürdürdüm, 'Kamu görevlilerinin yargılanmasını düzenleyen özel kanundan söz ediyorsunuz herhalde?'

'Tabii efendim' dedi Güler yine nazikçe, '4483 sayılı kanun düzenliyor, usul ve esasları. Ama kanunu bilmemek mazeret sayılmaz.'

Muammer Güler'e teşekkür ederek kapattım. Güler'in bu gelişmeye hiç mutlu olmadığı açık. Ama telefondaki seste bir kaygı titreşimi de almadım. İzlenimimi paylaşayım: Bu gelişme dört yıl sonra bile olsa, adalet adına çok önemli. Ancak Güler, -elbette bu açıklıkla söylemese de- davadaki bu kritik dönemecin, kendisi açısından bir yargılamaya dönüşeceği kanaatinde değil zaten.
Sadece Dink cinayetiyle sınırlı değil: Kamu görevlilerinin ihmali olduğu düşünülen daha pek çok dosyanın, sarsıcı olayın düğümlendiği kilit konu, tam da bu! 4483'ün sağladığı olağanüstü koruma zırhı.

***
Peki 'evrakı ilgili yerlere göndermek' ne anlama geliyor?...
Bu, Cumhuriyet Başsavcısı'nın; Güler, Cerrah ve adı geçen diğer bazı kamu görevlileri için İçişleri Bakanı Beşir Atalay'dan 'soruşturma açabilir miyiz' diye izin istemesi anlamına geliyor.

Meşhur 4483'e göre yapılması zorunlu 'ön inceleme'nin ardından Bakan Atalay, buna karar verecek... Yaşamsal soru ise şu:
Bir içişleri bakanı, terörle mücadelenin sivil kanadını emanet ettiği en üst düzey bürokratı için, savcılara 'soruşturun' der mi?
Hemen hatırlatalım, '4483 konusu', Cumhurbaşkanı Gül'ün talimatıyla geçen hafta inceleme başlatan, Devlet Denetleme Kurulu'nun da irdeleyeceği, iki temel alandan biri...

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak