• $7,5232
  • €8,9814
  • 413.738
  • 1541.98
26 Ocak 2012 Perşembe

Şırnak Valisi Özkan: Evlat acısı parayla ölçülmez

Uludere faciasında oğlunu kaybeden Zeki Tosun'un 'Biz bu parayı almaya ruhen hazır değiliz' sözlerini yazarken, Şırnak Valisi Vahdettin Özkan'ı da aramıştım.
Özkan, tazminat tutarının açıklandığı o gün, Ortasu ve Güzelyazı köylerinde, ölen çocukların aileleriyle bir aradaymış.
 Dün sabah telefonla görüştük. Şırnak Valisi, ailelerin yaşadığı travmanın büyüklüğünü anlattı. Söz, tazminata geldiğinde, 'Bu onların yasal hakkı ama evlat acısının maddi olarak ölçülmesi imkansızdır. Kendilerine de söyledim' dedi. 
Vali Özkan ile görüşmemizden aldığım notlar:   

ÖLEN BENİM ÇOCUĞUM OLSA

'-Aileler fiziken ve psikolojik olarak çok yıpranmış durumda. Buna rağmen  çok vakur ve metanetliler. Yaşadıkları acı öyle büyük ki empati yaptığımda gösterdikleri tepkiyi anlamamak imkansız. Ölen benim çocuğum olsa ben de tepki gösterirdim. Bir kere bu para işinin sık konuşulmasından çok inciniyorlar. Ama onların ayrılıkçı yola sapmamasından, bu kadar vakur durmasından rahatsız olan kesimler var. Onların da farkındayız.
-Kendileriyle sık sık bir araya geliyoruz. O gün de konuştuk (salı). Onlara, 'Evlat acısının maddi olarak ölçülmesi söz konusu bile değildir. Bunda son derece haklısınız. Sizin asıl talebiniz, kafanızda soru işaret oluşturan noktaların ortaya çıkmasıdır.'
-Mahkeme safhası bizim dışımızda. Biz idari olarak, adli makamlara yardımcı olmak adına veri akışını hızlandırıyoruz. Bizim talebimizle başlatılan incelemede, üç mülkiye müfettişi geldi incelemelerini tamamladı. O süreçte ailelere hep, ne biliyorlarsa aktarmaları telkininde bulunduk.
Vali Özkan, dünkü yazımda, kendisine atfen tırnak içinde geçen ifadeye dair düzeltme yaptı:  

HERON İŞİ BİZİM İŞİMİZ DEĞİL
'Ben Heron görüntülerini Genelkurmay'ın incelediğini, bu incelemenin üç ay süreceğini söylemedim. O haberi yalanladım. Kimseye de bu konuda demeç vermedim. Zaten bu görüntü işleri bizim işimiz değil.
Özkan, basının çalışmasına bu konunun üzerine gitmesinin doğal olduğunu, ancak bunu yaparken, sağduyulu davranması gerektiğini belirtip ekledi:
'Bana atfen öyle şeyler yazıldı ki, sanki olay öncesinde katırlar silah getirmiş izlenimi çıktı.  Böyle bir şey yok. Olayın yarattığı travma çok derin. Biz elden eldiğince tamir etmeye çalışırken, sanki olay öncesinde katırlar silah getirmiş izlenimi, halkın kafasında güvensizlik oluşturuyor. Bu yapılmasın.'
Şırnak Valisi Vahdettin Özkan, sözlerini şöyle bitirdi: 'Acı o kadar derin ki, yaralarını sarmaya çalışıyoruz demek bile zor geliyor.'

<p>Samsun'da eski eşi E.M.'yi sokak ortasında 5 yaşındaki kızlarının önünde öldüresiye döven İbrahim

Samsun'daki caninin ifadesi ortaya çıktı: Bir anda gözüm döndü ve sinir krizi geçirdim

Sosyal medyadan servis ettiler... Haftanın yalanları

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Iğdır'da esnaf ziyareti yaptı

Mavi Vatan 2021 Tatbikatı'nın Seçkin Gözlemci Günü başladı