• $13,4256
  • €15,1682
  • 789.827
  • 2014.21
14 Şubat 2012 Salı

Özel yetkili mahkemelere bugün de ihtiyaç var

ÖZEL Yetkili Mahkemeler ne zaman kuruldu? 
2005'te, yani  ilk AK Parti hükümeti döneminde. 
Bu mahkemeleri düzenleyen CMK yasasını, 2004'te tasarı olarak hazırlayıp Meclis'e getiren kurum hangisiydi?
Adalet Bakanlığı.
Dönemin bakanı kimdi?
Bugünün TBMM Başkanı Cemil Çiçek.
Peki Çiçek o zaman savunduğu yasayı bugün de savunuyor mu?
Yoksa, dört yıldır uygulama sonuçlarını sarsıla sarsıla yaşadığımız özel yetkili mahkemelerin kuran kanunu  'keşke getirmeseydik' diyor mu?
Merak  edilesi olduğunu düşündüğüm bu sorunun yanıtını, önce kısa yoldan aktarayım: Hayır, demiyor.

İYİ NİYETLİ BİR ÇABANIN ÜRÜNÜYDÜ
TBMM Başkanı'yla telefonda görüştüm.  Bugünkü CMK'nın mimarı Çiçek, sekiz yıl sonra bugün de özel yetkili mahkemelere ihtiyaç olduğu kanaatini aktardı. 
Çiçek, bu yaklaşımı, hükümet kanadından fazlasıyla aşina olduğumuz  'ihtisas mahkemesi' argümanıyla gerekçelendiriyor. Özel yetkili mahkemeleri düzenleyen CMK 250 için,  'Örgüt suçuyla ilk kez tanışacak bir hakim veya savcı yerine, uzman hakimlerin önüne gitmesi gerektiği gibi iyi niyetli bir çabadan ortaya çıkmıştır' diyor.

ÖRGÜTLÜ SUÇLAR ARTIYOR
Çiçek, özel yetkili mahkemelere ihtiyacı  'Artık bütün dünyada suçlar giderek örgütlü hale geliyor. Dolandırıcılık bile... Bakın her gün yeni tutuklamalar oluyor' diye isim anmadan KCK soruşturmasına atıfta bulunuyor.  
TBMM Başkanı'na, 'Türkiye son dört yıldır, özel yetkili mahkemelerin karar ve uygulamalarıyla sarsılıyor. Geldiğimiz eşikte, bu konu artık  'ihtisas mahkemesi' referansından çıkmadı mı?' diye sordum. 
Çiçek, uzun tutukluluk, özel yetkili mahkeme hakim ve savcıların uygulamalarına dair tartışmalar konusunda, konumu gereği, yargı alanında özel konulara girmek istemediğini ancak son dönem tartışmalarının büyük ölçüde, 'hukuki değil kanuni yorum yapmaktan' kaynaklandığını söyledi. . 
Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in, CMK 250'yle ilgili Taha Akyol'a açıklamasını sorduğumda Çiçek, Ergin ile bir temasının bulunmadığını söyledi;  'Anladığım kadarıyla, bir kapsam daraltması düşünülüyor. Bu hafta her ikisi de komisyonlara geliyor. Etraflıca tartışılır' dedi.

AJAN PROVOKATÖRLÜK MEŞRU MUDUR?
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'ın, MİT mensuplarının deşifresini eleştirirken, 'Suç işlemeden MİT'e nasıl sızsın' sözü, yeni bir tartışma alanı açtı. Bozdağ'a 'Ajan provokatörlük Ceza Hukuku'nun en tartışmalı alanlarından biridir. Bizim mevzuat, bu kuruma meşruiyet tanıyor mu?' diye sordum.
Bozdağ, o sözden 'MİT suç işler' anlamının çıkarılmasından yakındı.  'BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş maalesef sözlerimi çarpıttı' diyerek şunları söyledi: :
'Nasıl sızacak terör örgütünün içine? 'Ben sizdenim' demeden girebilir mi? Üyeliği kanunlarımız suç sayıyor. Yani yasanın suç saydığı bu fiili işlemeden girme imkanı yok. Bu bütün dünyada böyledir.'

GÖREV AŞILMIŞSA BAŞBAKAN İZİN VERİR 
'-Bu, hukuki bir açmaz değil mi?'
'Doğru, bir açmaz. Zaten MİT kanunu da bunun için var. Aslında 26. Madde çok açıktı biz biraz daha açık olsun diye teklif getiriyoruz. Bunlar görev sınırını aşıp, Türkiye devletine karşı eylem yapmışlar mı, askere polise kurşun işlemiş böyle bir şey var mı. Onlara bakılır.'
'Başsavcılık açıklamasında 'aşıldı'' deniyor?'
'Böyle bir durum varsa, takdire göre izin verilir. Sanki izin istenirse,
Başbakan vermeyecekmiş gibi yaklaşımlar doğru değil. Sayın Başbakanın yanlış yapan birini himaye etmesi mümkün değil. Devlet memurlarının
tamamı izne tabi. Görev sınırı aşılmışsa, her şeyden önce Başbakan açar.'

<p class='MsoNormal'>Ezgi Aşık soruyor, Altınbaş Üni. Öğretim Üyesi Dr. Eray  Güçlüer ve Hacı Bayram

Zeytindalı Harekatı'nın yıldönümü…

67 yıldır banyo yapmayan dünyanın en pis insanı! Doktorları hayrete düşürdü!

Boğa'nın gazabı! Herkes kaçarken o kamerasını açtı ve...

Dev timsahı kepçeyle durdurabildi! Yaklaşık bir ton ağırlığında