• $15,6215
  • €16,3138
  • 906.813
  • 2405.11
28 Haziran 2013 Cuma

Örtülü ödeneğin ocak-mayıs bilançosu: 537 milyon TL

Bütçede “gizli hizmet giderleri” başlığı altında geçen örtülü ödenek harcamaları, özellikle son bir yıldır yoğun tartışılıyor.
Zaman zaman bu köşede de incelenen örtülü ödenek konusundaki güncel veriler, yine kayda değer bir nitelik taşımakta. Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü verilerine göre; bu yılın ilk beş ayında, “gizli hizmet giderleri” için, Başbakanlık ile MİT’e genel bütçeden aktarılan tutar , 537 milyon TL’ye ulaştı. 
2013’te örtülü ödenek alanında en yüksek harcama yapılan dönem ise, geride bıraktığımız mayıs ayı. 
Mayıs ayında örtülü ödenek için bütçeden 210 milyon 818 bin TL aktarıldı. 
Bu tutar, önceki yıllarla karşılaştırıldığında, sadece 2013 için değil; yıllar itibarıyla bugüne kadarki en yüksek aylık harcamaya da karşılık geliyor. (2007’de bir yıllık toplam örtülü ödenek harcamasının 262 milyon TL olduğu dikkate alınırsa, bir aylık tutarın ne kadar yüksek olduğu daha iyi anlaşılır. ) 
Toplamda 1 milyar 169 milyon TL örtülü ödenek harcaması yapılan 2012’de, en yüksek harcama 203.8 milyon TL ile eylüldeydi. 
Diğer taraftan, ocak-mayıs dönemi örtülü ödenek harcamaları için yapılan harcama geçen yılın aynı döneminde yapılan harcamadan 78.6 milyon TL’lik daha fazla. 2012 yılı Ocak-Mayıs döneminde örtülü ödenek için 458.4 milyon TL aktarılmıştı. 
Dolayısıyla, beş ayda 537 milyon TL olan örtülü ödenek harcamasının bu kez, en az 1.5 milyar TL’ye yaklaşacağı tahmini yanlış olmaz. 

BÜTÇEDE BİBER GAZI 
Gelelim, Gezi Eylemleri sırasında 12 kişinin gözünü kaybetmesine yol açan, ekmek almaya giderken başına isabet eden kapsülle 14 yaşındaki Berkin’in hâlâ komada olmasına yol açan biber gazının bütçeye faturasına… 
Maliye’nin bütçe gider tablolarında “biber gazı” diye bir kalem yer almıyor. Ancak güvenlik ve savunma harcamaları altındaki başlıklardan biri olan “mühimmat”, sadece mermiyi ifade etmiyor. Bu kalem; biber gazı fişek, kapsül, tüfek, maske ve süzgeç gibi biber gazının gaz dışındaki bütün parçalarını da kapsayan bir kalem. 
Bu yılın ilk beş 32.3 milyon TL olarak kayda geçen mühimmat harcamasının 30.8 milyon TL’sının tek bir ayda yine mayısta aktarılması dikkat çekiyor. 
Bütçede mühimmat harcamaları, geleneksel olarak terörle mücadelenin yoğunlaştığı yaz aylarında katlanarak artar. Geçtiğimiz yıllarda hep böyle oldu. Ancak çözüm sürecinin olumlu bir sonucu olarak yedi aydır güvenlik güçleriyle PKK arasında çatışma yaşanmadığını not düşmekte fayda var. Dolayısıyla sadece mayıs ayında mühimmat için aktarılan, 30.8 milyon liranın önemli bir kısmının, Emniyet’in biber gazı ihaleleri için harcanma olasılığı yüksek. 

ÖZEL GÜVENLİK HARCAMALARI 
Özel güvenlik harcamalarındaki dikkat çekici artış sürüyor. Kamu kurumlarının özel güvenlik sistemi kurmalarına yönelik ihaleler 
için, 2012 yılında bütçeden harcanan toplam tutar 534.5 milyon liraydı. 
Bu tutarın ocak-mayıs dönemini içeren kısmında ise 180 milyon TL 
aktarılmıştı. 
Bu yılın ilk beş ayına geldiğimizde, özel güvenlik harcamalarına 229 milyon TL aktarıldığını görüyoruz. Yani geçen yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında, 40 milyon TL’lik fazla bir harcama mevcut.

<p>Arabesk müziğin önemli temsilcilerinden Ümit Yaşar, meslek hayatının ilk röportajını Akşam Gazete

Ümit Yaşar'dan polemik yaratacak sözler... 'Veliaht yok, taklitler var'

Ormanların kralının zor anları! Hayatta kalmak için her şeyi yaptı...

Farkında olmadan evinizi kirleten 8 eşya

Hayali pilot olmaktı! Hevesini gidermek için bakın ne yaptı?