• $16,192
  • €17,4658
  • 965.283
  • 2438.84
17 Haziran 2011 Cuma

Oran: Üzgünüz ama yılgınlık lüksümüz yok

Ortalık yangın yeri gibi görünse de Genel Merkez sakin. Algı ile gerçek arasında derin bir vadi mevcut. Muhasebenin kaotik kısmı, ekranlar üzerinden yürüyor; yüz yüze değil. Buna karşın 'içerisi', serinkanlı.  Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran 'Üzgünüz ama asla yılgın, içe kapanık değiliz. Böyle bir lüksümüz yok' diyor.
Çarşamba günü MYK'da, özeleştiri yapıldı, yapılacaklar etraflıca tartışıldı. Oran ile yönetimdeki havayı, değerlendirmeleri konuştuk. Görüşmemizden sadeleştirdiğim çerçeve:
Tespit 1: Hedef 'iktidar'dı. Ölçü bu hedefse, sonuca başarılı denmez. Özeleştiri şart. Ama şunlar unutulmadan:
-Oy ve vekil sayısındaki artış, altı ayda gerçekleşti.
-Mayıs 2010'dan beri; karar sürecinde olmadığımız referandum yarışına katılma zorunluluğu, AKP'yi güçlendiren sonucu, iki kurultay, üç MYK,  yargı kararıyla değişen bir tüzük.  Bu aşamalar, seçim yarışında güç kaybına yol açtı.
Tespit 2: Sistem mutlaka değişmeli. Devralınan sistem 'kişisel ilişkiler' ve 'iyi adam', 'parti içi iktidar' kurgusuna dayalıydı. Yapıyı değiştirmek için zaten yola çıkılmıştı. Altı ayda bu mesafe alındı.
Önlem: Raporlamaya dayalı karne sistemi planlanıyor. Performansı esas alan, başarıyı ölçen sistem getirilecek ve işletilecek.
Tespit 3: Bir fatura kesilecekse, adres, örgütler değil. Ellerinden geleni yaptılar. Örgütler kusurluysa, bu, yönetimle paylaşılacak ortak bir kusurdur.
Önlem: MYK üyeleri, 'Her kademede hizmet ederiz' diyerek, Kılıçdaroğlu'na mevcut görevlerinden feragat edebileceklerini bildirdi. 
Tespit 4: Kurultay talepleri, doğal bir haktır, saygı duyulmalı. Talep sahipleri CHP'nin parçası. Ama kırıp dökmeden yapılmalı. Sonucu beğenmeyenler partiyi daha ileriye taşıyacaksa, doğal hakları. Ama kaygı şu: Zaten Nisan 2012'de Olağan Kurultay var. Olağanüstü Kurultay için şimdi yola çıkılsa, iki-üç aydan önce gerçekleşemez. Üç dört ay sonra ile yedi sekiz ay sonrası arasında nasıl anlamlı bir fark var?
Tespit 5: Parti içi disiplin ile parti içi demokrasi dengesi kurulmak zorunda. Herkesin alanı olmayan konularda konuşması yanlış. Genel Başkan demokratik davrandı. Bu tutum, bazılarının haklarını aşmalarına yol açtı. Çok sesli görüntü, olumsuz etki yaratıyor.
Önlem: Sağlıklı yönetim için, herkes bir üst kademesine bilgi verip onay alarak konuşacak. Genel Merkez'de bağlı olunan genel başkan yardımcısına; TBMM'de ise grup başkanvekiline.
Tespit 6: Yerel seçimler kilit önemde. Olağan Kurultay iki günden uzun sürebilecek. Başarıyı esas alan sisteme, yenilenecek tüzükte yer verilecek. İlk hedef güçlü anamuhalefet, 2014 yerel seçimleri. 
BİLBOARD VE BİNA GİYDİRME
Oran, 'bir mazeret' olmadığını vurgulayıp şu çarpıcı notu da paylaştı:
'Kampanya süresince, bilboardlar ve bina dış cephe giydirme konusunda çok ciddi sorunlarımız oldu. AKP bize müsaade etmedi. Bina sahipleri tehdit edildi. Yaptığımız yazılı anlaşmalar iptal edildi. Üç gün sonra baktık ki, anlaştığımız binalara Başbakan'ın resmi giydirilmiş. Hepsinin belgeleri var.'
BAYKAL 'AKİL ADAM' AMA KEŞKE...
Umut Oran, sonucu ağır bir dille eleştiren Deniz Baykal'ı 'akil adam' diye tanımlayıp şöyle diyor: 
'Deniz Bey çok farklı bir konumda. Eski genel başkanımız, şu andaki genel başkanla birlikte siyaset yapmayı kabul etmiş bir milletvekilimiz. Son bir yıldır yaptığı gibi; bugün de eleştiri ve tavsiyelerini basın yoluyla yapmayı reddedip, genel başkanımızla karşılıklı yüz yüze görüş alışverişinde bulunması gerekir. En kısa süre içinde eminim ki, genel başkanımızı arayacaktır.'
'SMART POLITICS'
Oran'a Başbakan Tayyip Erdoğan'ın eski danışmanı-yeni İstanbul Milletvekili Yalçın Akdoğan'ın 'CHP bizim yöntemlerimizi iyi incelemeli' mesajını da sordum: 'Elbette incelenebilir. Sadece AKP değil, Batı'daki diğer siyasi partilerin yöntemleri de. Ama bir partinin yöntem gömleği bir diğerine aynen uymaz. Önemli olan, bilimsel çalışmak.  Smart Politics zaten gündemimizde: Akıllı siyaset. Bu yöntemi geliştirerek sürdüreceğiz.'
(Meraklısı için not: Smart, akıllı anlamında. Ama kısaltmalardan oluşan bir sözcük: Spesific (kesin) measurable (ölçülebilir), achievable (erişilebilir), realistic (gerçekçi), time-bounded (zamanı belli)
SONUÇ: CHP, yaz dönemini sıkı bir 'kamp' olarak görüyor.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kampanya, İtalyanca dilinden Türkçe'mize geçerek dilimize  zengi

KAMPANYA KELİMESİ NASIL TELAFFUZ EDİLİR?

pirinç tanelerini sanat eserine dönüştürüyor! Görenler şaşkınlığını gizleyemiyor

İOS 16 ne zaman geliyor? İşte iPhone'lara gelmesi beklenen yeni özellikler

Çanakkale denizinden çıkarıldı! 1614 adet temizlendi