• $13,4536
  • €15,296
  • 792.456
  • 2011.16
26 Aralık 2012 Çarşamba

ODTÜ'nün kınanmasına dair notlar

Üniversiteler, ODTÜ'yü kınamalara doyamıyor. 'Zehir zemberek' açıklamalar yağmur gibi yağarken, hafızadan siyah-beyaz bir Sadri Alışık filminin sahnesi geçiyor:    
Tek başına cakası ciddiye alınmayınca, kahvenin en muteber müşterisinin koluna girip 'Var mı abimle birlikte bana yan bakan?' diye nara atan Alışık'ın.
Ruhu şad olsun. 
Peşinen not düşmeli: Kimsenin şiddeti olumladığı, ifade özgürlüğüyle şiddet kullanımını karıştırdığı; sırt çantasında getirilen taşa 'aferin' dediği yok. 
Fakat zamanlamadaki tuhaflık karşısında, şu soru fazlasıyla meşrudur:
Ey kınayıcı üniversiteler...
Bilim yuvalarında şiddetin ne kadar fena bir şey olduğunu idrak etmeniz nasıl oluyor da bir hafta sürüyor?
Bu olayların meydana geliş tarihi 18 Aralık değil mi?
Neden kınamak için yedi-sekiz gün beklediniz? Neden üzüntünüzü, Başbakan Erdoğan ODTÜ'yü, ODTÜ'lüleri kamuya açık alanlarda üç posta azarlamadan paylamadan önce yansıtmadınız?
Ve neden tek kelime olsun; polis gücünün yoğunluğuna, derslik ve laboratuvarlarda üç gün ders yapılmasını engelleyen biber gazı kullanımındaki aşırılığa değinmediniz?
ŞU TUHAF 'PAYDAŞ' KAVRAMI
Üniversitelerin kınama açıklamaları -özellikle senato kararı içermeyenler- beraberinde 'temsil' tartışması başlattı:
Atanmışlar, (rektörlerin) temsil sınırları nerede başlar nerede biter?
Sorunun önemi, kınama açıklaması yapan bazı üniversitelerden, kısa süre sonra destek açıklaması gelmesiyle daha iyi anlaşıldı. Hacettepe Üniversitesi, ODTÜ'nün 'karşısında' bir pozisyon almadı. Ama açık destek de vermedi. 'Ortayolcu' bir izlenim bırakmaya özel bir itina göstermiş gibiydi. Rektör Prof. Murat Tuncer'in seçtiği kavram, bu 'araf' halini belirgin yansıttı. Prof. Tuncer, 'Güvenlik güçlerimizi ve öğrencilerimizi, birbirlerinin karşıtı değil, ülkemiz için çaba gösteren paydaşlar olarak görüyoruz' dedi.
Paydaş?
Ben paydaş kelimesini ilk kez, 2001 ekonomik krizi sonrasında, Dünya Bankası projelerini haberleştirirken duymuştum. Tercümesi de yeniydi galiba. (Ortak kelimesi yerine aranıp bulunmuştu) Kısacası, parasal karşılığı olan bir projeye farklı kesimlerden gruplar katkı sağlıyorsa, her bir kesime paydaş diyorlar. Bu kavram, 'akademia'da eğreti durur. Paydaş, biraz piyasacı bir teşbih olmuş.
SABAHATTİN ZAİM  ÜNİVERSİTESİ 
ODTÜ'yü kınarken, aynı açıklamada hükümete teşekkürlerini sunan bir üniversite, sosyal medyada şaka konusu oldu: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi.
Şakalardan değil ama üniversite profilinden bir ayrıntı aktaralım: Bir vakıf üniversitesi olan Sabahattin Zaim'in Mütevelli Heyeti'nde iki isim özellikle dikkat çekiyor: Türk Telekom'un yönetim kurulu üyesi Abdullah Tivnikli ile Başbakan Erdoğan'ın arkadaşı AK Parti kurucularından Mustafa Latif Topbaş.
104 ÜNİVERSİTEYE 15 MİLYAR
Bu vesileyle bütçe paylarına da göz atayım dedim; Türkiye'de devlet üniversitesi sayısı 104'e ulaşmış. Yazıyla yüz dört. 2013 bütçesinde devlet üniversitelerine ayrılan pay ise 15 milyar TL. Bu yıla kıyasla yaklaşık 3 milyar liralık BİR artış var. ODTÜ tartışması, tatsız başlamasına rağmen bence hayırlı oldu. Tartışma, üniversitelerde demokratik standartlar, akademik ve mali özerklik açısından verimli bir platforma dönüşebilir.

<p> </p>

'Galatasaray küme düşebilir'

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (15 Ocak 2022)

Almadan önce etiketteki detaya dikkat! Peynir sahtecilik nasıl yapılıyor

Bear Grylls herkesi böyle kandırdı! Kamera arkası görüntüleri ortaya çıktı