• $7,5236
  • €9,0206
  • 409.754
  • 1538.04
06 Ocak 2012 Cuma

'O' salondan izlenimler

BİR gazetecinin, heyecanlı bir haber için gidip tek kare olsun görüntü alamadığı, fakat kendisinin bir istihbarat öznesine dönüşüp onlarca kare fotoğrafının çekildiği yer neresi olabilir?
Tabii ki MİT...

BİR İSTİHBARAT ÖZNESİ OLARAK GAZETECİ
Seneler seneler önce, Yenimahalle dolmuş yolcularının 'İnecek var' nidalarıyla deşifre olduğu rivayet edilen MİT karargah binasıyla dün tanıştım. 
Özellikle giriş dakikaları için abartısız söylenebilir: 'Filmlerdeki gibi'ydi: Siyah takımlı, sportif yapılı, ciddiyet ve nezaket gibi, yan yana gelmesine alışkın olmadığımız iki ifadeyi yüzlerinde aynı anda taşıyan görevlilerin yönlendirmesiyle salona girdik.
Kırmızı-beyaz kurdeleli 85. yıl kokartı yakalarımıza yapıştırıldığı an, çekimler başladı. Hemen her vücut hamlesinde patlayan flaşlar, soru- cevap bölümünde zirve yaptı.
Uzun lafın kısası, dün medya yöneticileri MİT'e, gayrıiradi bir armağan sundu: Zengin, renkli ve analitik okumalara imkan tanıyacak kocaman bir albüm. (Kocaman dediğime bakmayın. Bir megabaytı zor bulur)
Fakat o salonda geçen sürenin en ilgi çekici kısmı, tabii ki bu değildi. MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın gelmesini beklerken gezdiğimiz sergi, MİT tarihini merak edenler için bir maden niteliğinde.
-Soğuk Savaş döneminde faaliyet gösteren Rus ajanlarının pasaportları, saat ve kemer içine gizlenmiş dinleme cihazları, (91'den itibaren ayakkabı topuklarına gömülmüş versiyonları) sepya rengi vesikalık fotoğrafların yanında 'bir öğretmenle gayrımeşru teması işitilmiştir' kaydı düşülen kara kaplı Hedef Şahıs defterleri, kripto cihazı, özenle çerçevelenmiş; SSCB, Yunanistan, Romanya, Macaristan, Kıbrıs, Yugoslavya, Polonya, Yunanistan büyükelçilik rezidanslarının duvarlarından çıkarılmış dinleme tertibat aparatları, 1927-1928 yıllarında Trabzon ve bölgeden giden şahıslar, Amerikan yapımı Stuart Hall marka, gizli yazıda kullanılan özel mektup kağıtları, şifre blokları, Suriye uyruklu baba oğlunu cezaevinde işlediği el yapımı Türk bayrağı...
Bunlar not alabildiklerimin bir kısmı. 
Basın Müşaviri Şenol Baltacıoğlu, serginin aslında daha zengin olduğunu bir süre önce sadeleştirdiklerini paylaştı.

KUYRUKLU YILDIZ BEKLER GİBİ
İki saat boyunca herkes ayaktaydı. Düzen ona göre alınmıştı.
Önce 'Tarihçe', 'İmaj' ve 'Kariyer' başlıklı üç kısa tanıtım filmi izlendi. Fidan, saat 11.21'de çıktığı kürsüde birbuçuk saate yakın kaldı.
Fidan'a dair ikisi olumlu biri olumsuz üç notum var:
Bir: İstihbarat ve güvenlik yetkililerinde nadir rastlanan ince mizah duygusu, MİT Müsteşarı'nı farklı kılıyor.
Yıldönümü kutlamalarının beş yılda bir yapıldığını, basın davetinin de bu süreye dahil olduğunu belirtirken 'Bir kuyruklu yıldızın geçişini bekler gibi beş yılda bir kutlama beklemeyi ilginç bulmuştum' sözleri gülüşmelere yol açtı. Sonra bunun ne kadar yararlı bir gelenek olduğunu da ekledi: Aksi takdirde, bir hafta süren kutlamaların mesaiden ne kadar çok şey götüreceğini düşünmek bile istemiyorum.
İki: 'Hocalık formasyonu' sebebiyle olsa gerek, germiyor, gerilmiyor. Akademik kariyer, beraberinde iletişime açık bir yapıyı getiriyor.
'Olumsuz' notum ise mahkeme kararsız dinleme yetkisine sahip olma gereğini ihsas etmesi.
Umarım bu talep yasal bir zemine kavuşmaz.

<p>Süper Lig'in 28. haftasında Ankaragücü sahasında Galatasaray'ı konuk etti. Bu zorlu karşılaşmada

Galatasaray-Ankaragücü Maç Yorumu

Kahramanmaraş'ta 3 mahalle karantinaya alındı

Türkiye'deki yaban hayatı fotokapana yakalandı

Güneş patlamalarının kaynağı ilk kez belirledi