• $15,8026
  • €16,8551
  • 943.038
  • 2373.23
21 Nisan 2012 Cumartesi

Kürt sorununu ben çözerim iddiası yok

Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşmesinin ardından, öğle yemeğinde BDP heyetiyle buluştu.
Sheraton Oteli'ndeki yemeğe BDP Eşbaşkanları Selahattin Demirtaş, Gültan Kışanak ve Ahmet Türk katıldı. Demirtaş sorum üzerine, 'dostluk yemeği'  olarak nitelediği buluşmanın, üç gün öncesinden planlandığını söyledi.
'Hükümetin PKK'nın silah bırakmasına dönük talebi' hakkında 'Sohbette bu konulara girmedik. Anladığım kadarıyla, hükümetin de böyle bir gündemi yok' diyen Demirtaş,  Barzani'nin ağırlıklı olarak ABD gezisinin de temel çerçevesini oluşturan Suriye, Irak ve Bağdat'taki Maliki yönetimi eksenindeki bölgesel gelişmeler üzerinde durduğunun altını çizdi.
Türkiye'de bir kesimin, Kürt sorununun çözümünü Barzani üzerinden kurarak 'Kürt sorununu çözecek lider' algısı yarattığını belirten Demirtaş, şöyle dedi: 'Ne Barzani, Türkiye'deki Kürt sorununu temsil ediyor ne de kendisinin böyle bir düşünce ve iddiası var. Türkiye'deki Kürt sorunu, Barzani ve Talabani üzerinden çözülmez.' Barzani'nin önemli bir lider olmakla birlikte Türkiye'deki Kürt sorunun lideri olmadığının altını çizen Demirtaş, 'O kendi rolünü, bölgede yürütülen çabalara olumlu bir katkısının olabileceği şeklinde tanımlıyor' diye konuştu.
Demirtaş, 'Bu rol nedir?' sorusuna ise Barzani'nin 'Barışçı çözüm yöntemlerinde rol alabilirim'  dediğini aktardı.
'NASİHAT' Mİ?
Barzani'nin, temasları sonunda düzenlediği  basın toplantısında 'PKK silahla bir yere varamaz. Bu yolu seçerse Kürdistan'da kalmasına müsaade etmem' sözü  kimilerince heyecan verici bulundu, önemli bir mesaj olarak değerlendirildi.
Ancak - elverişsiz bir tercüme ortamında-, bunu nasıl yapacağı sorusuna verdiği 'nasihat' cevabı, yaratılan beklentiyle 'reel durumun' örtüşmediğini bir kez daha gösterdi.
Sahi Barzani, neden (dalga geçiliyor duygusu uyandıran) 'nasihat' yerine, PKK'nın saldırılarında üs olarak kullandığı ve kendi kontrolünde bulunan bölgenin lojistik desteğini kesme sözünü vermedi?

Özel bir gündem değil
BARZANİ, Gül ve Davutoğlu'nun ardından BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile öğle yemeğinde bir araya geldi.Sheraton Otel'deki öğle yemeğine BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak ve Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk de katıldı. Demirtaş, 'Özel bir gündemimiz yok' dedi.

<p>CATS, İnsansız  Hava Araçları, helikopterler ve uçaklar dahil sabit kanatlı veya döner kanatlı  h

İnsansız hava araçlarının gözü 'CATS'

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (23 Mayıs 2021)

Gıda Komitesi enflasyon için toplanıyor! Yeni teşvikler devreye giriyor

''TEKNOFEST Azerbaycan'' için geri sayım başladı! İşte ilk fotoğraflar