• $15,755
  • €16,658
  • 929.389
  • 2406.49
3 Nisan 2012 Salı

Köşk'ün 4+4+4 tutumu ne olacak?

'Köşk sürpriz yapar mı?'
Gerek Meclis çatısı altında, gerekse alanlarda büyük kavgalar eşliğinde yasalaşan 4+4+4'e dair sıcak soru şimdi bu. 
27 maddelik yasa, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onayı için 31 Mart Cumartesi Çankaya Köşkü'ne gönderildi. Köşk'e varır varmaz da Kanunlar Kararlar ve Hukuk İşleri'ne sevk edildi. 
Dün görüştüğüm Köşk kaynakları, henüz Cumhurbaşkanı ile bir istişare yapılmadığı bilgisini aktardı.
CHP, Gül yasayı aynen onaylayacak varsayımıyla hazırlık yapıyor. Ana muhalefet partisi, kavgalı komisyon toplantısının, yasa sürecinin sağlığını etkilediği gerekçesiyle bu kez farklı bir yöntem deneyecek. Anayasa Mahkemesi'ne yapılacak iptal başvurusunda, 'şekil' ve 'esas' talepleri ayrılacak. ('Şekil' yönünden iptal başvurusunun, yasa yürürlüğe girdikten sonraki 10 gün içinde yapılması gerekiyor.)

İNCELEME ÖNCEDEN BAŞLADI
Anayasa uyarınca, Gül'ün, 15 günlük inceleme süresi 15 Nisan'da doluyor.
Fakat, Köşk'ün kitlesel önem taşıyan, tartışmalı düzenlemeleri, TBMM'deki komisyon aşamasından itibaren mercek altına aldığını biliyoruz.
Köşk'ün hukukçu kurmayları, bu nitelikte bir yasa önlerine geldiğinde; düzenlemenin anayasaya aykırı olup olmadığı konusunda, genellikle bir kanaat edinmiş oluyor.
Gül'ün tutumunun kritik önem kazandığı bundan önceki düzenleme, Şike Yasası'ydı. Gül, vetosundan sadece üç gün önce, gazetecilere 'rahatsızım' diyerek sinyal vermişti.
Benzer bir işaret henüz yok. Ancak Gül'ün Şike Yasası'ndaki gibi 'kısmi veto' yolunu seçmesi gerektiğini savunanlar;  yasanın özellikle 9 ve 25. maddelerini işaret ediyor. 
9. maddedeki, 'Ortaokul ve liselerde, Kur'an-ı Kerim ve Hz. Peygamberimizin hayatı, isteğe bağlı seçmeli ders olarak okutulur' ifadesi; hem yönetmelikle belirlenmesi gereken müfredat içeriğinin kanun konusu olması; hem de mevcut anayasanın değiştirilemez hükümleri arasında yer alan 'laiklik ilkesi' bakımından sorunlu. 
25. madde ise  FATİH projesi kapsamında yapılacak internet erişim hizmetleri, ağ altyapısına dönük mal ve hizmet alımlarıyla, inşaat işlerini Kamu İhale Kanunu kapsamı dışına çıkarıyor. 2015 sonuna kadar yapılacak bu alımlar,
15 yıla kadar yaygınlaştırılabilecek.
Bu noktada da Köşk'ten, özel sektörü desteklemek ve hızlı icraat adına, bütçe kaynaklarının saydam olmayan yöntemlerle dağıtımına hassas olacağı beklentisi hakim. Bu beklentinin çıtası da Gül'ün, -Şike Yasası'nda olduğu gibi- kamuoyundaki öneri ve tepkilere kayıtsız kalmadığı örnekleriyle yükseliyor.
Bu arada, ilginç bir ayrıntıyı paylaşalım: Çankaya Köşkü'nün halkla iletişimi geliştirmek amacıyla başlattığı 'Cumhurbaşkanı'na Sorun' uygulamasının ikincisi  dün duyuruldu. Mailler de akmaya başladı.
6 Nisan Cuma gününe kadar alınacak sorular arasında 4+4+4 yasasıyla ilgili olanlar da var. Gül'ün, yasaya dair tutumunda, bir 'nabız' unsuru olması bakımından kayda değer.

<p>Earle Dickson, 1920'li yılların başında genç ve oldukça sakar bir kadınla evli olan bir şirket ça

Yara bandı nasıl icat edildi? | İcat Çıkarma #7

Bakan Kurum'dan Atatürk Havalimanı ile ilgili açıklama

Türkiye'nin en uzun süre yaşayan insanı! 157 yıl hayatta kaldı

Uzaylılar tarafından kaçırıldıklarını söylüyorlardı! Çizimleri herkesi şaşırttı