• $13,427
  • €15,3492
  • 785.437
  • 2085.76
23 Şubat 2012 Perşembe

Katılım düşük heyecan ise az

Cumhurbaşkanı Gül ve TBMM Başkanı Çiçek, yeni anayasa sürecinde heyecanın az, katılımın ise düşük olduğu tespitinde bulundu

İSTANBUL  Politikalar Merkezi'nin (İPM) Direktörü Prof. Fuat Keyman 'Anayasa Reformu Aracılığıyla Türkiye'nin Denge ve Denetleme Sisteminin Güçlendirilmesi' başlıklı raporu tanıtmak için üç gündür Ankara'da temaslarda bulunuyor. Keyman ve beraberindeki heyet, iki gün önce TBMM Başkanı Çiçek, dün de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu ziyaret etti. Görüşmeler basına kapalıydı.
'VATANDAŞLIK' ÖRNEĞİ  
 Gül'ün kabulünün ardından, gazetecilerle bir araya gelen Prof. Keyman, Prof. Mithat Sancar, Prof. Ali Yaşar Sarıbay, raporla anayasa sürecine dair izlenimlerini paylaştı. Raporun hazırlanmasına öncülük eden akademisyenlerin aktarımları şöyle:
Gül, İPM heyetini kabulüne hazırlıklı geldi. Raporu önceden okumuştu. Türkiye'nin tartıştığı konulara bakıldığında, önceki dönemlerle kıyaslanamayacak kadar ileri bir noktada olduğunu belirtti. Örnek olarak da 'vatandaşlık' tartışmasını verdi.
'DİNAMİK ÖRGÜTLENME'
Buna karşılık, sürece katılımın düşük olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı, 'Her siyasi partinin kendi tekil yararlarının biraz dışına çıkarak Türkiye ölçeğinde düşünmesi gerektiğini' vurguladı. Siyasi partilerin yeni anayasa süreci konusunda daha dinamik bir örgütlenme göstermesi gerektiğini belirtti. 
Katılımcılık konusu görüşülürken, akademisyenler, bir faktör olarak toplumun bazı kesimlerinin kendilerini bu süreçten dışlanmış hissettiğini vurguladı. Gül de 'Aidiyet güçlü olmazsa, süreç içinde belki kendini görüyor ama en iyi kanun metnini çıkarsanız da daha sonra ona karşı bir konum alabiliyor' tespitinde bulundu. 
TBMM Başkanı Çiçek, yeni anayasanın medya gündeminde hak ettiği yeri bulmamasından yakındı. Bir eleştiriyi de siyasi partilere yöneltti. Uzlaşma Komisyonu'nun, bünyesindeki dört siyasi parti temsilcileriyle uyum içinde çalıştığını vurgulayan Çiçek, komisyondaki bu uyum ruhuyla partilerin 'dışarıdaki' genel tutumu arasında çelişki olduğunun altını çizdi.
'KORKU ATMOSFERİ'
Görüşmeler sırasında, akademisyenler katılımın düşüklüğü ve heyecanın azlığında toplumdaki 'korku atmosferi'nin önemli bir payı olduğunu vurguladı.
120'yi aşkın katılımcı tarafından hazırlanan 'Anayasa Reformu Aracılığıyla Türkiye'nin Denge ve Denetleme Sisteminin Güçlendirilmesi' başlıklı rapor, yasama, siyasi parti ve seçim sistemi reformu alanlarında 100 öneri içeriyor.

<p>Programda öne çıkan başlıklar:</p><p>AK Parti MKYK Üyesi Emre Cemil Ayvalı:  CHP'nin tüm yandaşla

Başkan Erdoğan'dan Arnavutluk'ta

Emeklilere hangi banka ne kadar promosyon veriyor? İşte banka banka promosyon ücretler...

Gece yarısı çocuk kamerasına takıldı! İşte o anlar

Sosyal medyayı sallayan köpek balığı deneyi! Yürekleri ağızlara getirdi