• $15,9144
  • €16,7909
  • 927.153
  • 2394.83
2 Kasım 2011 Çarşamba

Kardeşlik nasıl pekişecek

KCK operasyonlarının seyri ve geldiği eşik, hükümetin Kürt meselesi konusundaki çözüm iradesinin sorgulanmasına yol açıyor.
Seçimlerin ardından tırmanan terör saldırılarında ölen gencecik çocuklarımız, toplumun her katmanında tepkileri çığ gibi büyüttü. Ne var ki bu hassas tablo, bir gerçeği ortadan kaldırmıyor:  O gerçek de Türkiye'nin teröre rehin bırakmadan çözmek zorunda olduğu bir Kürt meselesinin varlığıdır. 
Artan terör saldırılarına karşı, güvenlik güçlerinin mücadeleyi yoğunlaştırmasına kimin itirazı olabilir? Fakat sorun şu ki, terörle mücadele yoğunlaştıkça, fikri manada Kürt siyasi hareketini, bire bir terörle özdeşleştiren anlayış da nüfuz alanını genişletiyor. Üstelik bu süreç, dalga dalga yayılan, 'terör örgütü üyeliği' gibi son derece ciddi bir suç isnadıyla karşılaşma korkusundan besleniyor.
Sürecin en kırılgan yanı, -son günlerde dile getirilen- demokratik bir anayasa yapım sürecini baltalayacak olması da değil. Ondan çok daha hayati bir tehlike var artık: Kardeşlik duygularının zayıflaması. Ve ne kadar ironik ki, terör örgütünün artık yeni hedeflerinden biri de bu.
Fakat Terörle Mücadele Kanunu, bu kadar katı, bu kadar geniş uygulanıp beraberinde yeni korkular üretirken, kardeşlik bağlarının güçlenmesini beklemek kolay değil. Öte yandan böyle bir havayı solurken, 'yeni anayasa gelecek dertler bitecek' diye özetlenebilecek rüzgarın da eski hükmü yok. İfade özgürlüğünü bu kadar katı yorumlayan, antidemokratik hükümleri yıllardır tartışılan Terörle Mücadele Kanunu yürürlükte kalacaksa, yeni anayasa yapsanız ne olur yapmasanız ne olur? Kaldı ki, geniş kitlelerin zaten yeni anayasa gibi bir derdi de yok. Sokaklar, caddeler, alışveriş merkezleri, evler, köyler 'yeni anayasa' diye haykırmıyor...
YENİ REFORMLAR ZORUNLU
8 Temmuz 2011'den bu yana köprülerin altından çok sular aktığını düşünen çıkabilir. Ama ben hükümet programlarının uzun vadeli olduğunu bir vizyon içerdiğini hatırlatarak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın okuduğu 61. Hükümet Programı'ndan bazı alıntılar yapayım: 
Sayfa 15. 'Çoğulcu ve özgürlükçü demokrasiyi daha köklü bir şekilde yerleştirmek ve kardeşliğimizi yüceltmek için Milli Birlik ve Kardeşlik Programımızın takipçisi olacağız. 
Sayfa 17. 'AK Parti, ustalık dönemi olarak gördüğü üçüncü iktidar döneminde, bu temel sorunları, milli birlik ve kardeşlik ruhunu egemen kılarak çözmeye kararlıdır.
AK Parti olarak baştan beri söylediğimiz şudur: Milli Birlik ve Kardeşlik Projemizin hedefi, Türkiye'nin neresinde yaşarsa yaşasın, herkesin ama herkesin kendisini bu ülkenin eşit ve hür vatandaşı olarak hissetmesini sağlamaktır.
Kürt meselesinin çözümü için önceki dönemlerimizde ileri adımlar attık. Olağanüstü halin kaldırılmasından Kürtçe'nin serbestçe kullanımına ve öğrenimine, ekonomik kalkınmadan sosyal ve kültürel alandaki reformlara kadar çok geniş bir alanda tarihi reformlar gerçekleştirdik. Kardeşliğimizi daha da pekiştirecek bu reformlarla kararlı bir şekilde devam edeceğiz.
Hükümetin, 'kardeşliği pekiştirecek yeni reformlarda' hala kararlı olup olmadığı, kararlıysa, adımların neler olduğunun, kamuoyuna açıklanması gerekiyor.

<p>Earle Dickson, 1920'li yılların başında genç ve oldukça sakar bir kadınla evli olan bir şirket ça

Yara bandı nasıl icat edildi? | İcat Çıkarma #7

Perlit'e talep yağıyor! Dünyadaki rezervinin yüzde 75'i Türkiye'de

Çinliler sonunda bunu da yaptı! Kendi kendine giden yemek arabasıyla yemek hizmeti başladı

Bakan Kurum'dan Atatürk Havalimanı ile ilgili açıklama