• $16,8853
  • €17,8334
  • 992.103
  • 2554.08
29 Haziran 2012 Cuma

Hükümetin 'kara liste' alarmı

ADALET Bakanı Sadullah Ergin, 2 Mayıs'ta TBMM Adalet Komisyonu'nda uyarmış: 
'Eğer bu kanun çıkmazsa, Türkiye kara listeye alınabilir.'
Ergin'in korktuğu haber, İtalya'dan geldi. 
Suriye'nin Türk uçağını düşürdüğü 22 Haziran Cuma günü, Roma'da bir toplantı vardı.
Hepimizin gözünden kaçan o toplantı, aslında 'yıllık ve olağan'dı.
Ama çıkan karar Türkiye için öylesine ciddi ki, yakın gelecekte, Suriye kriziyle iç içe geçmiş bir uluslararası finans sıkıntısı yaşatabilir.
OECD bünyesinde görev yapan Karaparayla Mücadele Örgütü FATF'in toplantısında Türkiye ile ilgili açıklama yapıldı.
Hükümete ciddi bir uyarı ve 'son çağrı'...
FATF'in web sitesine de konulan açıklama şöyle: 
'Türkiye bize defalarca üst düzeyde siyasi taahhütte bulunmasına ve çok sayıda süre uzatımı almasına rağmen, Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkındaki Kanun'u hala çıkarmadı.'

TÜRKİYE 'RİSKLİ ÜLKE' OLACAK
Son cümle ise alarm zilleri çaldırıyor:
'Eğer bu kanun, ekim ayında çıkmış olmazsa, ortaya çıkacak risklere karşı bu risklerle orantılı önlemler almak üzere FATF üyelerini toplantıya çağıracağız.'
Yani şu anda 'koyu gri' listede bulunan Türkiye, 'karaparayla mücadelede işbirliği' açısından 'riskli' bir ülke haline gelecek.  Bu risk sebebiyle diğer ülkelere, Türkiye'ye karşı önlem alma hakkı doğacak.

SURİYE İLE AYNI LİSTEDE!

Açıklamaya ekli bir de liste var. 18 ülkeden oluşan 'taahhütlerine uymayan ülkeler'  başlıklı bu listede Türkiye'nin yanı sıra, Gana, Vietnam, Yemen'in yanı sıra maalasef Suriye de yer alıyor.
Doğrusu, FATF'in açıklamayı bu kadar sert tonda tutması boşuna değil. Hükümet çok uzun bir süredir, yasayı çıkarma konusunda verdiği sözleri tutmuyor. Söz gelimi, geçen yıl haziran ayındaki Genel Kurul'da 'seçim' gerekçesi ileri sürülmüş ve 'yetiştiremedik biraz daha zaman tanıyın' denmiş. FATF, 'peki' demiş, yıl sonuna kadar süre tanımış. Yine olmayınca, bu kez son tarih olarak 'Haziran 2012' denmiş.  Durum ortada.

CHP'NİN İTİRAZLARI

Peki tasarı hangi aşamada? Terörizmin Önlenmesi Hakkındaki Kanun tasarısı, Adalet Komisyonu'ndan geçti. Ancak, 'malvarlığını dondurma' ve buna karar verecek 'Komisyon'un yapısı' nedeniyle CHP'nin sert itirazları eşliğinde.
 İtirazların ilki, terörizmi finanse ettiği saptanan kişi ve kuruluşların malvarlığı hak ve alacaklarının 'yabancı bir devlet talebiyle' dondurulabilmesine. Diğeri, tespiti yapacak Komisyon'un 'yürütmenin emrinde çalışacağı kaygısı. Ana muhalefet partisi, düzenlemenin bu haliyle mülkiyet hakkına, dolayısıyla anayasaya aykırı olduğunu, ve Türkiye'ye uluslararası baskılara maruz bırakacağını savunuyor.

MECLİS ERKEN AÇILACAK ÇÜNKÜ...
Meclis 1 Temmuz'da tatile giriyor. Normalde 1 Ekim'de açılıyor.
Ama 'kara liste' için vakit çok dar...
İki gün önce Meclis'te AK Parti vekillerinden imza toplanıyordu. Her yasama dönemi biterken rutin olarak uygulanan bu işlem, Meclis'i 'her ihtimale karşı' 1 Ekim'den önce açabilmeyi sağlamaya dönük. Suriye krizi dolayısıyla, imza toplama işi bu kez 'tezkere'ye yoruldu. Ama hükümetin Meclis'i eylülde açmak istemesinin arka planında, bu yasayı ekim ayı geldiğinde çıkarmış olma kaygısı var. Kara liste alarmı yani.

<p>Odaknoktasında; kaliteli ve sağlıklı hayat tarzını, aile yaşamını ve insanıönceleyentv4 bunu yapa

tv4 Ekranlarında Bizleri Neler Bekliyor? Filiz Zengin Akşam tv'ye anlattı.

Bakan Karaismailoğlu, kazı çalışmalarıyla ilgili bilgi aldı! Yüzde 95'i tamamlandı

Gösteri sırasında piton adamı boğdu! Dehşet anları

Yeni keşifler için çalışmalar başladı! ''Tarihin sıfır noktası''