• $17,9515
  • €18,4357
  • 1037.17
  • 2864.25
1 Nisan 2011 Cuma

Gül'ün HSYK mesajları

EVET, Çankaya Köşkü'ndeki diyabet tanıtım toplantısının bütünü, yumuşak bir havada geçti.
Mesut İktu'nun sesinden kalbimize dolan 'Karahisar Kalesi', hayatımızı sessiz sedasız terk eden incelikleri üç dakikalığına geri çağırdı.
Hayrünnisa Gül'ün çocukluğumuzdaki domatesleri anlatışı, 'Sahi, bu kadar kutuplaşmadığımız zamanlar da vardı' diye iç geçirtti. Beyaz'ın 'takım elbisesiz' esprileri, havayı ısıttı.
Tanıtım filmi ise başka bir alemdi. Sokak röportajında, 'diyabet' sözcüğünü hayatında ilk kez duyduğu apaçık belli vatandaşın, 'bilmiyorum' demek yerine sergilediği enerjik çaba, Köşk'ün salonunu kahkahalarla çınlattı.
Gelgelelim...
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yüzü, salona girerken bariz derecede asıktı.  Sanki az önce tatsız bir haber almış ama konuklarına ayıp olmasın diye, zoraki gülmeye çalışıyor gibiydi.
O can sıkıntılı ifade, toplantıdan sonra, sorularımızı cevaplarken de dağılmadı. Alışık olduğumuz akıcı ve mütebessim değerlendirmeler yerine, kesik kesik ve dikkatli cümleler kurdu.
Ergenekon Savcısı Zekeriya Öz'ün terfisinde somutlaşan HSYK kararlarını Ahmet Sever'den duyduğunu söylemesi, bu cümleler içinde en kaydadeğer olanıydı. 
Basın Başdanışmanı Sever'e daha sonra sordum. 'Televizyonda son dakikayı görünce aktardığını' belirtti. 

DOLAYLI TEKZİP
Cumhurbaşkanı'nın haberi öğrenme şekline yaptığı bu vurguda özel bir anlam saklı. 
Biraz geriye giderek, satır aralarını farklı okumak gerekiyor. Gül'ün, meslektaşlarımız Nedim Şener ile Ahmet Şık'ın tutuklanmasının ardından dile getirdiği 'kaygı', kamuoyunda büyük etki yarattı. Peşi sıra, Basın Konseyi yönetimine verdiği randevuda da bu kaygılarını daha ayrıntılı biçimde paylaştı.

Dün itibarıyla, devletin en tepesinden gelen bu mesaj, tartışma zemininde güçlü bir referansa çoktan dönüşmüştü. O yüzden, HSYK kararları duyulduğunda, kaçınılmaz olarak akla ilk gelenlerden biri de 'Cumhurbaşkanı'nın kaygısı'ydı. Nitekim pek çok sütunda, HSYK kararlarında bu kaygının da belirleyici rol oynadığı yorumlarını okuduk.
İşte Gül'ün 'Haberi Ahmet Sever'den aldım' açıklaması, bu tasarrufta kendisinin bir dahli olmadığını izah etme ihtiyacının sonucuydu. 

Bununla birlikte, Cumhurbaşkanı'nın değerlendirmelerinde altı çizilmesi gereken iki önemli konu daha var:
İlki:
'HSYK görevini yaptı. Nasıl inanıyorsa o şekilde yapmıştır' ifadesi. Her ne kadar, 'kaygı'sı ile Kurul'un kararları arasında sebep-sonuç ilişkisine itiraz etse de, Gül'ün bu sözleri,  HSYK kararına sahip çıktığı biçiminde yorumlanabilir. 
Diğer yandan Gül, bundan sonrasını kastederek, 'Sürecin hızlı devam etmesi en büyük arzumuz'  dileğini paylaştı. Bunu da uzun tutukluluk sürelerini, bırakalım hukuk ilkelerini, insani bir sorun olarak bile dert etmeyen herkes ve her kesime gönderilen anlamlı bir mesaj olarak görmek gerekiyor. 

ÖZEL YETKİLİ MAHKEMELER KALDIKÇA
HSYK kararları üç eksende tartışılıyor. 'Ayar'ı ince bulanlar da var, kalın bulanlar da.
Bir de bu kararların, olduğu gibi 'okunması gerektiğini' düşünenler.
Ankara Barosu Başkanı Metin Feyzioğlu, Öz'ün yeni görevinin, gerçek anlamıyla bir terfi olduğu kanaatinde. Feyzioğlu, 'bir sıkıyönetim mahkemesinden farksız olan özel yetkili mahkemeler kaldırılmadıkça', eleştirilen uygulamaların değişmesini beklemenin Polyannacılık olduğunu söyledi.

<p> </p>

Suriye'ye harekatı kimler neden istemiyor?

İbrahim Kendirci panikledi: Annemden saklıyordum!

Sanki o değil bir başkası! Feride Hilal Akın'ın yaptırdığı estetik yok artık dedirtiyor

Stranger Things'in yıldızı Millie Bobby Brown sitem etti: Benim neyimden nefret ediyorlar?