• $7,3319
  • €8,8662
  • 413.396
  • 1492.1
18 Ocak 2012 Çarşamba

Gül, 'Şaibe bırakmamak çok önemli' demişti

Tarih: 26 Ocak 2011.   
Yer: Strazburg, Sofitel Oteli.  
Konu: Hrant Dink cinayeti ve AİHM'in Türkiye'yi mahkum eden kararı.

Meslektaşlarımız, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e soru üzerine soru yöneltiyor.
Gül, mahkumiyet gerekçesinde Türkiye'ye, 'soruşturma yönteminiz adli soruşturmanın parçası değil. Bu nedenle bağımsız değil. Bu koşullarda toplanmış delillerden söz edilemez' diyen AİHM kararını 'çok vahim' diye niteleyerek sürdürüyor:
'Mahcup olmayıp pişkinlik gösterirsem, daha kötü bir durum ortaya çıkar.'
Ve 'parasız eğitim' diye pankart açan üniversite öğrencileri terör örgütü üyeliğinden aylardır tutukluyken, Dink davasındaki tüm sanıkların bu suçlamadan beraat ettiği bir Türkiye'de bugün,  altını kalın kalın çizmemiz gereken şu sözleri söylüyor:

YARGILAMADA AKSAKLIK OLURSA UTANÇ...
'Eğer yargılamada bir aksaklık söz konusu olursa, bu ayrıca büyük bir utanç konusu olur. Şaibe bırakmamak çok önemli... İkincisi, benzer olayların bir daha tekrar etmemesinin yolu da bu tip olayların aydınlatılmasından geçiyor.'
Aynı sohbette söz, Devlet Denetleme Kurulu'na (DDK)  talimat verip vermeyeceği konusuna geliyor. Cumhurbaşkanı, yasal zeminin araştırılıp bu talimatı verebileceğini söylüyor. Sözünü tutuyor da. Türkiye'ye döner dönmez, 28 Ocak 2011'de DDK'ya talimat veriyor.
Gül'ün bu görevlendirmesinin ardından, Köşk kaynaklarıyla görüşerek yazdığım yazıda, DDK'nın çok kısıtlı lojistik ve sınırlandırılmış bir yasal zeminde yürüyecek olmasına rağmen, iddialı bir yol haritası çizdiğini aktarmıştım. O yazıyı yazarken bilgi aldığım kaynaklar, raporun 2011 sonu ya da en geç 2012 başında tamamlanabileceği öngörüsünü paylaşmıştı.
Köşk kaynakları şu çarpıcı mesajı da vermişti:  'Kol kırılır yen içinde kalır anlayışı içinde hareket edilmeyecek.  Kamu görevlileri hakkında yapılacak bir soruşturmanın, siyasi makam olan bakan iznine tabi olması hakkında söyleyecek sözümüz olacağını düşünüyoruz.'

MUHTEMELEN ŞUBAT AYI
DDK'nın bu raporunun henüz tamamlanmadığını ve soruşturma sürecinin genişleyerek yürüdüğünü öğrendim.  Ulaşabildiğim bir kaynak, şubat ayında Cumhurbaşkanı'na sunulabilir duruma gelme ihtimalinden söz etti. 
DDK'nın bu soruşturmaya başlarken benimsediği 'Kol kırılır yen içinde kalır anlayışı içinde olunmayacak' ilkesi, bugün bir yıl öncesine göre daha büyük anlam taşıyor. 
Niye mi? Dink cinayeti sürecinde adı geçen ve olay tarihinde sorumlu, yetkili pozisyonlarda bulunan kamu görevlileri, verilmeyen izinlerle hakim önüne çıkarılmadı.
Dahası, terfi ettiler. Yani ödüllendirildiler...
Dink davası sanıklarının tümünün birden terör örgütü suçlamasından beraatını; cinayetin işlendiği dönem sorumlu ve yetkili konumlarda bulunan kamu görevlilerinin terfisinden bağımsız okumak kolay değil...
Gül, 'Şaibe bırakmamak çok önemli' demişti.

<p>Afyonkarahisar'da sipariş ettiği çiğ köftenin acılı olduğu gerekçesiyle iş yeri çalışanı Y.K.'yı

Sosyal medyayı ayağa kaldıran olayda yeni gelişme! Çiğ köfte 'acılı' diye çalışanı tokatlayan şüpheli serbest

Hafta sonu kısıtlamasının ardından yurt genelinde hareketlilik başladı

Avni Yıldırım ve Saul Alvarez müsabaka öncesi tartıldı

Konya'da mısır hasadının yapıldığı tarlada 40 metre derinliğinde obruk oluştu!