• $13,5441
  • €15,348
  • 789.641
  • 1979.83
20 Aralık 2012 Perşembe

Göz yaşartıcı bir törendi

ODTÜ Kampusu'ndaki TÜBİTAK-Uzay'da, sahici bir 'geri sayım'a tanık olduk. (Uzay Yolu nesli, bu hissiyatı iyi anlar) Bin 100 Türk mühendisin, beş yıllık emeğinin ürünü Göktürk-2'nin, Çin'den fırlatılmasına dakikalar kala, manzara şöyleydi:
Ağzına dek dolu minicik salonda, Çin ve Norveç yer üssüyle son bağlantılar kontrol ediliyor.
En ön sırada; Başbakan, Meclis Başkanı, beş bakan, Genelkurmay Başkanı, Hava Kuvvetleri Komutanı yan yana oturmuş. Ciddiyet, gurur ve saklanamayan hafif endişe karışımı bakışlar TÜBİTAK Başkanı Prof. Yücel Altunbaşak'ın üzerinde kilitlenmiş.
Altunbaşak, çok heyecanlı. Teknik bilgiler aktardığı konuşmasına zaman zaman es vererek, derin nefes alma ihtiyacı hissediyor. 
Salon, Altunbaşak'la empati kurmuş ama. 10 dakika sonra yaşanacak tarihi ana, yüksek profilli konukların huzurunda olma psikolojisi eklenmiş; zor iş.
Başbakan Erdoğan, 'Bu cehape var ya bu cehape' diye anamuhalefet partisiyle alay ettiği zamanlardaki yüz ifadesiyle 'Şimdi onlar Çince 10, 9, 8 diyorlardır. Biz de Türkçe söyleyip kafalarını karıştırmayalım' diyor ve zemberek boşalıyor. 
'Protokol'le dolu salon önce kahkaha atıyor; ardından koro halinde geri sayıma başlıyor. Ve fakat, çocuklar gibi 'sıfııııır' dendiği anda hiç bir şey olmayınca herkes nefesini tutuyor. Başbakan Erdoğan dahil. O dört saniye, saatler gibi geçiyor. Göktürk'ün fırladığı görününce, nefesler geri bırakılıyor.
Zaten, sırf bu riskin gerçekleşme ihtimali nedeniyle TÜBİTAK kendi içinde, 'Bu töreni yapalım mı' diye epeyi tartışmış.
Yüz güldüren bu sonuçla birlikte, projenin çekirdek ekibindeki Sadık Murat Yüksel mühendis gözlerini siliyor. Manzaradan biz de etkileniyoruz. Yine de göz yaşlarının, mutluluktan mı biber gazından mı neşet ettiğinden çok emin olamıyoruz. Zira salon dışındaki ortamın hiç komik olmadığını biliyoruz.  Kampusa saatler öncesinde, otobüslerle sevk edilen binlerce polisin, töreni protesto eden ODTÜ'lülere biber gazını ne kadar cömert kullandığını, bir öğrencinin başına isabet eden biber gazı kapsülüyle ağır yaralandığını, hastaneye kaldırıldığından da haberdarız.
İşte bu yüzden, mutluluk gözyaşı ile biber gazının yol açtığı gözyaşını karıştırabiliyoruz. İlk Türk uydusunun uzaya fırlatılışıyla, demokratik bir hakkın kullanım manzaraları bu kadar tezat olmak zorunda mı diye de sormadan edemiyoruz.
ÇİN'E 25 MİLYON TL
Ve biraz da kulis:
- Altunbaşak, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na davetiyeyi bizzat eliyle götürmüş. CHP liderinin son ana dek gelip gelmeyeceği belli olmamış. Törene katılmaması, TÜBİTAK yönetimi üzmüştü. MHP Lideri Bahçeli ise katılmayacağını en başından bildirmiş.
- Göktürk-2, toplamda 140 milyon TL'ye malolmuş. Bu tutara Çin'e ödenen 25 milyon TL dahil. 25 milyon TL'ye sigorta tazminatı da dahilmiş. Tutar TÜBİTAK kaynaklarından karşılanmış. Göktürk'ün Çin'e ulaşımı önce uçakla, sonra karayolu, sonra trenle, sonra tekrar uçakla diye altı ayrı noktadan gerçekleşmiş.
- Göktürk-2'nin işletmesi, ilk görüntüler alınıp kamuoyuyla paylaşıldıktan sonra Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na geçecek. Törende söylenen, 'diğer kamu kurumlarının' Göktürk'ün çekeceği görüntülerden nasıl faydalanacağı şimdilik belirsiz. Bu belirsizliğe, uyduyu yapan TÜBİTAK da dahil...

<p>1-DUNE</p><p>Okunması zor bir kitabın sinema uyarlamasını pek çok insan dört gözle bekledi

2021'in öne çıkan ve en çok konuşulan filmleri

Topladığı tahtalardan öyle bir şey yaptı ki...

Son hali hayran bıraktı! Hurdalıktan 2000 dolara satın aldı

Tesla'nın koltuğunu kestiler! Bakın içerisinden neler çıktı