• $7,4803
  • €9,0094
  • 408.285
  • 1538.04
26 Nisan 2011 Salı

'Gençlerle değil, Ali Demir'le uğraş'

'İki bin kişiye karşı 10 bin kişiyi yürütme' sözünün peşini bırakmayan Kılıçdaroğlu, Başbakan'ın 'saygın ülkücüler-bozkurtlar' diyerek MHP'yi de bölmeye çalıştığını iddia etti
Ankara'ya uçakla yarım saat.  Kalkmamızla inmemiz bir olsa da birkaç soru yöneltebiliyoruz. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan-Bahçeli arasında sertleşen 'bozkurt-çakal' polemiği için, 'Umarım söz düzeyinde kalır' deyip ekliyor 'Başbakan saygın ülkücüler ve bozkurtlar diyerek MHP'yi bölmeye çalışıyor. Ama böyle bir ayrım olmadığını, siyaseti izleyen herkes bilir.'
CHP Genel Başkanı, Erdoğan'ın 'iki bin kişiye karşı 10 bin kişiyi yürütme' sözünün peşini bırakacağa benzemiyor. Cumhuriyet tarihinde bu üslubu kullanan başka bir Başbakan hatırlamadığını söylüyor: 'Halkına çatışma ortamını uygun gören bir Başbakan. Halbuki 10 bin kişiyle uğraşacağına bir kişiyle uğraşsa yeterdi. Ali Demir'i görevden alması sorunu çözerdi.'
KARŞILAMADA OĞUL-KARDEŞ HABERAL
Alandaki karşılama heyetinde Mehmet Haberal'ın oğlu Erkan Haberal ile kardeşi Ali Haberal var. CHP otobüsü, kent merkezinden önce Çaycuma yoluna sapıyor. Kılıçdaroğlu, mitingden önce iki evi ziyaret edecek. Karadon maden ocağında cenazeleri  göçük altında aylarca kaldıktan sonra çıkarılabilen Engin Düzcük ile Dursun Kartal'ın ailelerine uğruyor Kılıçdaroğlu. Ailelerin acısı çok taze. Kartal'ın karısı hıçkırarak ağlıyor. Yaşlı annesi 'sefalar getirdiniz' diyor ama gözyaşları ip gibi.' Siz olmasaydınız, daha çok kalacaklardı orada.  Sağ çıkmış gibi sevindik ölüsü çıkınca' diyor. Ağır hava, yola çıkınca dağılıyor. Ama bu ziyaretler, CHP'nin  'taşaronluğun bitirilmesi' vaadinin altını çiziyor. Balkonda, yolda, inşaatta durup el sallayanların hepsini selamlıyor CHP Genel Başkanı. Bir işçi kapkara ellerini otobüsün ön camlarına doğru açıyor.
REFERANDUMDA OLMAYAN MANZARA
Saltukova Beldesi'ndeki bir yol üstü kahvesinde mola. Genç bir kadın, kalabalığı yarmak için bizden yardım istiyor. Kılıçdaroğlu'na ulaşınca sarılıp öpüyor. Genç kadını, değişik yaşlarda başka kadınlar izliyor. Hepsi de başörtülü...  Gürsel Tekin 'Referandumda böyle manzaralar yoktu. Bu gelişme Kemal Bey'in kabulü açısından önemlidir' diyor.
HABERAL SİLİVRİ'DEN SELAMLIYOR
Aday tanıtımından hemen önce Emrehan Halıcı, övgü dolu sözlerle takdim ediliyor. 'Haberal sizleri Silivri'den selamlıyor' anonsu sırasında alkış  kopuyor. AKP'nin 'İstikrar Sürsün Türkiye Büyüsün' pankartını gören meydanda, Kılıçdaroğlu, Haberal'ın 'suçunun, üniversite kurmak, dünyanın sayılı cerrahlarından biri olmak, milleti fakir fukarayı düşünmek, mal varlığını üniversiteye bağışlamak' olduğunu söylüyor. AKP binasında meraklı bakışlar dikkatimizi çekiyor.
AMAÇ 3'E 2 MİLLETVEKİLİ SAYISINI TERS ÇEVİRMEK
Başbakan'a yönelik eleştirilerinin dozunu da sertleştiriyor Kılıçdaroğlu. SSK Genel Müdürlüğü sırasındaki 'zarar' çıkışına karşılık Başbakan'a 'Bunun neresini düzelteyim' dedikten sonra 'Benim adımı yolsuzlukla anarsan...' diye kötü bitebilecek bir cümleyi yarıda kesmeyi tercih ediyor. CHP'nin Zonguldak'taki oyları; 2002'de 69 bin, 2007'de 85 bin, 2009 İl Genel Meclisi 123 bin. Örgütün 12 Haziran seçimlerindeki hedefi ise en az ikiye katlamak. 3'e 2 olan AKP-CHP milletvekili sayısının tersine döneceği konusunda da iddialı konuşuluyor.
AYM'DEN DAVET YOK
Anayasa Mahkemesi'nin 49. kuruluş yıldönümü törenine katılmayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kendisine bu konuda bir davet gelmediğini söyledi. Kılıçdaroğlu, TBMM'deki özel kalem müdürlüğüne de CHP Genel Merkezi'ne de sordurduğunu, ancak böyle bir davetiyenin ulaşmadığı bilgisini aldığını ifade etti.

<p>Bomba arama köpekleri 'Ban' ve 'Tim', Barış Pınarı bölgesindeki sivil halka yönelik büyük bir sal

Barış Pınarı bölgesinde 'Ban' ve 'Tim' büyük saldırıyı önledi

Kahramanmaraş'ta 3 mahalle karantinaya alındı

Türkiye'deki yaban hayatı fotokapana yakalandı

Güneş patlamalarının kaynağı ilk kez belirledi