• $15,5356
  • €16,2453
  • 907.859
  • 2390.79
26 Kasım 2011 Cumartesi

Genç nüfus petrolden daha değerli

GAP uçağı ile bir saatlik uçuştan sonra Beyrut.
Zihnime Amin Maalouf'un o eşsiz romanıyla çizdiği (Doğunun Limanları)  şehrin izleri duruyor mu? Merakım bu. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın Arap Bankalar Birliği toplantısında yapacağı konuşmayı izlemek üzere geldik. Uçak alçalırken, Babacan pencereden yüksek binaları işaret ediyor. Dört yıl önce, Dışişleri Bakanlığı dönemindeki gelişinde, şimdi sağlam görünen yüksek yapıların büyük bölümü bombardımandan harap durumdaymış. Şehir, uluslararası kredilerin de desteğiyle yaralarını büyük ölçüde sarmış. Fiziki manada tabii.
Babacan'ın konuşma yapacağı Phoenicia Otel, Lübnan Başbakanı Refik Hariri'nin suikasta uğradığı noktaya çok yakın. Babacan, önce Başbakan Necip Mikati ile görüştü.
Toplantı öncesinde, tavsiye üzerine Hariri'nin mezarına gidiyoruz. Kentin orta yerindeki bu alan, mezar dendiğinde akla gelen hiçbir çağrışıma uymuyor. Kapalı, halı sahası kadar geniş alanda,  her gün değiştirilen yüzlerce beyaz gülle bezeli bir katafalk.  Mezarın çevresi de Hariri'nin suikast öncesi son dakikalarını kare kare yansıtan devasa posterlerle dolu. Arka sırada ise kendisiyle birlikte can veren korumaların mezarları.

KÜRESEL DAYANIŞMA ZAYIF
Babacan, İngilizce yaptığı konuşmada, küresel ekonomideki genel görünümden sonra Türkiye'nin ekonomik altyapısını neler yapıldığını anlattı. Seslendiği kitle, Arap ülkelerinin banka ve finans kesiminin temsilcileri ve CEO'lardan oluşuyor.
İşte satırbaşları:
l KÜRESEL krizde, politikalar ve alınan önlemler yetmedi. Ne yazık ki küresel düzeyde bir dayanışma yok. Farklı fikirler önerildi. Karar alıcılar, parlamentodan yasa çıkaramadı.
l AB, ekonomik alanda çok önemli bir oyuncu. Dış ticaret sebebiyle, bizim milli gelirimizde dönemli payı var. İşlerin daha da kötüye gitmesi halinde, biz de olumsuz etkileri önlemeye dönük tedbirlerimizi aldık.
l TÜRKİYE'de son dokuz yılda çok önemli ekonomik dönüşümler gerçekleşti. Kamu maliyesi, bankacılık, sosyal güvenlik ve sağlık alanlarında. Kriz dünyayı vurduğunda biz kritik reformları tamamlamış ve hazırdık.
l BANKACILIK sistemimiz hem genel, hem de tek tek bankalar açısından çok güçlü. Hiçbir bankayı desteklemiyoruz. Hiçbir bankanın riskini üstlenmedik. Gerek tüketiciler gerekse şirketler, geleceğe güvenle bakıyor. Örneğin Amerika'da insanlar korkuyor. Beklemeyi seçiyor.
İSTANBUL BÖLGESEL ÜS OLACAK
l BİZ ise orta vadeli programı duyurduk. Ticaret piyasalarını geliştiriyoruz. İstanbul'u dünyanın en büyük 10 küresel finans merkezinden birine dönüştüreceğiz. Pek çok uluslararası şirket açısından İstanbul, yakın gelecekte 'bölgesel üs' haline gelecek.  Daha fazla seçilen bir kent olacak. Örneğin Coca-Cola, 92 ülkenin koordinasyon merkezi olarak İstanbul'u seçti.
GÜNEY AMERİKA MODELİNE BAKALIM
l ORTADOĞU ve Afrika'da tarihi dönüşümler gerçekleşiyor. Bugünün dünyasında artık bir toplumu uzun süre kapalı tutmak mümkün değil. Yüzlerce TV kanalı var. Bilgi teknolojileri, facebook, twitter ve diğer sosyal ağlar sayesinde her bir birey ayrı bağımsız birer medya şirketine dönüştü. Liderlerin bu değişimlere öncülük yapması lazım.
l YENİ düzende daha iyisi için güçlü şansımız var. Bir kere tarihten, ortak kültürden gelen devasa bir potansiyelimiz var. Güney Amerika'ya Afrika'ya oradaki işbirliği modellerine bakalım. Biz de birlikte zenginleşebiliriz. Bizim vizeleri kaldırma ve ortak ticaret alanı yaratma politikamız böyle bir hedefe dönük. O zaman birlikte kalkınıp birlikte zenginleşebiliriz
 Dil mesela. Arapça, uluslararası ticaret açısından çok önemli bir tutkal görevi görüyor.
PETROLDEN DAHA ÖNEMLİSİ VAR
l PETROL ve doğalgazdan çok daha önemli bir kaynak var: İnsan kaynağı. Ülkemizde genç nüfus, refahın geleceği. Onların eğitimine yatırım yapmalıyız. Ancak eğer bunu yapmaz, genç nüfusu eğitemezsek, ciddi bir tehdide dönüşebilir.

<p><b style='font-size: 1.6rem;'>Röportaj: Yasemin İlan</p><p>Arabesk müziğin önemli tems

Ümit Yaşar'dan polemik yaratacak sözler... 'Veliaht yok, taklitler var'

Haftanın yalanları deşifre edildi! İşte haftanın yalanları

Yetkililer doğruladı! Atom bombasından daha büyük

Kargalar boş evdeki duşakabini bakın ne hale getirdi! Eve gelince gözlerine inanamadı