• $16,8853
  • €17,8334
  • 992.103
  • 2554.08
28 Kasım 2012 Çarşamba

Fezleke tartışması

Türkiye'de siyaset geleneğinin, toplumsal hafızayı nasıl şekillendirdiği konusunda 'fezleke'den daha iyi bir örneğe az rastlanır. Sözlük karşılığı; hukuki soruşturma özeti. Kelime türü olarak da 'isim'.
Ama fezleke dendiğinde, hiçbirimizin aklına bir isim, ya da bir adet rapor gelmiyor. Sözcük kaçınılmaz olarak; ciddi siyasi sonuçlar doğuracağı bugünden belli, iç içe geçmiş bir dizi fiiller bütününü çağırıyor. 
 'Fezleke' bahsi, PKK'lılarla kucaklaşan BDP'li vekiller hakkındaki soruşturmayla yeniden gündemimizde. Ağustosta başlayan hukuki süreç ağır ağır ilerliyordu. Tansiyon, Başbakan Erdoğan'ın İspanya seyahati öncesindeki açıklamasıyla yükseldi.

1994 GÖRÜNTÜLERİ
Bunun da asıl nedeni; aradan 18 yıl geçmesine karşın, dokunulmazlıkların nasıl kaldırıldığını hatırlamaya yaşı yetenlerin zihninde 1994 görüntülerinin bıraktığı derin iz. O görüntüler, görüntü olmanın ötesine geçerek, siyasi ve toplumsal bir kırılmaya yol açtı. 
Bunun içindir ki, siyaseten BDP'ye en muhalif kesimler dahi, o görüntülerin tekrarlanmasını istemiyor.
MHP'nin konuya dair Anayasa değişikliği önerisi de bu eğilimin somut göstergesi. MHP, Anayasa'nın 83. Maddesi'ndeki 'yasama dokunulmazlığını' düzenleyen maddedeki, dokunulmazlık kapsamı dışında tutulan hallere 'terörün desteklenmesi' fıkrasının eklenmesini istiyor. Bunu isterken de 'Soruşturma ve yargılama, milletvekillerinin Meclis çalışmalarına katılmasına engel olmayacak şekilde sürdürülür' deniyor.
Özeti, 'yargılansınlar fakat cezalarını milletvekilliği bitiminde çeksinler'. Öte yandan Başbakan Yardımcısı Bozdağ, dün dokunulmazlığın kalkmasının yasama faaliyetine engel olmayacağını söylüyordu. Ancak olası yargılamaların 'tutuksuz' gerçekleşeceğini düşünmek, fazla iyimser bir yaklaşım...

FEZLEKENİN ALTI İSTASYONU 
Bir milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılabilmesi; 'fezleke' denilen o gizemli belgenin, altı ayrı duraktan geçmesine bağlı:
Cumhuriyet Başsavcılığı, Adalet Bakanlığı, Başbakanlık, TBMM Başkanlığı, Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu'ndan oluşacak Hazırlık Komisyonu, TBMM Genel Kurulu'ndaki görüşme.
Van Cumhuriyet Başsavcılığı, fezlekeleri Adalet Bakanlığı'na 31 Ekim'de gönderdi. Adalet Bakanlığı da yaklaşık bir hafta önce Başbakanlığa...
İlginç bir tesadüfle, Başbakanlık da Erdoğan'ın sözlerinin sabahında  fezlekeleri TBMM Başkanlığı'na iletti.
Bu durumda durakların üçü tamamlandı. Şu anda TBMM Başkanlığı'ndan Karma Komisyon'a gönderilme aşamasında. Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, dün arkadaşlarımıza, kendi inisiyatifindeki Hazırlık Komisyonu'nun kurulduktan sonra bir ay içinde karar alarak Karma Komisyon'a sunacağını açıkladı.

KRİTİK AŞAMA GENEL KURUL'DA 'OKUNMA'

Kuzu'nun sözleri, dokunulmazlıkların bugünden yarına kalkmayacağı anlamına geliyor. Ancak önümüzdeki aralık ve ocak aylarının hareketli geçeceği kesin.  Karma Komisyon, dokunulmazlıkların kalkması yönünde karar alırsa, fezlekeler, TBMM Genel Kurulu'na gidecek.
AK Parti, bir blok olarak BDP'li vekillerin dokunulmazlıklarının kaldırılmasını istiyor mu? Bu soruya 'evet' demek kolay değil. Cevabı öğrenmek için Karma Komisyon'un kararının 'kalksın' yönünde kararı yeterli olmayacaktır. Asıl kritik aşama, kararın Genel Kurul'da 'okunması' olacak.

<p>Odaknoktasında; kaliteli ve sağlıklı hayat tarzını, aile yaşamını ve insanıönceleyentv4 bunu yapa

tv4 Ekranlarında Bizleri Neler Bekliyor? Filiz Zengin Akşam tv'ye anlattı.

Bakan Karaismailoğlu, kazı çalışmalarıyla ilgili bilgi aldı! Yüzde 95'i tamamlandı

Gösteri sırasında piton adamı boğdu! Dehşet anları

Yeni keşifler için çalışmalar başladı! ''Tarihin sıfır noktası''