• $7,4087
  • €8,967
  • 445.123
  • 1569.35
10 Eylül 2011 Cumartesi

Faruk Çelik: Mezhep ve din konusunda dil önemlidir

Aleviliğin okul kitaplarına girmesi, hükümetin başlattığı 'Alevi açılımı'nın somut bir sonucu olarak, dün gazetelerin birinci sayfasındaydı.
Çok yazık ki, aynı birinci sayfalarda, bu 'iyi haber'in gücünü ve psikolojik  kıymetini düşüren bir başka haber daha yer aldı. AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik'in, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na dönük sözleri: 'Kılıçdaroğlu, mezhep yakınlığı dayanışmasıyla mı Suriye'ye sahip çıkıyor?'
Hal böyle olunca, dün sabah çalışma hayatını konuşalım diye randevu alıp ziyaret ettiğim Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'e ne düşündüğünü sormak, kaçınılmaz hale geldi. Çelik,  bir önceki kabinenin, Diyanet'ten sorumlu Devlet Bakanı'ydı. O dönemdeki yoğun mesaisi sayesindedir ki, artık Alevi açılımını gerçekleştiren ismi olarak hatırlanıyor. Hüseyin Çelik'in sözlerini hatırlatmam üzerine, canının sıkıldığını pek saklamadı ama yine de dikkatli bir üslup kullanarak şöyle dedi:
'Mezhep ve din konusunda, dil önemlidir. Bu dil herkes tarafından dikkatle ve hassasiyetle kullanılmalı. Yeni dehlizler ve yeni uçurumlar yaratmamak lazım.'
Çelik, önceki bakanlığındaki mesaisini değerlendirirken,  Alevi Çalıştayı ve sonuçlarından kısaca söz etti. Aleviliğin 'İslam'ın farklı bir yorumu olarak yerini almasından' memnun. Ve sanki biraz da işler tam bitmediği için hayıflanıyor gibi. En çok, Sivas Katliamı'nın mekanı Madımak Oteli'nin kamulaştırılmasının ardından
2 Temmuz'da orada olamamaktan dolayı.

HER GÜN 176 İŞ KAZASI OLUYOR
Kabul edelim ki, genellikle ölümlü maden kazaları ya da silikozis mağduru işçiler dolayısıyla tartıştığımız iş ve işçi güvenliği konusu; olayların sıcaklığı geçtiğinde bizlerin de gündeminden düşüyor. Fikri takip yapmıyoruz. 
Oysa SGK kayıtlarına göre, Türkiye'de her gün 176 iş kazası oluyor. Her gün 3 kişi iş kazasına bağlı olarak ölüyor, beş kişi de iş göremez hale geliyor.
İşte yarın İstanbul, bu kritik alanda dünyanın en büyük etkinliğine ev sahipliği yapacak: Dünya İş Sağlığı ve İş Güvenliği Kongresi. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın açacağı kongreye, 40 ülkenin Çalışma Bakanı bekleniyor. Dört gün sürecek kongreye 120 ülkeden, 250 firma ile 20 bin  civarında ziyaretçinin katılacağı tahmin ediliyor. 
 Türkiye'nin de hayli zayıf bir karneye sahip olduğu sorunun önemine küresel ölçekte dikkat çekilecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, doğal olarak etkinliği önemsiyor. Çelik, Kongre bünyesinde İslam İşbirliği Teşkilatı'nı oluşturan ülke yetkilileriyle de bir araya gelecek. 'Arap Baharı'nın (ki, içimden buna 'sözde bahar' demek geliyor!) ardından yeni mevzuat yapım sürecine giren ülkelere tecrübe aktarımının yolları konuşulacak.  İİT Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu'nun da bulunacağı yemek Yıldız Sarayı'nda.
Bu kadar değil elbet. Çalışmaları üç yıldır süren Kongre'de, konunun uzmanları, iş sağlığı ve güvenliği konusunda 'bilinç nasıl artırılır?' sorusuna cevap arayacak. Haliç Kongre Merkezi'nde ayrıca, iş güvenliği alanında, teknolojideki son teknik yenilikleri içeren bir fuar açılacak.  

<p>Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden canlı bağlantıyla AK Parti 7. Olağan

Başkan Erdoğan: Eyvallahımız olmayacak

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Sağlık Bakanlığı koronavirüs aşısı için 10 kuralı belirledi! İşte o detaylar...

Azerbaycan'da 20 Ocak Katliamı'nın kurbanları yad ediliyor