• $7,3956
  • €8,9917
  • 442.972
  • 1541.26
12 Mayıs 2011 Perşembe

En olumlu adım atıldı: BTK, ihbarı yeterli sayacak

Yasadışı kaydedilmiş özel hayat görüntülerinin yayını, BTK'nın sorumluluk ve yetkilerini tartışmaya açtı. Önceki akşam bir araya geldiğimiz Başkan Tayfun Acarer'in davet konusu farklıydı; güvenli internet profilini anlatacaktı. Ama güncel olay, toplantının havasını değiştirdi. Başkan Acarer ve bürokratlar, yağmur gibi sorularımızdan bunaldı
İronik olacak ama söylemek gerekiyor: Ulaştırma Bakanlığı'na bağlı bir iletişim kurumu olan BTK, (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) bu kadar önemli bir konudaki yetki alanını, alıp alamayacağı önlemleri kamuoyuna sade bir dille anlatımda güçlük çekiyor. Tuşlarla, saniyeler içinde işlenip büyük hasar yaratan bu konunun anlaşılması, teknik ve bürokratik dil kargaşasına kurban gidiyor.

ULUSLARARASI İHBAR MERKEZİ
O toplantıda düzensiz ve konudan konuya atlayan sorular ve aldığımız yanıtlardan, anlayabildiklerimi aktarıyorum:
- Yasadışı kaydedilmiş bir görüntünün internette yayılması durumunda, BTK'nın harekete geçebilmesi için, görüntülerin yasada sayılan 9 katalog suçtan biri olması gerekiyor.
- Şikayetçinin mahkemeden karar aldırması gerekiyor. Mahkemenin, açık bir şekilde erişimin engellenmesi ya da içerik kaldırılması kararı vermesi gerekiyor. Normal koşullarda, mahkeme kararı kuruma ulaştırılmadan, BTK'nın resen harekete geçmesi söz konusu değil. 
- Karar ulaşınca BTK, görüntünün yüklendiği kaynağı araştırıyor. Yüklenen alan,' youtube' ise BTK, yazışarak, uyar-kaldır yöntemiyle linklerin kaldırılmasını isteyebiliyor. Ancak, alan merkezi  yurtdışında olan her kaynakla aynı düzeyde işbirliği kurulamıyor. Sözgelimi bazı siteler, talebe rağmen 'Bu bizde suç değil' diyerek gönülsüz davranabiliyor. Yahut, 'rapidshare' örneğinde olduğu gibi, BTK, 'muhatap' bulamayabiliyor.  
- En büyük güçlük, kötü amaçlı özel hayat görüntülerinin yayılma hızıyla, BTK'nın hareket kabiliyetinin denk olmaması. Kurum yetkilileri, çok sayıdaki URL'nin (kaynak web) tamamına çoğu kez ulaşamıyor. Görüntülerin yayılmasını önlemenin en kestirme yolu, yüklendiği siteye erişimi tamamen englellemek. Ancak tek bir video için tüm siteyi engellemek 'haklar ve menfaatler dengesi' açısından uygun bulunmadığı için, müzakere yoluyla, linklerin kaldırılması tercih ediliyor. 
- Bugün gelinen noktada ise BTK anlayış değişikliğine gidiyor. Benzer durumlarda mahkeme kararını beklemeden, şikayetçinin ihbarını yeterli göreceklerini bildirdiler. Kaynağı yabancı ülke olan yasadışı görüntü yayımlarında ise yeni kurulan Uluslararası İhbar Merkezi'nin önemli katkılar sağlayacağı umuluyor.

<h3>Süper Lig'in 21. haftasında Galatasaray, Yeni Malatyaspor'a konuk oldu. Sarı Kırmızılılar çok zo

Galatasaray - Yeni Malatyaspor maç yorumu

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Yüksek Hızlı Tren testlerini yapan tren Sivas'a geldi

Kimyasal tuvalet, bomba gücü göstergesi, radyasyon ölçüm cihazı... Nükleer sığınak açık artırmaya çıkarıldı