• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
17 Aralık 2010 Cuma

Dolar üzerinden maaşa vergi incelemesi

Sağlık Bakanlığı'na bağlı kurumlarda görevli bazı bürokratlar, Birleşmiş Milletler'den ve dolar üzerinden maaş alıyor.

Kısa adı UNDP olan Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı, bir süredir Türkiye'de Sağlıkta Dönüşüm programı yürütüyor. Sağlık Bakanlığı ile UNDP arasında imzalanan 'Maliyet Paylaşım Anlaşması' kapsamında, 'ulusal danışmanlık' sözleşmeleri yapıldı.

Bu sözleşmelerin bir sonucu olarak, asıl kadrosu Sağlık Bakanlığı'nda bulunan müsteşar yardımcısı, bakanlık müşaviri, başhekim yardımcısı, sağlık müdür yardımcısı gibi unvanlara sahip kamu görevlileri, projeye danışmanlık hizmeti veriyor.

Bürokratların aylık kazancı ise 7 bin ila 10 bin dolar arasında değişiyor.
Konunun bu kısmı, daha önce kamuoyuna yansıdı.

MHP Antalya Milletvekili Hüseyin Yıldız ile 22. dönem CHP Aydın Milletvekili Mesut Özakçan'ın soru önergeleriyle de Meclis gündemine taşındı.

Dolayısıyla, memur olarak hak ettikleri aylıkları katlayan ücret rakamları resmi. Zaten Sağlık Bakanı Recep Akdağ da söz konusu kişilerin, proje için gerekli kriterleri taşıdığını daha önce açıklamıştı.

Dolayısıyla 'liyakat ve müktesebat' tutuyorsa, listedeki bazı isimlerin bakan ve milletvekili yakınları olduğu gerçeğini şimdilik bir kenara bırakıp konunun başka bir boyutuna geçelim. 
'Vergide adalet ve eşitlik' ilkesinin yerine gelip gelmediği konusuna...


BİR YIL DAHA 84 BİN DOLAR
Meğer, 657'ye tabi kamu görevlilerine dolar üzerinden yapılan bu ödemeler, Maliye'nin de ilgi alanına girmiş.

Tarih 2 Ağustos 2010. Gelir İdaresi Başkanlığı Ankara Vergi Dairesi Başkanlığı Denetim Grup Müdürlüğü, Sağlık Bakanlığı'na bir yazı göndererek vergi incelemesi başlatıldığını haber veriyor.

Vergi Dairesi'nden Sağlık Bakanlığı'na giden yazı ekinde, UNDP projesinde 'danışman' olarak çalışan 27 kişinin listesi var.

Maliye;  bu kişilerin bakanlık personeli olup olmadıklarını, kimlik bilgilerini, program kapsamındaki göreve başlama tarihlerini, görevi hala sürdürüp sürdürmediklerini, görev sürelerinin ne zaman biteceği, görevlerini ücretli olarak mı, yoksa serbest meslek faaliyeti olarak mı sürdürdüklerini, aylık kazançlarının miktarlarını soruyor...
Sağlık Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü'nün 23 Ağustos 2010 tarihinde Proje Yönetimi Destek Birimi'ne gönderdiği yazıda, Maliye'nin sorduğu listedeki 27 kişinin adı, unvanı ve kimlik bilgileri yer alıyor.

Ancak yazıda ilginç bir ifade dikkat çekiyor:
'İlgililerin ikamet adresleri ve telefon bilgileri kayıtlarımızda bulunmamakta olup'...
Yani bir bakanlık düşünün ki, çalışanlarının adres ve telefon bilgisine sahip değil...
İfadeyi ilginç kılan diğer unsur ise yazının altındaki ismin, listede de yer alması.
 Buradan, yazıyı imzalayan genel müdür vekilinin, kendi ikamet adresini bilmediği sonucunu mu çıkarmalıyız?

Ama asıl önemli konu bu da değil...
Bakanlık yazısına göre, 'danışmanlar'ın önemli bir bölümü 2011'in Aralık ayına kadar ücretsiz izinli. Buradan 'danışmanlık' görevlerinin bir yıl daha süreceği, önümüzdeki yıl da en az 84 bin dolar kazançlarının olacağı anlaşılıyor.
Benzinin fiyatının 4 liraya çıktığı ülkemizde önemi artan soru ise şu: Ankara Vergi Dairesi Başkanlığı'nın başlattığı inceleme hangi aşamada?

UNDP projesindeki 'danışmanlık' görevleri dolayısıyla, söz konusu 27 kamu görevlisi dolar üzerinden kazançları için beyanname verecek mi?
Ceza var mı yok mu?

<p>İstanbul Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Eray Güçlüer, terör örgütü DHKP-C operasyonuna i

Kılıçdaroğlu'nun iddiası yeniden gündemde

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi