• $17,9131
  • €18,2474
  • 1022.97
  • 2750.49
23 Kasım 2012 Cuma

Çin ekonomisinin yeni komutanı kim?

Çin yeni yöneticilerini seçti. Cevap aranan  en önemli soru Çin ekonomisinde yeni bir yaklaşıma girip ihracattan çok iç talebe ve aşırı yatırımdan iç tüketime dönecek mi? İkinci soru ise Çin'de ekonomiyi kim yönetecek? Bu soruların cevabı dokuz kişiden yedi kişiye indirilmiş yeni Politbüro Komitesi'ne sürpriz kişi olarak yeni  atanan Komünist Parti Sekreteri Zhang Gaoli'nin seçilmesiyle ilişkili olabilir.
Bay Zhang Çin ekonomisinin gün be gün yönetiminden sorumlu kişi olacak ve bu konuda çok tecrübeli olan Wang Quishan kenara itilip yerine sürpriz şekilde Zhang seçilmiş. Zhang yerine Wang seçilmiş olsa idi tecrübe birikimi ve kişiliği nedeniyle yeni seçilen Başbakan Li Kegiang ile zıtlaşacağı düşünülüyordu. Aynen 1990'lı yıllarda olduğu  geçmiş ekonomi birikimi çok olan Başbakan Yardımcısı Zhu Rongji'nin o dönemki Başbakan'nı pasifleştirdiği gibi!
Pek tanınmayan Zhang Gaoli şimdi ekonominin ve finansın  yönetimini devir almış bulunuyor. Zhang Çin'de 'yeni Manhattan' diye adlandırılan ve Beijing'in 160 kilometre güneyindeki 13 milyon nüfuslu Tianjin'de, sahil şeridinde kamu bankalarının dev finansmanıyla oluşmuş inanılmaz gökdelenler içeren Yujipau adlı kamu projesini  zamanında ve en iyi şekilde gerçekleştiren kamu bürokratı ve vali idi.
Zhang devlet tarafından yapılan dev yatırımların taraftarı bir kişi olarak biliniyor. Ancak tanıyanların sızdırdığı bilgilere göre sert bir bürokrat olmasına rağmen, iş çevresi ile yakından çalışabilen, iş çevresinin çıkarlarına da zarar vermeyen pragmatik  bir yaklaşımı var. Zhang ayrıca kenti inşa ederken perakende ve diğer hizmet sektörü yatırımlarının da yapılmasını teşvik etmiş, çünkü  inşaat ve imalat sanayii ötesinde, hizmet sektörünün ülkenin büyük  istihdam sorununu çözmekte çok katkı yapacağını düşünüyormuş. Diğer taraftan da çevre sorunlarına hassas ve  emekçilere de saygılı, normal vatandaş Çinlilere yakın gözüken bir kişi imiş. Zhan yönetiminde kentin asgari ücreti diğer bölgelerden yüzde 4 daha yüksek tutulmuş, göçmen işçilerin sendika kurmalarına izin bile verilmiş. Zhang bu tür konularda emir yağdırmak yerine uzlaşmaya gitmeyi seçin bir kişi olarak şöhret yapmış. Kurallara da katı bir şekilde uyan  bir kişi olarak tanınıyor.  
PRENSLER POLİTBÜRO'DA
Politibüro Komitesi'nde yedi kişiden üç kişinin babaları daha önceki dönemlerdeki önemli kamu ve parti yöneticilerinin çocukları. Onlara 'prensler' de deniyor. Yeni atananların  bir diğeri de bir 'prenses' ile evli (eski kamu yöneticisi kızı demek). Prensler ve prensesler daha önceki Başkan Jiang Zemin'e çok yakın olan kişiler ve komiteye atanmalarında eski Zemin'in çok etkili olduğu düşünülüyor. Göreve yeni gelen Başbakan Li ve ekonomiyi yönetecek Zhang, Komite'nin prens veya prenses ilişkisi olmayan üyeleri.  Ancak  Zhang geçmişte Jiang ile yakın ilişki kurmuştu. 2001 yılında Zhang bölge valisi olarak atandığı günlerde, kenti ziyarete gelen Jiang Zemin'in sözlerinden oluşan afişler ile kentin caddelerini süslemiş ve eski yöneticileri metheden pankartlar da her yere asılmıştı. Zhang'ın bu siyasi yatırımının,  şimdi zirveye yolunu açtığı düşünülüyor. Ama bu durum ekonomi yönetiminde geçmişe kuvvetli bir bağ mı, yoksa esneklik mi, henüz bilinmiyor. Zhang'ın kızı da Hong Kong'lu en zenginlerinden, büyük bir cam üretimi firmasının  sahibinin oğluyla evli ve damadın Çin'in birçok yerinde olduğu gibi Tianjin'de de bir fabrikası var.

<p>Türk müziğinin usta söz yazarı, besteci ve şarkıcısı Selami Şahin, Akşam TV'de yayınlanan Akşam Y

Selami Şahin: Hayatımın filminde başrol oğlumun

Hollywood yıldızlarının Türkiye'deki sesiydi... Sungun Babacan hayatını kaybetti

Uzayda yıllardır var olan 21 Türk ismi! çok az kişi tarafından biliniyor

Toplu balık ölümlerinin nedeni belli oldu! Kızılırmak'ta endişelendiren görüntü