• $16,192
  • €17,4658
  • 965.283
  • 2438.84
29 Ocak 2012 Pazar

Çiçek: Taslakları gizlemek için kaldırmadık

'TBMM Yeni Anayasa İnternet Sitesi', katılımcılığı arttırsın diye kasım ayı başında kurulmuş; duyurusunu da, bizzat TBMM Başkanı Cemil Çiçek yapmıştı. (İstanbul'da medya kuruluşlarının genel yayın yönetmenleriyle toplantısında)
O zamandan bu zamana, STK'lar, Meclis'te grubu olmayan siyasi partiler, iş örgütleri, Anayasa Uzlaşma Komisyonu'na taslaklarını yolladıkça buraya ekleniyor; merak eden herkes de başlıkları sağ tarafta akan bu metinleri, kim ne göndermiş diye izleyip okuyabiliyordu. 
Fakat o metinler birkaç gün önce siteden buharlaştı. Ani buharlaşma, kaçınılmaz olarak o mahut soruyu tetikledi: 
'Korku dağları beklerken, yeni anayasa nasıl yapılacak?'
'Yeni anayasa için kavağa bile çıkmaya hazırım' diyen, 'Bugüne kadar sadece bir üniversiteden çalışma geldi' diye üniversiteleri bir değil, birkaç kez eleştiren TBMM Başkanı Cemil Çiçek'e bu soruları yönelttim.
Çiçek önce şunun altını çizdi: 'Bir kere bu benim değil, Uzlaşma Komisyonu'nun aldığı bir karar'.
'İkincisi, kararın gerekçesi, dayandığı sebepler de gizlilik, karartma falan değil.' 
- Peki ne?
Kararın iki sebebi var. Komisyon şöyle diyor: Bir meslek örgütü bildirdiği görüşün yayımlanmasını istemeyebilir. Herkesin erişmesini arzu etmeyebilir. Ama isteyen her kurumun önerisini kendi sitesinde veya basın toplantısıyla duyurmasına zaten engel yok. Çıkıp özgürce kendileri açıklasın. İstekleri hilafına biz yayımlamış olmayalım.
- İkinci sebep?
O da şu. Yine Komisyon uyardı. Burası TBMM'nin resmi sitesi. Başlangıçta düşünmediğimiz mahsurlar doğabilir. İsteyen her kurum, kişi görüş gönderebiliyor. Şimdi biz bunların hepsini yayımlamaya kalksak, bazı kesimlerin propaganda aracına da dönüşebilir.
ÜNİVERSİTELER SİTEMİ  'GÖRDÜ' SAYI 1'DEN 50'YE ÇIKTI
- Bu kararı ben değil Komisyon aldı dediniz. Bu yeni durumda arzu edilen katılımcılık sağlanmış olur mu?
Vallahi biz kendi payımıza elimizden geleni yapıyoruz. Dere tepe dolaşıyoruz. 
- Üniversitelere sitem ediyordunuz?
Geliyor geliyor. Şu anda 50'nin üzerine çıktı.
Çiçek daha bir ay önce bizlerle yaptığı yeni yıl toplantısında, sadece tek bir üniversiteden görüş geldiğini söyleyip 63 üniversiteden hala ses çıkmadığından yakınmıştı. Belli ki, sitemler karşılığını bulmuş. Ancak sorun şu ki, metinleri biz göremiyoruz.
Öte yandan, bu konuda Uzlaşma Komisyonu üyesi CHP Milletvekili Atilla Kart'ın da dikkate değer bir çekincesi var: 'Üniversiteler tüzel kişilik olarak görüş bildiremez. Birkaç hoca bir araya gelip,  önerisin sunabilir. Ama bu görüşün, bütün bir üniversite camiasının görüşünü yansıttığı söylenebilir mi? Bu mümkün değil.'
Kart, çalışmaları kapsamında 13 çatı kuruluşa gittiklerini belirttiğinde izlenimlerini sordum. 'İnsanlar anayasa yapımında, düşüncelerini ifade etmek konusunda kaygılı. Mesela lütfen adımı saklayın, sadece size söylemek istiyorum diyen o kadar çok kişiyle karşılaştık ki. Sonuçta gerçekten özgür bir anayasa yapımı konusunda zorlanacağımızı söyleyeyim.'

İstanbul'un fethinin 569. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Okçular Vakfı tarafından düzenlenen 10.

150 yıl sonra dikilen ilk menzil taşı

7 bin yıllık buğday Diyarbakır'da boy gösterdi! Çiftçiler 'Buğday sorunu kalmayacak' dedi

Lamborghini Sian FKP 37 modeli İstanbul'da! LEGO'ları kullanarak yaptılar

Azerbaycan'da TEKNOFEST heyecanı! Başkan Erdoğan festivalde konuşma yaptı