• $13,7299
  • €15,576
  • 787.065
  • 1910.41
4 Ocak 2013 Cuma

Çiçek: MİT'in çabasını hayırla karşılıyorum

Söğütözü'ndeki otelin ana kapısında, yarımay şeklinde tripotlar dizilmiş. Niye?
MİT Müsteşarı Hakan Fidan bekleniyor. İki gündür süren büyükelçiler toplantısında bugün o sunum yapacak. Fidan'a dair günlerdir 'satın alınmış' beklenti öyle yüksek ki, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu makam aracı ve korumalarıyla yanaşıp, onca kamera ve muhabirin arasından sessizce içeriye girebiliyor. 
Yer gök 'İmralı görüşmeleri' diye çınlarken MİT Müsteşarı'nın beş yıldızlı bir otelin ana kapısından gireceğini ummak, beyhude ama mecburi. Aynı şekilde kendisinin de başka bir kapıdan girip çoktan salondaki yerine oturması o kadar sıradan ve mecburi!...
Haberciler dağılırken Davutoğlu'nun basın danışmanı Osman Sert, 'Bekleyin, size daha sunum haritaları vereceğim' diye dalga geçmekle meşguldü.
İşin şakası bir yana...
TARTIŞTIRARAK YÜRÜME TERCİHİ
MİT-İmralı görüşmeleri, bu sene siyasetin akışını belirleyecek en ciddi gelişme olarak öne çıkmış durumda. Gelişmeden ziyade planlı bir strateji demek lazım.  Oslo sürecinden farklı olarak, bu kez, ayrıntılı bilgilerin akması dikkat çekici. Meselenin üzerini örtmek bir yana, kamuoyu önünde 'tartıştırarak' yarı şeffaf yürütülmesi konusunda sanki özel bir tercih var.
PKK'ya silah bıraktırmayı önceleyen bu stratejinin seyrini her şeyden önce görüşmelerin ardındaki irade belirleyecek. Başbakan Erdoğan'ın iradesinin sürdürülebilir olup olmaması, yeni dönem stratejisinin bir numaralı değişkeni. Ardından da içerideki ve dışarıdaki diğer aktörlerin alacağı pozisyon ve dinamikler geliyor. TBMM Başkanı Cemil Çiçek'e bu konuyu sordum. Önce 'Girmeyeyim o konuya' diye değerlendirme yapmak istemedi. 'Yürütme'nin işinin üzerine söz söylemesinin doğru olmayacağı'nı düşünüyordu. Gaziantep'teki kanlı saldırının ardından hazırladığı Teröre Karşı Ulusal Mutabakat Metni'ni ve sunum sırasındaki mesajlarını anımsattım. Şu değerlendirmeyi yaptı:
ULUSLARARASI BAĞLANTI OLMASA
'Bu işin karışanı dolaşanı çok. Geriye dönüp olup bitenlere bakarsanız, daha soğukkanlı olmak gerektiği anlaşılır. Terörün, uluslararası enstrüman olduğunu hiç unutmamak lazım. Eğer uluslararası bağlantı olmasa o dağda bir hafta kalamazlardı.' Meclis Başkanı, 'MİT'in girişimindeki önceliğin silah bıraktırma oluşunu nasıl yorumluyorsunuz?' soruma şu cevabı verdi:   'Ülkesini seven herkes bu beladan kurtulmak istiyor. En çok da cenaze törenlerinde rastlıyoruz. Herkes sitem ediyor. Arzu ediyor ve dua ediyor. Dolayısıyla, biz de bu yöndeki çabaları herkes gibi hayırla karşılıyoruz.'
MİT-İmralı görüşmeleri, silah bıraktırmadan sonraki adımlar bağlamında yeni anayasayla bağlantılı tartışılıyor. Çiçek'e anayasa sürecine dair son mekik diplomasisini de sordum. 'Yeni yıla hızlı bir giriş yaptınız' dediğimde, 'Umarım zemin kaygan değildir' diye karşılık verdi.
'Özellikle mi süre zikretmiyorsunuz?' soruma değerlendirmesi ise şu oldu: 'Makul süre dedik. Bunun sebebi var. Geriye dönük çalışmalara baktığınızda, bu sürenin ne olduğu aşağı yukarı belli. Ne 'hadi vadesi geldi' diye götürüp icraya koyacak gibi davranmak doğru ne de ucu açık süre verip toplumda bezginlik ve güvensizlik yaratmak. Şu kesin. Yeni anayasayı biz yapmazsak kim yapacak. Neyse ki, bu arkadaşlar yeniden yoğun çalışmaya başladılar.'

<p>Oyuncu kadrosuyla göz kamaştıran 'The French Dispatch' nihayet beyaz perdede...  Türkiye'de 'Fran

'Gazeteciliğe aşk mektubu' The French Dispatch

Bu yiyecekleri sakın buzdolabına koymayın!

Tokat'ta lise kütüphanesinde 2 el yazması Kur'an-ı Kerim bulundu

Hamzabeyli Sınır Kapısı'nda TIR kuyruğu 19 kilometreyi buldu