• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
9 Mart 2012 Cuma

Çiçek: Kimsenin vekilliği düşürülmedi

Yargıtay'ın Bağımsız Van Milletvekili Kemal Aktaş hakkındaki 2 yıl 1 ay hapis cezasını onama kararıyla birlikte, Aktaş'ın milletvekilliğinin düşürülmesi tartışılıyor.
Haberin duyulmasının ardından 10 gün geçti.
TBMM Başkanlığı'nın bu konuda izleyeceği yol merakla bekleniyor.

Genel hatlarıyla üç seçenek görünüyor:
- Cezanın iki yılı aşmış olması nedeniyle anayasa hükmü gereği vekilliğin düşürüleceği biçiminde bir yorum yapılarak bunun gereği uygulanabilir.
- Karar Meclis Başkanlığı'nda bekletilebilir. Bu şıkta 'nasıl ve ne kadar bekletilebilir' sorusunun yanıtı önem kazanıyor. 
- Anayasanın 14, 76, 83 ve 84 olmak üzere dört maddesini birden ilgilendiren bu durumla ilgili bir yasa değişikliği gündeme gelebilir.
Karar karşısında seçilecek yol ve uygulama,sadece Aktaş'ı değil, benzer suç ve ceza talepleriyle yargılaması süren diğer vekiller için de emsal niteliği taşıyacak.

BDP GRUPTAN DÜŞEBİLİR
Diğer yandan, vekilliğin düşürülmesinin söz konusu olması halinde; benzer durumda başka vekillerin varlığı nedeniyle BDP'nin 'gruptan düşme' ihtimali de seslendiriliyor.
Bu durumun, yeni anayasa yapma iddiasındaki bir parlamento açısından, sıkıntılı sonuçlar üreteceği açık.
Diğer yandan, DEP vekillerinin yaka paça Meclis'ten çıkarıldığı 1994 travmasının tekrarlanacağı kaygısı da mevcut.
12 Haziran seçimlerinin ardından oluşan yeni Parlamento'nun, ilk mesainin 'yemin krizi'yle açıldığı da hatırlarda. Bu krizin, üzerine çok anlam atfedilen ancak sonuç üretmeyen 'mutabakat metni'yle aşılmış gibi göründüğü de.
Böyle bir tabloda, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in,  'Ben de çok rahatsızım, üzüntü duyuyorum. Sanılmasın ki bir şey yapılmıyor. Üst düzeyde birtakım görüşme ve gelişmeler oluyor' sözü heyecan yarattı.
Dün bu sözlerin bir yasa değişikliği anlamına gelip gelmediği tartışılıyordu.
Muhalefetten bazı isimleri aradım. CHP kanadı, pek umutlu değil.
BDP kanadı ise Çiçek'in sözleri hakkında herhangi bir yorum yapmak istemediğini dile getirdi.
Gerek grup başkan vekilleri, gerekse Adalet Bakanlığı düzeyinde bu konuya münhasıran bazı sıcak temasların olduğunu ancak henüz somut bir rota çizilmediği izlenimini edindim.
Son olarak da Meclis Başkanı Çiçek ile görüştüm.
Çiçek, o haberlere çok içerlemiş: 'Benim sözlerimi yansıtan arkadaşların bir yerlere mesaj verme ihtiyacı olduğu anlaşılıyor. Beş dakika sonra televizyonlardan alt yazı geçiyor dediğim bile yansımış. Hiç etik değil. Biz dertleşiyorduk. Kim yansıtmışsa onlara sorun' dedi.
Başkan Çiçek'e 'Ama ortada bir karar ve bu karar karşısında nasıl bir yol izleneceği konusu var' dedim.

AKTAŞ KARARI HENÜZ ULAŞMADI
'Evrak gelmedi ki' diyerek şöyle sürdürdü:
'Kararın ne olduğunu bilmiyoruz. Bilmediğimiz konuda nasıl konuşalım. Kemal Aktaş halen milletvekilidir. Ve bu dönem Meclis'te dokunulmazlığı kaldırılmış tek bir vekil yok. Kimi sorarlarsa vekilliği sürüyor. Kimsenin vekilliği düşürülmedi.'
Sonuç olarak Aktaş ile ilgili durum henüz netlik kazanmasa da, tutuklu ve yargılanan vekillerle ilgili sorunun, Parlamento'yu çözüm odaklı bir rotaya zorlayacağı görülüyor.

<p>Şişli Ermeni Kabristanındaki anmaya Akşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kartoğlu ve Kült

Markar Esayan'a vefa... 'Bugüne kadar geri adım atmadı, Markar yalnız değildir'

Sel felaketinin çevre sorunlarına da yol açan izleri 3 aydır silinemedi

Cevizi 1 gece suda bekletip içerseniz... Faydasını bir bilseniz

4 bin yıllık gizem çözüldü! Çığlık atan mumyanın sırrı ne?