• $15,8331
  • €16,6469
  • 930.106
  • 2403.53
20 Nisan 2012 Cuma

Çiçek, CHP'nin aralık ayında verdiği kanun teklifini çoğalttırıp dağıttı

'Madem bu sorun üç partinin değil de Meclis'in sorunuydu, AK Parti niye yok?'
Tutuklu milletvekillerinin hukuki durumunu görüşmek üzere, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in çağrısıyla toplanan CHP, MHP, BDP'nin yöneticileri, Çiçek'e sitemle karışık bu soruyu yöneltti.
Çiçek'ten, 23 Nisan'dan sonra yapılacak ikinci toplantıya iktidar kanadının da davet edilmesini isteyip eklediler:
 'Aksi takdirde Meclis'in saygınlığı tartışmalı hale gelir. Sizin sıkıntınız büyür.'
Bu sitemin, tutuklu vekiller sorununa 'dışarıdan ve yukarıdan' bakan AK Parti'nin yaklaşımını nasıl etkileyeceğini görmek için zamana ihtiyaç var. Çünkü iktidar partisi hala 'Hele üç parti ortak bir teklifle gelsin, bakalım' çizgisinde.
Üç partinin el ele tutuşup (!)  ortak bir metin üretme ihtimali düşük:
CHP ile BDP'nin tutuklu vekiller sorunun çözmeye dönük birer yasa değişikliği önerisi zaten var. BDP'nin metni tutukluluk süresini öne alıyor ve daha kısa.
CHP'nin geçen aralık ayında Meclis'e sunduğu metin daha kapsamlı.
Bir milletvekili (Engin Alan) cezaevinde tutuklu bulunan MHP ise fikren bambaşka bir yerde duruyor.
MHP, 'bölünmez bütünlük'ü bozucu suç işleyenler hakkında kovuşturmanın durmasını önleyen Anayasa'nın 14 ile 83. maddelerinin korunmasından yana.
Bu da BDP'li dört ve biri bağımsız olmak üzere beş vekilin Parlamento'ya girmesiyle sonuçlanacak bir değişikliği istemediği anlamına geliyor. Nitekim. MHP Grup Başkan Vekili Şandır, toplantıda bu görüşünü yineledi.
CHP'NİN TEKLİFİ ÇOĞALTILIP DAĞITILDI
Bununla beraber, Çiçek başkanlığında dün yapılan toplantıda ilginç bir gelişme yaşandı. 
CHP, toplantıya Ceza Muhakemesi Kanunu'nda kapsamlı bir değişiklik öngören 5 Aralık 2011 tarihli kanun teklifiyle gelmişti.
Başkan Çiçek'in 22 sayfalık bu kanun teklifini çoğalttırarak, toplantıya katılan herkese birer örnek dağıttığını ve ikinci toplantıya kadar üzerinde çalışılarak görüş bildirilmesini istediğini öğrendik. 
Çiçek'in bu tutumu, CHP'nin kanun teklifini sorunun çözümünde katkı sağlayacak önemde bulduğunu gösteriyor. 
Emine Ülker Tarhan, Rıza Türmen ve Ali Rıza Öztürk'ün imzalarını taşıyan teklif, AİHM içtihatlarını esas alarak, CMK'nın 102. Maddesi'ni değiştirip iki fıkra ekliyor. YSK'nın aday olmasında sakınca bulmadığı kararının mahkemeye ibrazıyla tutukluluğa son verilmesi, tutukluluk sürelerinin iki yıl art arda zorunlu hallerde bir yıl daha uzatılması ve bu sürelerin istinaf ve temyiz aşamalarında uygulanmaması, adli kontrol tedbirleri gibi ayrıntılı hükümler içeriyor.
HİZBULLAH FACİASI TEKRARLANMAZ
CHP, teklifini ayrıca, iktidar ve muhalefet kanadının kaygılarını giderecek iki tezle savunuyor:  
- Bu teklif, 'Hizbullah faciası tekrarlanır' ya da 'Karayılan vekil olur' gibi  kaygıları bertaraf edecek ince bir hukuk tekniğiyle hazırlandı.
- MHP'nin 'bölünmez bütünlük' kaygısına esas oluşturan Anayasa'nın 14. ve 83. maddelerine de aykırı değil. Zira Anayasa, 'bölünmez bütünlük'e aykırı bir suçla ilgiliyse, milletvekili seçilse bile soruşturma ve kovuşturma durdurulmaz diyor. Oysa bu teklif,  kovuşturma ve soruşturmanın durdurulmasıyla ilgili değil. Tutuklama konusu düzenliyor. Bir kişinin hakkındaki davanın sürmesi başka, tutuklama başka bir konudur.
UZAMASIN, UMUTLAR KIRILMASIN
CHP ile BDP'nin tutuklu vekillerin Parlamento'da olmasını sağlayacak çözüm arayışı konusunda bir mesajları daha var ki, bütün tartışmaları özetliyor:
'Samimiyet istiyoruz. Eğer gerçekten niyet varsa, nasıl MİT Kanunu'nun 26. Maddesi hızla değiştirildi, bu sorunun çözümü de sadece birkaç saatlik bir çalışmaya bakar. Eğer çözüm olmayacağı anlaşılırsa da bu iş çok uzamasın.  Bir umut ve beklenti yaratıp onu kırmaya hakkımız yok.'

<p> </p>

Türkiye'nin dev eserleri neden karalanıyor?

Türkiye'nin en uzun süre yaşayan insanı! 157 yıl hayatta kaldı

Uzaylılar tarafından kaçırıldıklarını söylüyorlardı! Çizimleri herkesi şaşırttı

Yavrularını korumak için ölümü göze aldı! Leoparla domuz kavga ederse...