• $13,5426
  • €15,2823
  • 803.177
  • 1968.71
20 Ocak 2011 Perşembe

CHP'de seçime doğru üç çalıştay

İktidar hedefleyen CHP'de, iki konunun önemi hiç azalmıyor: Ekonomik program ve Kürt sorununa çözüm önerileri. Kadın ve gençler için de çalışma var
SEÇİMDE yüzde 37 oranında oy hedefleyen CHP, zamana karşı yarışıyor.
112 güne sığdırılması gereken iş, çok. Söğütözü'ndeki Genel Merkez katlarının görünümü, küçük küçük mitingleri hatırlatıyor; özel kalem odaları dolup dolup boşalıyor.

CHP Genel Başkanı Yardımcısı Umut Oran'ın bu tabloya yorumu: 'Örgütün umutlu olduğunu gösteriyor. Eğer iktidar umudu olmasa, görev almak için bu kadar yoğun
talep olmazdı'

Doğrudan soruyorum: 'Nasıl yetiştireceksiniz?'
'Şu anda üç büyük işi aynı anda yapıyoruz: İçeride dönüşüm, mutfakta yemek hazırlığı, yapılanları da örgütler aracılığıyla halka anlatmak.'
12 Haziran'da iktidar hedefleyen CHP'ye yönelik değerlendirmelerde, iki konunun önemi hiç azalmıyor: Ekonomik program ve Kürt sorununa dair çözüm önerileri.
CHP'nin Ekonomi Programı'nın taslağı bir süre önce tamamlandı. Oran, ülkenin her yerinden partiye 'sorun dosyaları' ulaştığını söylüyor. Bu raporların bir havuzda toplanırken, çözüm stratejileri üzerine de çalıştıklarını söyleyerek, bugüne dek 35 sektörü incelediklerini belirtiyor.

EKO-ÇALIŞTAY 
Oran, bu konuda yeni bir bilgiyi aktardı. CHP şubat ayında İstanbul'da bir Ekonomi Çalıştayı toplayacak. Basına kapalı yapılacak toplantıya sivil toplum kuruluşları ile meslek örgütleri davet edilecek. Partinin ekonomi kurmayları salı günü iktisatçı akademisyenlerle bir araya gelerek onları dinledi. Bir yandan da oluşturulacak Strateji Belgesi'nin hazırlığı sürüyor.
CHP'nin Ekonomi Programı'nın makro çerçevesini hazırlayan Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, 'Bütün paydaşların görüşünü almaya özen göstereceğiz' dedi.
CHP'nin ekonomi programında bir de sürpriz yeni kurum yer alacak.   Öztrak, küresel krizin ardından yaşanan tartışma sürecinde, ekonomi yönetimlerindeki kritik önemi ortaya çıkan Mali İstikrar Kurulu'nun oluşturulması gerektiğini paylaştı.

'KÜRT SORUNU'
Adı muhtemelen 'Kürt Sorunu Çalıştayı' olmayacak. Ancak CHP seçim beyannamesine dönük altyapı hazırlığı kapsamında, yazımı halen süren 'Doğu ve Güneydoğu Raporu''nu da bir ikinci çalıştayla tartışmaya açmayı planlıyor. Umut Oran, 'Bölgede sokağa indiğinizde halkın en önemli sorununun kimlik olmadığını anlıyorsunuz.' diyor.
Adayların belirlenmesi sürecinde de bölgenin reflekslerinin birinci derecede önemli olduğunu, sadece genel merkez tercihlerinin belirleyici olmayacağının altını çiziyor Oran. Aday belirleme aşamasında, bölge halkının nabzı tutularak, kamuoyu araştırmaları yapılacak. Bu amaç doğrultusunda da iki bölgedeki üniversitelerin sosyal bilimler bölümleriyle dinamik bir temas halinde.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu kadın ve gençlerin siyasetle bağlarının güçlendirilmesinin önemini her fırsatta dile getiriyor. Seçime doğru üçüncü çalıştayında mart ayında kadın ve gençlik alanında gerçekleştirilmesi planlanıyor.  Aslında 'Çalıştay', sıcak çağrışımlar yapan bir sözcük değil. Temel sorunlara uzun vadeli çözüm arayışlarını ifade ediyor. Ancak bu çağrışıma karşın üç çalıştayın da hedefi ortak:  CHP'yi 12 Haziran'da temel sorunlara çözüm üreteceği konusunda daha çok seçmeni inandırabilmek.

<p>İstanbul Ticaret Üniversitesi Ulaştırma Sistemleri Uzmanı  Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı araç içinde

Yolda kalan sürücüler araç içinde ne yapmalı?

256 yaşında ölen adamın sırrı açıklandı!

Rusya'nın en korkutucu köyü! Kimse gitmeye cesaret edemiyor

Akbabalar evcil köpeklerin peşine düştü! Korku dolu anlar