• $13,3296
  • €15,1436
  • 788.107
  • 2029.06
28 Aralık 2012 Cuma

CHP reel sektöre dokunuyor

Önce, 'niye geldiniz, ne işiniz var' der gibi baktılar. İkinci ziyarette biraz açıldılar. Üçüncüde sohbet başlayınca, dertlerimizin birbirinden çok da farklı olmadığını anladılar. Böyle böyle anlatacağız kendimizi, arayı kapatacağız.'
CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, diyalog çağrılarına Malatya iş dünyasının nasıl yaklaştığını işte böyle özetliyor.
Havaalanına iner inmez temiz ve aydınlık bir havayı solumuşuz. (Ankara'dan sonra ne iyi gelmiş!) Malatya Ticaret ve Sanayi Odası'na doğru gidiyoruz.
4+4+4 yasası görüşülürken, Meclis kürsüsünde aralıksız 12 saat konuşmasıyla ünlenen Özkoç, partinin, o şehir bu şehir demeden dere tepe dolaşan ve dert dinleyen ekibinden.
CHP, reel sektörle ihmal edilmiş bağlarını güçlendirme adımları atıyor. Kasımda Bursa'da başlayan rotanın ikinci durağı olan Malatya...
'YAKINDIĞINIZ PARTİYE OY VERMEYİN'
CHP liderinin günübirlik seyahatine, genel merkezden, Erdoğan Toprak, Umut Oran ve Faik Öztrak eşlik ediyor. Malatya'nın tek CHP'li vekili Veli Ağbaba, Sena Kaleli, günler öncesinden çalışmaları başlatmış.
Kılıçdaroğlu alana indiği an başlayan koşturmaca başlıyor. Akşama iş dünyasından 400 kişilik yemek planlanmış. Programın ilk durakları, Ticaret Odası, Esnaf Odası, Babacan Tekstil, Kübra Tekstil firmalarında ilgi yoğun.
Esnaf Kefalet Kooperatifleri Başkanı Ali Evren, 'Biz esnafların sesi pek çıkmaz' diyerek dertlerini anlatıyor. Kılıçdaroğlu, 'Çıksın o zaman niye çıkmıyor?' cevabını verip bir de sitemde bulunuyor: 'Esnafın dertlerini çok iyi biliyorum. Benim de yakınlarım, kardeşlerim arkadaşlarım var bu sıkıntıları çeken. CHP bu yakındığınız işleri yapmazdı. Sizin sorunlarınızı iktidardan hangi Malatya milletvekili çıkıp dile getiriyor. Sizi perişan eden partiye gidip oy veriyorsunuz.' Gülüşmeler, alkış birbirine karışıyor. Evren, Kılıçdaroğlu'na 20 yıl önceki Malatya ziyareti sırasında çekilmiş fotoğrafını armağan ediyor.
MALATYA-ELAZIĞ-ADIYAMAN HATTI NEDEN ÖNEMLİ
İki cumhurbaşkanı (İnönü, Özal) çıkarmış olması, kayısısı, bir de tekstiliyle fena halde gurur duyan Malatya'nın iki büyük derdi var.
- Dünya tüketiminin yüzde 85'ini karşılayan kayısının marka olamaması. (Bu sene kilosunun 20 kuruştan gittiğini duyunca kulaklarımıza inanamadık)
- 5084. Kısaca böyle denilince, herkes teşvik yasasının kastedildiğini anlıyor. Sağladığı istihdam genişlemesiyle, hayati rol üstlenmiş yasanın süresinin bitecek olması, işletmeleri kara kara düşündürüyor.
Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, Malatya-Elazığ-Adıyaman hattının, güvenlik ve huzur açısından da özel bir öneme sahip olduğunu, bunun kıymetlendirilmesi gerektiğini söylüyor.
Faik Öztrak, teşvik yasası süresinin uzatılması gerektiğini doğrularken 'Ekonomi yavaşlarken, istihdamı durdurmak şok etkisi bile yaratabilir' diyor.
Kılıçdaroğlu her iki tekstil firmasında gezdi. Genç bir işçi, O'nun için yazdığı şiiri uzattı.
BOSS etiket takıldıktan sonra, 400 TL'ye satılan kotların üretim bandında, kadın işçilerin emeğini görüp de insanın içinin acımaması mümkün değil.
Malatya seyahati, makro rakamlar ile reel ekonomi arasındaki uçurumu dokunarak görmemize vesile oluyor.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kulüp ile Türk dizileri listesinde Netflix'te büyük sükse yaptığ

Netflix'in heyecanla beklenen yeni dizisi: Şahmeran

Dev timsahı kepçeyle durdurabildi! Yaklaşık bir ton ağırlığında

Dünyanın en güçlü hava kuvvetleri hangileri? Türkiye kaçıncı sırada?

Başlarını derde sokan hayvanlar! Bu hale nasıl geldiklerini kimse anlayamıyor