• $13,4113
  • €15,2293
  • 793.481
  • 2014.21
1 Şubat 2012 Çarşamba

CHP fotoğrafı

'Seçmen', partisiyle iletişimde sadelikten yanadır.    
Hukuki terimler, kaotik hesap görüntülerinde boğulmak istemez 
Ama bugün CHP'de olup bitenleri, iki yıpranmış sözcük; 'tüzük' ve 'kurultay'ı kullanmadan anlamak ve anlatmak zor. 
CHP'deki muhaliflerin tüzük değişikliği talebi resmiyet kazanınca, Kılıçdaroğlu, bu talepten 'şeklen' bağımsız; fakat özünde bunun sonucu olarak kurultay çağrısını öne çekti. 
Bu 'taktik hamle', muhalifleri öfkelendirdi.
Öfke, 'Daha gündemi bile bilmiyoruz' diye dile geliyor.  
Bu gerekçenin ne kadar inandırıcı olduğunu, bir soruyla açalım:
Bir partinin tüzüğünün değişmesi gerekiyorsa; bu değişiklik artık kaçınılmaz hale gelmişse; AMAÇ SADECE BUYSA,  bu talebi mevcut yönetimle muhaliflerin gündeme taşıması, nasıl bir fark yaratabilir?
CHP'nin güncel tartışmanın temelinde bu yalın soru duruyor.
Cevap da sır değil: Muhaliflerin nihai hedefi, demokratik tüzük talebini bir 'kaldıraç' olarak kullanıp politikalarını eleştirdikleri mevcut genel başkanı değiştirme yolunu açmak.
Doğru; tüzük değişikliği için toplanan imza sayısı; genel başkanı değiştirmeye yetmiyor. Ama muhaliflerin talebi doğrultusunda toplanacak tüzük kurultayında; değişiklikllle bu yolu açmak olası.
İşte Kılıçdaroğlu, bu ihtimalin önünü, kendi gündemiyle kurultay çağrısında bulunarak kesti. Kamuoyuna bu açıklıkta konuşan kimse olmasa da 'tüzük satrancı' bu hamlelerle açıldı. Şimdi, tarafların hangi hamlelerle ilerleyeceği önem kazanıyor.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak ile dün Meclis'te sohbet imkanı bulduk.  'Neden tüzük kurultayı çağrısı ve neden şimdi?' ile '26 Şubat'a nasıl hazırlanıyorsunuz?' sorularına yanıt aradık.

ARKADAŞLAR HATASINI GÖRDÜ, MEMNUNUZ

'Tüzük bizim anayasamız olacak' diyen Toprak, beş aydır tüzük çalışması içinde olduklarını, hazırlanan üç ayrı taslağın teke indirilerek, il ve ilçe örgütlerine dağıtıldığını söyledi ve ekledi:
'Tüzük için birden fazla kurultay toplama maliyetinin getireceği yük düşüncesiyle biz de çalışmamızı gündeme getiriyoruz. Bu bir zafiyet değil. Var olan çalışma hızlandı.'
Toprak 'muhalif' sözcüğünü kullanmamaya özen gösteriyor:
'Bugün tüzük kurultayı isteyen arkadaşlarımız, iki yıl önce bu tüzüğü yapan arkadaşlar. Onlar da hatalarını gördüler, doğrusu memnunuz. İki yıl önce yaptıkları hataları aktarırlarsa, biz de yanlış yapmayız. Ayrıca tüzük kurultayı için imza toplarlarken 7-8 maddelik öneri ortaya koydular. Bunlarla sınırlı kalmalarına gerek yok. Kurultayda istedikleri öneriyi getirebilirler.'
Yeni tüzüğün çerçevesi konusunda aldığımız notlar ise şöyle:

SİYASET MESLEĞİMİZ OLMAMALI
-Gücü artık örgüte teslim edeceğiz. Her ilde önseçim olacak. Gençlik ve kadın kolları bütün birimlerde güçlendirilecek. Gençlik kollarında yüzde 10-15, kadın kollarında yüzde 25'lik bir kota oranı öngörülmüyor.
-Yaş ortalaması düşecek. Daha dinamik, sahada koşan bir örgüt yapısı oluşturacağız. CHP'nin buna çok ihtiyacı var.
-Hazine yardımından, kadın ve gençlik kollarına pay ayrılmıyordu. Artık hem kadın ve gençlik kollarına hem de Parti Okulu'na pay ayıracağız.
-Tüzük sonunda bir temenni maddesi olacak. Bütün yönetim kademeleri, milletvekillikleri üç dönemle sınırlandırılacak. Benim bir önerim olarak, üç yıla genel başkanlık da dahil olmalı. Siyaset mesleğimiz olmamalı.
Toprak, sözlerini iddialı bir cümleyle noktaladı: 
'Göreceksiniz, 7-8 ay sonra, partiye, huzur, disiplin ve sevgi gelecek.'

<p> </p>

Meteoroloji'den İstanbul'a yoğun kar yağışı uyarısı

67 yıldır banyo yapmayan dünyanın en pis insanı! Doktorları hayrete düşürdü!

Boğa'nın gazabı! Herkes kaçarken o kamerasını açtı ve...

Dev timsahı kepçeyle durdurabildi! Yaklaşık bir ton ağırlığında