• $9,47
  • €11,0063
  • 548.539
  • 1506.28
19 Nisan 2013 Cuma

'CHP bölünür' gibi bir kaygımız yok

Çiğdem TOKER / ANKARA

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Belli medya gruplarına bakacak olsaydık, CHP çoktan darmadağın olmuştu. Bizim bölünme kaygımız yok" dedi.

Genel Başkan Yardımcısı Gülseren Onanç'ın istifasının ardından, Uşak Milletvekili Dilek Akagün'ün disipline sevk edilmesiyle hareketli bir gün yaşanan CHP'de, tabloyu anlamak amacıyla Kılıçdaroğlu'nu aradım. Ancak yönelttiğim ilk soruma, "Girmek istemiyorum" diyerek, konuşmaktan kaçındı. Sezgisel olarak, ben her iki ismin de kadın olması sebebiyle Kılıçdaroğlu'nun böyle bir hassasiyet gözettiğini düşündüm. Bununla birlikte CHP Genel Başkanı telefon görüşmemizde verdiği öteki mesajlarıyla, her iki "operasyon" için de ipuçları içeren bir çerçeve çizdi:

SİYASETİN kuralları çoğu kez yazılı değildir. Parti kültürü de bunlardan biri. Parti kültürü kolay oluşmuyor. Böyle baktığımızda, bizim kendi içinde tutarlı, daha dikkatli politikalara ihtiyacımız var. Herhangi bir ayrım yapmadan söylüyorum; arkadaşlarımızın tümünün Türkiye'nin içinde bulunduğu koşulları dikkate alarak davranması lazım. Olaylara daha serinkanlı ve sağlıklı bakabilmek gerekiyor. Bu süreçle ilgili olarak, herkes sorumluluklarına göre davranmalı. Yurttaşların kafasında büyük kaygılar var. Ana muhalefet partisi olarak biz de bu süreci yakından izliyoruz ve aynı kaygılar bizim için de geçerli.

ÇOK ÇALIŞMALIYIZ

(CHP'DE ayrışma mı başladı sorusuna) Zaman zaman belli medya grupları arasında yazılıp çiziliyor. Onlara kalsaydı, CHP darmadağın olmuştu. Böyle kaygı hissetmiyoruz. Her hafta sonu Türkiye'nin bir yerindeyiz. Ülkenin en çalışan partisiyiz. Daha çok çalışmamız gerektiğine inanıyoruz. Zaman zaman bu tür söylemler dile getirilse de hiç ciddiye almıyoruz.

ÖCALAN'I ERDOĞAN'A SORUN

Sözün burasında "Öcalan, CHP'nin de sürecin içinde olması gerektiğini söylüyor. Ne dersiniz?" dediğimde, Kılıçdaroğlu, "Bu soruyu lütfen Tayyip Erdoğan'a sorun. Onun muhatabı Tayyip Erdoğan, ben değilim" yanıtını verdi.  Görüşme süresince, Kılıçdaroğlu'nun sesi her zamanki gibi sakin, hatta biraz neşeli bile geliyordu. Telefonu kapattığımda, CHP Genel Başkanı'nın bundan bir süre önce hatırlattığı parti disiplini kurallarını "görünür biçimde" işletmeye başladığı ve bundan sonra da sürdüreceği izlenimini aldım.

<p>Evi alev alev yandı. Tabloları küle döndü. O, gözyaşları içinde basın açıklaması yaptı.</p><p>Ola

Çevreci ressamın evi yandı

WhatsApp 1 Kasım'dan itibaren bu telefonlarda desteklenmeyecek

Mersin Uluslararası Limanı'nda 60 kilo 950 gram kokain ele geçirildi

Hayvancılıktan sağladıkları gelirle 35 ülke gezdiler