• $7,5663
  • €9,0715
  • 412.32
  • 1538.04
17 Nisan 2011 Pazar

Çam fideleri, üzüm bağları Durmuş Yılmaz'ı bekliyor

Okuyacağınız portre, iki ay önce yapılmış bir sohbetten süzüldü. Durmuş Yılmaz'ı, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, bizim Ali Ekber Ertürk'e, adaylığını kastederek 'Neden olmasın?' dediği gün aradım. Aktif politikayı gerçekten düşünüp düşünmediğini merak ediyordum. Yılmaz, ileri bir tarihe de olsa randevu verdi. Fakat konuşacaklarımızın yazılmasını istemiyordu. Peki dedim. Dedim ama sohbet öyle içten ve sıcak aktı ki, ulusal rezervlerimizi beş yıl boyunca yetkinlikle yöneten, Banka'yı küresel krizden hasarsız çıkaran Durmuş Bey'in 'insani' yanlarının saklı kalmasına gönlüm razı olmadı. Odasından çıkarken rica ettim: 'Bunları paylaşmamız lazım. İzin verin yazayım'. Başını inatla, 'hayır' diye salladı. Çok ısrar ettim: 'Peki' dedi sonunda biraz bezmiş. 'Ama şartım var: Görev sürem bittiğinde'
Başkanlık görevini Erdem Başçı'ya devreden Durmuş Bey, şimdi çok sevdiği toprağa ve ağaçlara dönmeye hazırlanıyor. Toprağa, yıllık izinlerini hasat zamanına denk getirecek kadar tutkun. Yaz gelince ver elini aileden kalan tarlalar. Bir keresinde Süreyya Serdengeçti'nin onu nasıl arayıp bulamadığını anlatırken gülüyor.
Başkan olunca da doğup büyüdüğü Uşak'ın Eşme İlçesi'nin Karacaömerli Köyü'nü yeşillendirmek için  uğraşmış. Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu'nu aramış. Eroğlu memnuniyetle çam fideleri göndermiş. Durmuş Bey de köyüne gidip fidelerden bir kısmını kendi elleriyle mezarlığa dikmiş. Fakat hemen sonra, fidelerin kesildiğini görünce çok üzülmüş.  Bu düşmanlığa anlam verememiş.  'Bazı' köylülerine kırgın.

BAĞBOZUMUNDAN ZARAR ETTİM
'Çocukluğu Salihli'de ırgatlıkla' geçmiş. Ve eli kolu yara bere içinde kalırken bir hayal kurmuş: 'Param olunca mutlaka buralardan bağ alacağım' demiştim. Dediğimi yapıp küçük bir bağ aldım. Ortakçıyla anlaştım. Geçen bağbozumunda 31 bin lira masraf yaptım. Fakat 21 bin lira kazandım. Zarar ettim yani. '

651 BİN LİRA TAZMİNAT
Yılmaz'ın eğitim yılları, tam bir azim hikayesi. Tapu Kadastro Lisesi mezunu. Gidilebilecek tek bölüm, Yıldız Teknik'in harita mühendisliği. Ama gönülde yatan aslan, hukuk. Bunun için 'düz lise'yi dışarıdan bitiriyor ve Ankara Hukuk'a giriyor. AKP'li Vekil Nevzat Pakdil, Site Yurdu'ndan ranza arkadaşı. Bülent Arınç, Beşir Atalay ise bir üst sınıfta. Fakat ikinci sınıfı bitirdiğinde, Milli Eğitim kanalıyla İngiltere Ticaret Bakanlığı'nın burs verdiğini duyuyor.  Esaslı bir risk alarak hukuku bırakıyor. Ver elini İngiltere.  Ama 10 yıl mecburi hizmet koşulu var. Köylüler kefil oluyor. Senetler imzalanıyor. 'Bitiremesek tarla tapan gidecek yani, rezil olacağız' diyor.
Okul bitince bir yol ayrımı daha çıkıyor: Merkez Bankası'nın sınavı.  Durmuş Bey, 'mecburi hizmeti yakmak' gibi zor bir seçimle karşı karşıya kalıyor. Bakanlık parasını geri almak için dava açıyor. Ve Durmuş Bey, tam 651 bin lira tazminata mahkum oluyor. Uzun yıllar, bütün maaşını bu tazminata yatırmak zorunda kalıyor.

AŞIK VEYSEL DİNLİYOR
Evde akşamları Aşık Veysel dinlerim. Aşık Veysel çok başkadır. Kızlarım bana takılır. 'Baba ne anlıyorsun bundan' derler. Ben de onlara 'Sizin hiç ekininize don vurdu mu?' derim.

Siyasette tutarlılık önemli
HABERLER çıkıyor ama beni kimse aramadı. (Şubat itibariyle) Siyasette tutarlılık önemli.  Kısa süren bakanlık döneminde Rüşdü Bey'e (Saracaoğlu) 'Sayın Bakanım' diye hitap ettiğinde verdiği cevap hala hatırımdadır: 'Merkez Bankası başkanlığı, birkaç bakanlığa bedeldir.'
Benim de Durmuş Bey'le o sohbetimizden hatırımda kalan en çarpıcı cümlesi şu oldu: 'Mümkün olduğu kadar çabuk unutulmak istiyorum.'
Neyse ki beş yılın ardından da olsa şüphelenenler nedamet getirdi. Ve kapı önünde çıkarılan ayakkabıların liyakati ölçecek kriter olmadığı anlaşıldı. 'Mümkün olduğu kadar çabuk unutulma' dileği gerçekleşir mi bilinmez. Ama şimdi çok sevdiği topraklar, çam ağaçları ve üzüm bağı Durmuş Bey'i bekliyor.

<p>Bomba arama köpekleri 'Ban' ve 'Tim', Barış Pınarı bölgesindeki sivil halka yönelik büyük bir sal

Barış Pınarı bölgesinde 'Ban' ve 'Tim' büyük saldırıyı önledi

Kahramanmaraş'ta 3 mahalle karantinaya alındı

Türkiye'deki yaban hayatı fotokapana yakalandı

Güneş patlamalarının kaynağı ilk kez belirledi