• $15,9773
  • €16,8078
  • 931.973
  • 2393.61
10 Ekim 2012 Çarşamba

Bu tasarıyla tasarruf zor

Hafta başı TBMM'ye sunulan, 13 yeni büyükşehir belediyesi kurulmasına ilişkin kanun tasarısı önümüzdeki günlerde çokça tartışılacak. Birkaç ön tespit:
Madde sayısı aslında az. İkisi geçici olmak üzere 7 maddeden oluşuyor. Ama metin 95 sayfa. Hikmeti ise şu: 63 sayfa listelerden oluşuyor. Tüzel kişiliği kaldırılarak mahalleye dönüştürülen köyler, yeni kurulan 24 ilçe, yeni kadrolar, Yatırım Komitelerinin listeleri.
Diğer yandan tasarı, kanun yapma tekniği açısından hayli sorunlu. 100 maddeyi rahatlıkla aşması gereken, kapsamlı bir yasayla sağlanabilecek çok önemli değişiklikler, bilmece gibi madde ve fıkra numaraları arası atıflarla, yedi maddeye sıkıştırılmış. İçinde 40 fıkra barındıran madde bile var. Böyle olunca yedi madde 20 sayfaya ancak sığmış. 
Velhasıl, tasarı, adıyla değilse bile 'tekniğiyle' bir torba kanun görüntüsünde. Maksadın, müzakere süresini kısaltmak olduğu çok ortada. 

4 MİLYAR LİRA EK YÜK

Hafta içi sabahları, SKYTÜRK 360'da yayımlanan Ekonomi Gündemi programına Ankara'dan katılıyorum. Murat Sabuncu ile Uğur Gürses'in hazırlayıp sunduğu programda, birkaç dakikalığına da olsa Başkent'te öne çıkan başlıkları değerlendiriyoruz.
Dün sabah da bu tasarıya değindik. İlk bakışta bile, Maliye'yle yoğun mesai yapıldığı anlaşılan tasarı hem seçim öncesi hem de sonrasında, bütçeye yeni harcama kalemleri getiriyordu. 
Yayın ertesinde, bütçeye gelecek yeni harcama kalemlerine az daha ayrıntılı bakmaya koyulmuştum ki, aradığım rakam, adresinden açıklama geldi. 
Devlet Bakanı Ali Babacan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz'ın katılımıyla açıklanan Orta Vadeli Program'la ilgili basın toplantısında, Şimşek açıkladı. Maliye Bakanı, yeni tasarının bütçeye yıllık 4 milyar lira maliyet getirdiğini söylüyor, geçen yıl OVP hazırlanırken böyle bir aktarımın hesapta olmadığını ekliyordu. (Yerinde izlemediysem de bu açıklamada bir serzeniş olduğunu hissetmek mümkün.) 

YENİ İDARİ BİRİME 700 MİLYON
4 milyar lirayı oluşturabilecek kalemlerin başında yeni kurulacak Yatırım İzleme ve Koordinasyon Merkezleri'ne ayrılacak pay geliyor. Aşağıdaki maddeye göre yapılacak hesapla, 700 milyon lira çıkıyor: 
 'Genel bütçe vergi gelirleri tahsilatının % 0.25'i büyükşehir belediye sınırı il sınırı olan illerdeki yatırım izleme ve koordinasyon merkezlerine, bu kanun ve diğer kanunlarla verilmiş olan görev ve hizmetlerin yürütülmesi amacıyla ayrılır.'

24 İLÇEYE 3229 YENİ KADRO
- Yanı sıra, yerel seçimlerden hemen sonra, İlbank'ın ilçe belediyesine aktarılması gereken payı üç kat artırımla ödeyeceği belirtiliyor. Gereken ek kaynak, 2013 bütçesinin yedek ödeneklerinden karşılanacak.
Kadro listelerine göz attığınızda, kurulacak 24 yeni ilçe için, emniyetten tarıma, diyanetten, milli eğitime yeni bir yerleşim için gereken bütün idare teşkilatı kapsayacak biçimde toplam 3229 yeni kadro ihdası görüyorsunuz. Diğer yandan, yeni ilçelerin hizmet binaları, personel lojmanları ve 'bir defalığına mahsus' 24 yeni makam aracını da kattığınızda, yıllık maliyetin 4 milyar lirada kalması mucize bile olabilir.
Böyle bir tasarıyla bütçede tasarruf pek kolay olmayacak.

<p class='MsoNormal'>Sakarya Üniversitesi, Üniversiteler içiresinde düzenlenen  'Bahar Festivali' et

Bahar Festivalinin Yeni Adı: SAÜFEST

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister