• $15,9797
  • €16,9442
  • 948.952
  • 2389.04
27 Ekim 2011 Perşembe

Bin erkek çadır beklerken

Belki bin erkek, yol boyu ip gibi dizilmiş bekliyor... Öfkeyle kederle ve sabırla. Ercişli erkekler çadır bekliyor. Bugün, Erciş'e gelenlerin ilçe girişinde karşılaştığı ilk manzara bu. Sinirler yay gibi gergin. Hepsi infilakin eşiğinde. Bir polis, hala çadır alamadığından yakınan yorgun ve acılı bir adama, sesini biraz yükseltti diye 'bak sıkarım kafana' diyor. Trajedinin ortasında gülesim geliyor: 'Devletin şefkatli elleri' sözünü hatırlıyorum.
Depremin dördüncü gününde çadır hala en acil ihtiyaç. Sık sık, çadır alamadığını söyleyenler önümüzü kesiyor. Sıkıntıyı büyüten temel dert ise şu: Kimse evine girmek istemiyor.
Erciş sokaklarını dolaşan herkes, bu talebin bir tamah olmadığını anlar. 85 bina yıkılmış. Belli ki, bu kesif toz ve ağır yanık kokusu, ilçeyi uzun süre terk etmeyecek. İlk güne göre sayıları artan iş makineleri ise artık cenaze arıyor. Azra Bebek'in  çıkarıldığı en büyük enkazda kalabalık bir ekip ikiye bölünmüş. Kepçeler kazarken, bir grup da elleriyle söküyor enkazı. Azalsa da umutlar sürüyor.
DÖRT KAMYON EKMEK BEKLİYOR
Çadırdan sonra en sık duyulan ikinci sözcük kordinasyon. Yardım TIR'larla yağıyor. Ama perişanlık diz boyu. Dört kamyon ekmeğin iki gündür depoda  beklediğini söylüyorlar. İlçeye onlarca TIR giriş yapıyor. Yardım TIR'ları Jandarma Alayı'na yönlendirilmeye başlanmış. Kayıt altına alınması açısından yeni ve olumlu bir gelişme. Ama sorunu çözmüyor. Çünkü kamyonlar bekliyor da bekliyor. Her şey çok ağır ilerliyor. Dört kamyon ekmeğin iki gündür beklediği anlatılıyor.
Futbol sahasına kurulmuş çadır kentte yerini alanlar 'şanslı'. Ama şöyle bir şans bu: Tek tuvalet, stadyumun arkasında.  Anneler çocuklarının hasta olmasından korkuyor. Sobalar da henüz dağıtılmamış. Genç bir kadın, 'sobayı verdiler, tüpü alamadık' diyor. Bu arada TOBB yetkililerinden, ülkede katalitik soba üretiminin çok azaldığını, sıkıntının biraz da buradan kaynaklandığını öğreniyoruz. O nedenle, yardıma dönük alımlar elektrikli sobaya kaydırılmış.
'O TELEVİZYONCU KADIN'
O televizyon programcısının ırkçı sözleri Erciş'te bambaşka bir deprem yaratmış. Sadece atv muhabirleri değil, bütün gazeteciler öfke seli ve incinmişlikten payını her köşede alıyor. Çadır kentte dolaşır, enkaz  çalışmalarını izlerken gazeteci olduğumuzu anlayan acılı insanlar her fırsatta durdurup sitemlerini aktardı.
Kelimelerin nasıl kanattığını gördük. 
Erciş'in yaralarının kapanması biraz uzun sürecek. Birliğe Çağrı Platformu'nun 78 kuruluşla düzenlediği dünkü ziyaret, yaydığı dayanışma ve destek mesajlarıyıla bu süreçte anlamlı bir durak oldu.
 Şimdi önümüz kış. Ercişlilerin barınma sorunun hızla çözülmesi gerekiyor. Bunun mazereti olamaz. Acı bu topraklarda vakarla yaşansa bile olamaz.

<p> </p>

“Havalimanı yıkılıyor” yalanı

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister