• $7,5399
  • €8,9781
  • 413.268
  • 1541.98
25 Kasım 2012 Pazar

Başkanlık tartışması sertleşebilir

Son üç gündür, eşzamanlı tartıştığımız dört konuya bakın:   

- Başkanlık sistemi
- Büyükşehir Belediyesi yasası
- 'Dağdakilere' silah bıraktırma
- Valilerin seçimle işbaşına gelmesi.

Komplo senaryolarına prim vermemeniz, bu başlıkların, bir puzzle'ın dört parçası gibi görünmesine engel değil.
Dahası, tartışmaların zamanlaması 'puzzle' tezini teyit ediyor: 
Başbakan Erdoğan 'valilerin seçimle işbaşına gelmesi' konusunu gündemimize taşıyor; aynı gün Cumhurbaşkanı'nın büyükşehir yasasını inceleme süresi başlıyor. Ki o yasa, büyükşehir sınırını, mülki idare sınırına genişletiyor. Valilerin büyükşehirlerdeki yetkilerini artırıyor.
Başbakan, 'silah bırakan PKK'lılar başka ülkelere gidebilir' derken; AK Parti,  başkanlık sistemi önerisini Anayasa Uzlaşma Komisyonu'na sunmaya karar veriyor. 
Bu dört başlığın puzzle'ı tamamlar biçimde yan yana gelip gelmeyeceği, bugünden belli değil. Ama belli olan bir şey var: O da Başbakan Erdoğan'ın, köklü bir sistem değişikliği konusunda kararlı olduğu; hedefi doğrultusunda, zihnindeki oyun planını, aşama aşama devreye soktuğu.
Planın arkasındaki öngörü ise sır değil: Erdoğan biliyor ki, Kürt sorunu çözülmeden, ne AK Parti'nin '2023 vizyonu'nun istediği gibi ilerlemesi; ne de Türkiye'nin bölgesel sorunlarda sonuç getirici ve etkin rol üstlenmesi mümkün. 

AK PARTİ NEDEN GECİKİYOR 

En az iki haftadır, AK Parti'nin başkanlık sistemi teklifini tartışıyoruz. Konuyla ilgilenen herkes, teklifin içeriğine, detaylara rahatlıkla erişebilir durumda. Gelgelelim, bu açıklık, içinde bir tuhaflık da saklıyor:
Bir yandan Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun zamana karşı yarıştığı, kendisini
bağladığı takvimin gerisinde kaldığı söyleniyor.
Diğer yandan, Anayasa Uzlaşma Komisyonu, yasama-yürütme faslını çalışmaya başlamış.
Dahası, Başbakan'ın haftalar önce söylediği; 'Yıl sonuna kadar oldu oldu, olmadı yolumuza devam ederiz' sözünün çağrışımları psikolojik bir baskıya dönüşmüş. Hal böyleyken, AK Parti -her nedense- teklifini, komisyona resmen göndermiyor. Mevcut koşullarda, en hızlı ve verimli mesaiyi AK Parti sergileyebilecek durumdayken, böyle olmuyor! (Son haberlere göre, teklif yarın iletilecek).

CHP: AK PARTİ İLE BDP DİRSEK TEMASINDA
Uzlaşma Komisyonu'nun CHP'li üyesi Atilla Kart'a gecikmenin sebebine dair   tahminini
sordum: 'AKP ile BDP'nin dirsek temasının başladığını gözlüyoruz. Başkanlık sistemine dönük bazı görüşmeler yapılıyor. Bunu Cuma günü grupta arkadaşlarımızla da paylaştık. Nitekim Ahmet Türk'ün açıklamaları, bu gözlemimizi doğruluyor'  dedi.
Açlık grevleri dolayısıyla BDP, Uzlaşma Komisyonu toplantılarına katılımı askıya almıştı. BDP'nin tekrar katılımıyla sürecin hızlanması boşuna değil. Ayrıca grevlerin sona eriş biçimi, iki parti arasındaki ilişkiyi yumuşattı.
Buna rağmen, BDP'nin AK Parti'nin başkanlık teklifine vereceği olası destek; gerekli  matematiği üretmeye yetmiyor. Bu noktada da herkesin aklına, AK Parti'nin, diğer partilerin kapısını çalıp çalmayacağı sorusu geliyor.
Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, geçen hafta birlikte katıldığımız bir TV programında, 'transfer' ihtimalini kesin bir dille yalanladı. Ancak kişisel
izlenimim o ki, CHP de MHP de bu konuda kendi gruplarından çok emin değil.

<p>3-5 yaş arası çocuklarda internet kullanımının günde 1 saat olmasını belirten Uzman Psikolog Dery

Çocukların internet kullanımına nasıl sınır koyarım?

8 Mart Dünya Kadınlar Günü mesajları! Anlamlı, en güzel Kadınlar Günü sözleri!

Dünyanın sonuna ilişkin tarih verdi! NASA'dan korkutan açıklama

Sosyal medyadan servis ettiler... Haftanın yalanları