• $9,4954
  • €11,0589
  • 543.607
  • 1455.42
7 Mart 2012 Çarşamba

Başbakan'a sunulan ürkütücü rapor

Başbakan Erdoğan'a geçen hafta, çok önemli bir rapor sunuldu.   AK Parti Diyarbakır İl Başkanlığı'nca hazırlanan rapor, ürkütücü tespitlerle dolu. İl Başkanı Avukat Halit Advan'ın girişimiyle hazırlanan çalışma; 12 kişilik bir komisyonun emeği ve kentteki çok sayıda STK ve kamu kuruluşlarının desteğiyle ortaya çıkmış.
Konu; Diyarbakır'da uyuşturucu madde kullanımı.
Yorumsuz aktarıyorum:  
- 90'lı yıllarda başlayan yoğun kitlesel göç ve terör faaliyetlerinin birleşmesiyle yerel toplum yapısının değişmesi, uyuşturucu madde kullanımı hakkında içinden çıkılmaz bir durum doğurdu. Diyarbakır kent merkezine kitleler halinde göç eden aileler, Bağlar İlçesi'nin tüm mahallelerine yerleşti.
-Aileleler, sosyo ekonomik durumlarının yetersizliği, kalabalık nüfus nedeniyle, çocuklarını aile ekonomisine katkıda bulunacak araç olarak düşünüyor. Çocukların sokaktaki olumsuz etkileşimi sonucu, çöp toplayıcı, trafik ışıklarında cam silen mendil satan dilenen ve uyuşturucu madde kullanımı ile satıcısı olarak toplumda yer edinmeleri neredeyse normal bir durum olarak karşılanıyor. 
- Diyarbakır Narkotik Suçlar Büro Amirliği verilerine göre son iki yıl içinde uyuşturucu madde ekimi ve satışıyla ilgili toplam 549 olay gerçekleşti.
- 3153 kişi kayıtlara yansıdı (yakalanan, firar, serbest bırakılan ve tutuklanan)
- 49 kilo eroin, 17 bin 42 kilo esrar, 1818 adet extacy hap, 5 milyon 849 bin 557 hint keneviri kökü.
342 ÇOCUK
- Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı verilerine göre son üç yılda 342 çocuk, 2170 yetişkin, madde bağımlılığı nedeniyle denetimli serbestliğe tabi tutuldu. 
- Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesindeki tedavi merkezi, eleman ve fiziki yetersizlik nedeniyle uyuşturucu bağımlılarının tedavilerine cevap veremiyor. 
- İmkansızlıklar nedeniyle kişiler Elazığ Akıl ve Ruh Hastalıkları Hastanesi'ne sevk ediliyor. Ancak buradaki tedavi süreçlerinde sağlıklı yol izlenemediği saptandı... 
- Son iki aylık (2011 Aralık-2012 Ocak) taramalarda, aile bireyleri  her sokakta her parkta, her okul önünde uyuşturucu pazarını gördüklerini ve bildiklerini söylüyor. Yerel olarak yapılan alan tarama çalışmalarında, çocukların madde kullanımı 11 yaşına düştü. Bu oran, kurumlarca bilinmesine rağmen, yeterli çalışma yapılmadığı için toplum vicdanı rahatsız. 
- Terör örgütü faaliyetlerinin yoğun görüldüğü Bağlar İlçesi Kaynartepe Mahallesi, 5 Nisan, Muradiye Mahallesi, Yenişehir İlçesi, Seyrantepe, Dicle Mahallesi civarı, Ferit Köşk Mahallesi, Fiskaya, Sur İlçesi, Saraykapı ve Hançepek bölgelerinde uyuşturucu madde kulanımı ve satıcılığı had safhada olduğu, alan tarama çalışmalarında önümüze çıktı. 
- Uyuşturucu kullanımı ve satışı konusunda, göçün tek etken olduğu tezinin yanlış olduğu, uyuşturucu kullanımının ve satımının birinci dereceden etkisinin yoksulluğun ve terör örgütü faaliyetlerinin birleştiği alan üzerinde yoğunluğu komisyonumuz tarafından fark edildi. 
- Uyuşturucu kullanımı gözler önünde. Bağlar İlçesi'ne bağlı Muradiye Mahallesi'ndeki çalışmalarda, akşam saatlerinde köşe başlarında çok rahat biçimde esrar kullanımının yoğunlukta olduğu tespiti yapılmıştır.
ÇÖZÜM İÇİN BEŞ HEDEF
BDP gerçeği ve yerel dinamiklerle yaşanan gerilime rağmen, AK Parti İl Başkanlığı'nca hazırlanan çalışma, soruna yakın mesafeden ve kuşatıcı bakan diliyle de dikkat çekiyor. Raporda, sorunun çözümü için eğitim ağırlıklı beş de hedef  yer alıyor.

<p>Verdiğiniz nefes aldığınız nefesle  karışmıyor. Akıllı maske telefonla kontrol ediliyor.</p><p>Ak

Akıllı maske nefes aldıracak

Güney Kore ilk yerli roketi 'Nuri'yi uzaya fırlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üsküdar'da bir kafede vatandaşlarla sohbet etti

Niğde'de 20 milyon yıllık fosil bulundu