• $17,9525
  • €18,4101
  • 1034.43
  • 2857.45
5 Kasım 2012 Pazartesi

Bahçeli, tabanını AK Parti'den esirgedi

Arena Spor Salonu'nun önüne ulaştığımda, gördüğüm manzara karşısında hissettiğim ilk duygu şu oldu: Kuruluşunun üzerinden 43 yıl geçmiş bir siyasi partinin; tabanını, dış dünyaya hala bu kadar homojen ve otantik yansıtıyor olmasına ancak şapka çıkarılır!
Açmak gerekirse; orada ne olacağı konusunda en küçük bir fikri olmayan herhangi bir yabancı, dün Arena'nın önünden geçmişse, farklı bir kitleyle karşı karşıya olduğunu hemen anlamış olmalı: Kadınların tek tük seçilebildiği, sanki aralarında ortak bir karar almışcasına tümü sert ifadeli muazzam bir erkekler topluluğu.
Kalabalığa hakim renk? Tabii ki siyah...
MHP'nin ideolojisiyle, seçmen profili arasındaki analizi sosyologlara bırakıp yürümeye başladım. Ankara dışından gelmiş partililer, cep telefonlarıyla birbirini bulmaya çalışıyordu. Başkent'teki yapılmış-yapılacak cümle kongrelerin rakipsiz tek kazananı olan seyyar satıcıları hızla geçip salona girdiğimde de dışarıdaki manzaranın daha düzenli ve coşkulu haliyle karşılaştım. Bir önceki geceki kick-box finalleri dolayısıyla 'geç devralınmış' bir salona hiç benzemiyordu. Posterleri, balonları, oturma düzeniyle 'MHP de bu işi öğrenmiş' yorumları sık sık kulağıma çalındı doğrusu.

'SOKAK'  KELİMESİNİN MHP'DEKİ ANLAMI
Salonun basına ayrılan bölümünün arkasındaki tribünler Koray Aydın'ı destekleyenlere ayrılmıştı. Gençler ile orta yaşlıların oranlı dağılımı dikkatimi çekti. Trabzon ve Konya'dan gelen gençler, hançerelerini yırtarcasına tezahürat yapıyordu. Eski kötü hatıralar, kimilerinde öyle derin izler bırakmış ki, Bahçeli'nin konuşmasının sonuna kadar bir çatışma kaygısı konuşulup durdu. Kuşkusuz, bu kaygıda Koray Aydın'ın, ülkücülerle sokağı barıştırma söyleminin yol açtığı çağrışımlar da etkili oldu. Neyse ki, olay çıkmadığı gibi Aydın taraftarları, yer yer Bahçeli'yi de coşkuyla alkışladı.
'Sokak' kelimesinin çağrışımları, MHP geleneğinde, bu partinin seçmeni olmayan kişilere göre çok farklı karşılık buluyor. 80 öncesinin kanlı olayları, sonrasında Bahçeli'ye 'frenlediği' için ayrı bir itibar kazandıran çatışmalı bir anlamı var sokağın. Nitekim Bahçeli'nin kongre konuşmasının finalinde 'Biz bu devleti sokakta bulmadık'  ifadesi de bu olumsuz çağrışımı derinleştiren bir cümle olarak kayda geçti.

OY GEÇİŞKENLİĞİ HALA BİR RİSK
Bahçeli'nin genel başkanlık yarışında sorun yaşayacağı öngörülmüyordu. Bu öngörü doğru çıktı. Yine de Koray Aydın'a çıkan 441 oy hafife alınmamalı. Delege profilinin üçte birine karşılık gelen bu sayı, bugün değilse bile bir değişim ihtiyacının, bu ihtiyaçtan kaynaklanan bir rahatsızlığın yansıması olarak okunmalı.
Genel Başkan Devlet Bahçeli'nin bir saat 50 dakikalık konuşmasında en sık kullandığı kelime 'Türk' oldu. Tabii ki sürpriz sayılmamalı. Ancak, metin analizlerinde bir sözcüğün kullanılma sıklığı, zihnin arka planındaki endişeyi de yansıtır. Bahçeli'nin Türk kelimesine yaptığı yoğun vurguyu, oy geçişkenliği bulunan AK Parti'ye dönük bir çıkış olarak da yorumlamak yanlış olmaz. Bahçeli'nin konuşması bu yanıyla, tabanını AK Parti tabanından kıskançlıkla esirgeyen ve çizgi çeken temalarla da doluydu.

<p> </p>

6'lı masa paralel bir YSK mı oluşturdu?

Sanki o değil bir başkası! Feride Hilal Akın'ın yaptırdığı estetik yok artık dedirtiyor

Stranger Things'in yıldızı Millie Bobby Brown sitem etti: Benim neyimden nefret ediyorlar?

'Şimdi Beşir düşünsün!' Aşk-ı Memnu'nun Cemile'si Pelin Ermiş'e kim 40 yaşında der ki...